Ombudsman vakili Yevropa Kengashi konvensiyalari bo‘yicha seminarda ishtirok etdi
2022 yil 26-28 oktyabr kunlari Fransiyaning Strasburg shahrida O‘zbekiston Respublikasi davlat organlari vakillari uchun Yevropa Kengashi konvensiyalari bo‘yicha seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi aʼzolari tarkibiga Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyatining Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish sektori mudiri Jasur Islamov ham kiritilgan edi. Shuningdek, delegatsiya tarkibida Adliya vazirligi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati va Senat xodimi, Bosh prokuratura, IIV, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi, Sudyalar oliy kengashi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi vakillari ham mavjud.
Uch kunlik seminar Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun huquq ustuvorligi dasturi doirasida Yevropa Kengashi tomonidan Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad Yevropa Kengashi shartnomalari tizimi va konvensiyalarga qo‘shilish xususiyatlarini o‘rganish, shuningdek, Huquq ustuvorligi dasturi doirasidagi ikki tomonlama hamkorlikni muhokama qilishdan iborat.
Seminar davomida Yevropa Kengashi vakillarining axborot hisobotlari tinglandi hamda O‘zbekiston delegatsiyasi aʼzolarining respublikada korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar hamda sud-huquq tizimini isloh qilish to‘g‘risidagi taqdimotlari bilan chiqishlar qilindi.
Ombudsman vakili o‘z taqdimotida 2021 yilda Davlat rahbari tomonidan imzolangan Ombudsman faolitini kuchaytirish hamda qiynoqlarni oldini olishga qaratilgan qaror va farmonning muhim jihatlariga to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, Ombudsmanga qonunchilik tashabbusi huquqi berilayotgani, uning joylarda doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari lavozimi joriy etilgani hamda Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlari faoliyatlariga alohida to‘xtaldi.

Представитель Омбудсмана принял участие в семинаре по конвенциям Совета Европы
26-28 октября 2022 года для представителей государственных органов Республики Узбекистан в Страсбурге, Франция, организован семинар по конвенциям Совета Европы.
В состав делегации Республики Узбекистан, принявшей участие в данном семинаре, вошел заведующий Сектором по развитию международного сотрудничества Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Джасур Исламов. Также в состав делегации входят представители Министерства юстиции, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса и Сената, Генеральной прокуратуры, МВД, Национального центра по правам человека, Верховного Совета судей, Агентства по борьбе с коррупцией.
Трехдневный семинар проводился Советом Европы в сотрудничестве с Европейским Союзом в рамках программы верховенства закона в странах Центральной Азии.
Целью мероприятия является изучение системы договоров Совета Европы и особенностей присоединения к конвенциям, а также обсуждение двустороннего сотрудничества в рамках программы верховенства закона.
В ходе семинара были заслушаны информационные отчеты представителей Совета Европы и выступления членов делегации Узбекистана с презентациями о принимаемых в республике мерах по борьбе с коррупцией и торговлей людьми, а также о реформировании судебно-правовой системы.
В своей презентации представитель Омбудсмана коснулся важных аспектов Постановления и Указа, подписанных главой государства в 2021 году, направленных на усиление деятельности Омбудсмана и предотвращение пыток. В частности, он коснулся предоставления Омбудсману права законодательной инициативы, введения должности  региональных представителей, работающих на местах на постоянной основе, а также деятельности общественных групп при Омбудсмане по выявлению и предупреждению случаев пыток.