Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealar bo‘yicha sud jarayonlari 28 noyabr kuni boshlanadi
Xabaringiz bor, 2022 yil 16 iyul kunidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish hamda ular yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya o‘z ishini boshlagan edi.
Komissiya inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, voqealarni har tomonlama va holis o‘rganish, shuningdek, olingan axborotlarni qayta tekshirish hamda o‘z faoliyatini jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda tashkil qilishni asosiy vazifasi sifatida belgilagan.
Dastlab, aholi fikrini o‘rganish maqsadida fuqarolarga 1374 qisqa raqamli koll-markazi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri Komissiya shtabiga kelib murojaat qilish imkoniyati yaratilgan bo‘lsa, keyinchalik @independetuz_bot telegram kanali ishga tushirilib, murojaatlar elektron tarzda ham qabul qilindi.
Fuqarolar murojaatlari bilan ishlash bilan birga Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealar joyiga chiqib o‘rganilib, tegishli maʼlumotlar olindi va ular tahlil qilindi. Xususan, bir qator davlat organlari va idoralariga, ijtimoiy obyektlarga, xususan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi, harbiy va ichki ishlar gospitallari, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga, yaʼni Milliy gvardiya, Nukus shahar Ichki ishlar bo‘limi, Nukus shahridagi Shimoliy-g‘arbiy harbiy okrug, Nukus xalqaro aeroportiga tashrif buyurildi.
Qolaversa, Komissiya fuqarolar tomonidan kelib tushayotgan ko‘plab murojaatlardan kelib chiqqan holda Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealarda asosiy gumonlanayotgan va hozirda tergov jarayonida bo‘lib turganlar bilan yakka tartibda suhbatlar olib bordi. Bunda sodir etgan qilmishiga pushaymon va ijtimoiy sharoiti og‘ir bo‘lgan ayblanuvchilarning ro‘yxatlari shakllantirilib, ularni oilasiga qaytarish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi.
Shu kunga qadar Komissiya aʼzolari taklifi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi iltimosnomasiga ko‘ra, Bosh prokuratura tomonidan 107 nafar ayblanuvchi jamoat kafilligi va qamoq ehtiyot chorasi insonparvarlik tamoyili asosida uy qamog‘i tarzidagi ehtiyot chorasiga almashtirilishi orqali o‘z oilasi bag‘riga qaytarildi.
Tergov jarayonlari davomida ayblanuvchilarning saqlash sharoitlari, qiynoqqa solmaslik, advokat bilan taʼminlanganlik kabi masalalar Mustaqil komissiyaning doimiy nazoratida bo‘ldi. Komissiya aʼzolari sud jarayonlarida ham kuzatuvchi sifatida ishtirok etishadi.

The trial over the events in Karakalpakstan will begin on November 28
As you know, the Commission for an independent investigation of the circumstances and events that occurred in the Republic of Karakalpakstan began its work on July 16, 2022.
The main task of the commission is to ensure human rights and freedoms, a comprehensive and objective study of events, as well as rechecking the information received and organizing its activities taking into account public opinion.
Initially, to study the opinion of the population, citizens were given the opportunity to contact the call center by short number 1374 and directly to the headquarters of the Commission, then the telegram channel @independetuz_bot was launched, in which applications were received electronically.
In addition to working with citizens' appeals, the situation and events in the Republic of Karakalpakstan were investigated, and relevant information was obtained and analyzed. In particular, the Commission visited a number of state bodies and departments, social facilities, in particular, the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the Multidisciplinary Medical Center, military and internal hospitals, the buildings of law enforcement agencies, namely the National Guard, the Nukus City Department of Internal Affairs, the North-Western Military department of Nukus city, Nukus international airport.
In addition, based on numerous requests from citizens, the Commission held individual interviews with the main suspects in the events in Karakalpakstan, who are currently under investigation. Lists of defendants who regret their deeds and are in a difficult social situation were formed, and appropriate measures were taken to return them to their families.
To date, at the suggestion of the members of the Commission and the petition of the JokargyKenes of the Republic of Karakalpakstan. The Prosecutor General's Office released 107 defendants from custody on the basis of public guarantee due to the fact that the measure of restraint in the form of detention was replaced with a measure of restraint in the form of house arrest on the basis of the principle of humanism.
During the investigative process, such issues as the conditions of detention of the defendants, the non-use of torture, the provision of a lawyer, were under constant control of the Independent Commission.