Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealar bo‘yicha sud jarayonlari 28 noyabr kuni boshlanadi
Xabaringiz bor, 2022 yil 16 iyul kunidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish hamda ular yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya o‘z ishini boshlagan edi.
Komissiya inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, voqealarni har tomonlama va holis o‘rganish, shuningdek, olingan axborotlarni qayta tekshirish hamda o‘z faoliyatini jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda tashkil qilishni asosiy vazifasi sifatida belgilagan.
Dastlab, aholi fikrini o‘rganish maqsadida fuqarolarga 1374 qisqa raqamli koll-markazi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri Komissiya shtabiga kelib murojaat qilish imkoniyati yaratilgan bo‘lsa, keyinchalik @independetuz_bot telegram kanali ishga tushirilib, murojaatlar elektron tarzda ham qabul qilindi.
Fuqarolar murojaatlari bilan ishlash bilan birga Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealar joyiga chiqib o‘rganilib, tegishli maʼlumotlar olindi va ular tahlil qilindi. Xususan, bir qator davlat organlari va idoralariga, ijtimoiy obyektlarga, xususan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi, harbiy va ichki ishlar gospitallari, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga, yaʼni Milliy gvardiya, Nukus shahar Ichki ishlar bo‘limi, Nukus shahridagi Shimoliy-g‘arbiy harbiy okrug, Nukus xalqaro aeroportiga tashrif buyurildi.
Qolaversa, Komissiya fuqarolar tomonidan kelib tushayotgan ko‘plab murojaatlardan kelib chiqqan holda Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealarda asosiy gumonlanayotgan va hozirda tergov jarayonida bo‘lib turganlar bilan yakka tartibda suhbatlar olib bordi. Bunda sodir etgan qilmishiga pushaymon va ijtimoiy sharoiti og‘ir bo‘lgan ayblanuvchilarning ro‘yxatlari shakllantirilib, ularni oilasiga qaytarish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi.
Shu kunga qadar Komissiya aʼzolari taklifi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi iltimosnomasiga ko‘ra, Bosh prokuratura tomonidan 107 nafar ayblanuvchi jamoat kafilligi va qamoq ehtiyot chorasi insonparvarlik tamoyili asosida uy qamog‘i tarzidagi ehtiyot chorasiga almashtirilishi orqali o‘z oilasi bag‘riga qaytarildi.
Tergov jarayonlari davomida ayblanuvchilarning saqlash sharoitlari, qiynoqqa solmaslik, advokat bilan taʼminlanganlik kabi masalalar Mustaqil komissiyaning doimiy nazoratida bo‘ldi. Komissiya aʼzolari sud jarayonlarida ham kuzatuvchi sifatida ishtirok etishadi.

Судебный процесс по поводу событий в Каракалпакстане начнутся 28 ноября
Как известно, Комиссия по независимому расследованию обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, начала свою работус 16 июля 2022 года.
Основной задачей комиссии является обеспечение прав и свобод человека, всестороннее и объективное изучение событий, а также перепроверка поступившей информации и организация своей деятельности с учетом общественного мнения.
Изначально для изучения мнения населения гражданам была предоставлена возможность обращаться в колл-центр по короткому номеру 1374 и непосредственно в штаб Комиссии, затем был запущен телеграм-канал @independetuz_bot, в котором прием заявлений осуществлялся в электроннойформе.
Помимо работы с обращениями граждан, проводилось расследование ситуации и событий в Республике Каракалпакстан, получение и анализ соответствующей информации.В частности, Комиссия посетила ряд государственных органов и ведомств, социальных объектов, в частности, Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, Много профильный медицинский центр, военные и внутренние госпитали, здания право охранительных органов, а именно Национальной гвардии, Нукусский городской отдел внутренних дел, Северо-Западный военный отдел города Нукус, Нукусский международный аэропорт.
Кроме того, на основании многочисленных обращений граждан Комиссия провела индивидуальные беседы с главными подозреваемыми в событиях в Каракалпакстане, в отношении которых в настоящее время ведется расследование. Были сформированы списки подсудимых, сожалеющих о содеянном и находящихся в тяжелом социальном положении, и приняты соответствующие меры по их возвращению в семьи.
На сегодняшний день по предложению членов Комиссии и ходатайству Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан Генеральной прокуратурой 107 обвиняемых были освобождены из-под стражи на основании общественного поручительствав связи с тем, что мера пресечения в виде заключение под стражу была заменена на меру пресечения в виде домашнего ареста на основе принципа гуманизма.
В ходе следственного процесса такие вопросы, как условия содержания подсудимых, неприменение пыток, предоставление адвоката, находились на постоянном контроле Независимой Комиссии. Члены комиссии также будут участвовать в судебных заседаниях в качестве наблюдателей.