Qonun talablari va inson huquqlari –oliy qadriyat
Inson qadri barcha narsadan ustun. Davlat rahbarining Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida ushbu g‘oyaning to‘liq mujassam ekaniga guvoh bo‘ldik. Taʼlim, sog‘liqni saqlash, elektr energiya, gaz, sud-huquq, xullas aholini qiynab kelayotgan masalalarning barchasi ushbu Murojaatnomadan o‘rin oldi. Ahamiyatlisi, muammolar aniq ko‘rsatildi, takliflar ham aniq ilgari surildi.
Qayd etish lozimki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga yuborilayotgan murojaatlarning 15 foizdan ortiq qismi sud-huquq masalalariga oid.
Davlat rahbari, eng avvalo, odamlarimizning joylarda sudma-sud sarson bo‘lib yurishlariga barham berilishi, buning uchun adolatli hukm va qaror chiqarish bo‘yicha viloyat sudlarining vakolati ham, masʼuliyati ham oshirilishini qayd etdi. Bu borada, albatta sudyalarning ish yuklamalari oshadi, ularning ish bilan batafsil tanishib chiqishlari uchun yetarlicha vaqt ajratilishi ham muhim.
Tergov jarayoniga kelsak, bu borada ham yurtboshimiz aniq yechimlarni ko‘rsatib o‘tdi. Tintuv o‘tkazish, telefon so‘zlashuvini eshitish va mulkni xatlashga sanksiyani prokurordan sudga o‘tkazilishi, fuqarolarning shaxsiy huquqlarini va mulkiy daxlsizligini taʼminlanishiga xizmat qiladi. Haqiqatdan ham u tadbirkor bo‘ladimi yoki oddiy fuqaro mulk daxlsizligi himoyalanganini his qilishi zarur.
Mamlakat Prezidentining “Tergov shaxsni ayblash uchun emas, jinoyatni fosh etish orqali haqiqatni aniqlash uchun ishlashi kerak”- degan  qatʼiy fikrlari bu sohada adolatni o‘rnatishga yordam beradi.
Shu bilan birga, Murojaatnomada inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish borasida so‘z borar ekan, oxirgi paytlarda ayrim vaqtincha ushlab turish joylarida inson huquqlari buzilishi bo‘yicha og‘riqli masalalar ko‘tarilayotganiga to‘xtalib o‘tildi.
Ombudsman respublika bo‘ylab harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda amalga oshirgan monitoring tashriflarida asosiy eʼtiborni ushbu muassasalardagi sharoitlarning inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha xalqaro standartlarga muvofiqligini o‘rganishga qaratadi.
Qayd etish joizki, Ombudsman, uning hududlardagi Mintaqaviy vakillari va Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan joriy yilning o‘tgan davri mobaynida 300 dan ortiq monitoring tashriflari amalga oshirildi. Bu ko‘rsatkich 2020 yilga nisbatan deyarli ikki barobarga ko‘pdir.  Bu borada Ombudsman mintaqaviy vakillarining faolligi ham ancha oshgan, yaʼni, avvallari jamoatchilik asosida ishlagan  mintaqaviy vakillarning ko‘rsatkichlaridan 7 martaga ko‘pdir.
Aytish lozimki, Ombudsmanning har bir hududda mintaqaviy vakilining bo‘lishi nafaqat murojaatlarni joyiga chiqib o‘rganish, balki, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalardagi shart-sharoitlarni muntazam monitoring qilish, mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy va holi tarzda uchrashish, “Ombudsman quti”laridagi murojaatlarni har ikki haftada qabul qilish va ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan xabarlarni tezkor ravishda joyiga chiqib o‘rganish imkonini bermoqda.
Tashriflarda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan 4500 dan ortiq shaxs bilan jamoaviy va 2 ming  nafardan ortiq  shaxslar bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Mahkum va mahbuslar jazoni ijro etish muassasalari, manzil-koloniyalar va tergov hibsxonalariga o‘rnatilgan “Ombudsman qutilari” orqali ham Ombudsmanga murojaat qilishlari mumkin. Ushbu qutilar video kamera o‘rnatilmagan va mahkumlar borishi mumkin bo‘lgan qulay joylarga joylashtirilgan. Ahamiyatlisi, ushbu qutilarni Ombudsman xodimlari va mintaqaviy vakillardan boshqa hech kim ocha olmaydi.
Kelajakda mahkum va mahbuslar murojaatini tezkor ravishda qabul qilish uchun Ombudsmanga elektron murojaat qilishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Shunda ularning murojaatlarini raqamli texnologiyalar orqali o‘sha kunning o‘zida qabul qilish va ijroga qaratish imkoniyati tug‘iladi.
Murojaatnomadan kelib chiqib, Ombudsmanning qiynoq holatlarini oldini olish bo‘yicha faoliyati yana-da kuchaytiriladi. Aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tegishli mutasaddi vazirlik va idoralarga taqdimnoma va xulosa, Oliy Majlis palatalariga esa tahliliy axborotlar kiritiladi. Bularning barchasi yopiq muassasalardagi sharoitlarning yaxshilanishiga qaratilgan.
Hech kimning unutishga haqqi yo‘q – qonun talablari va inson huquqlari – biz uchun oliy qadriyat” Prezidentning ushbu so‘zlari  Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida qayd etildi. O‘ylaymizki, 2023 yil “Insonga eʼtibor va sifatli taʼlim yili”da xalq manfaati yo‘lida xizmat qilish burchini yelkasiga olgan har bir shaxs ushbu g‘oyaga hamohang holda faoliyat yuritsa mamlakatda inson huquq va manfaatlari taʼminlanishiga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan bo‘ladi.

Правовые требования и права человека - высшей ценностью
Человеческая ценность превыше всего. Полное воплощение этой идеи мы увидели в Послании Главы государства Олий Мажлису и народу Узбекистана. Образование, здравоохранение, электроэнергия, газ, судебная система, словом, все вопросы, волнующие население, нашли свое место в этом Послании. Важно, что проблемы были четко сформулированы, а предложения четко выдвинуты.
Следует отметить, что более 15 процентов обращений, направленных Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману), связаны с правовыми вопросами.
В первую очередь глава государства отметил, что следует прекратить скитания нашего народа из суда в суд, а для этого будут повышены полномочия и ответственность областных судов по вынесению справедливых приговоров и решений. В связи с этим, безусловно, возрастет нагрузка на судей, также важно выделить им достаточно времени для детального ознакомления с делом.
Что касается следственного процесса, то и здесь наш глава государства показал четкие решения. Передача права выдачи санкции на обыск, прослушивание телефонных разговоров и изъятие имущества от прокурора в суд служит обеспечению личных прав и имущественной неприкосновенности граждан. На самом деле, будь он бизнесменом или обычным гражданином, он должен чувствовать, что его права собственности защищены.
Твердое мнение Президента страны о том, что «Следствие должно работать не на обвинение человека, а на выяснение истины путем раскрытия преступления» служит установлению справедливости в этой сфере.
В то же время в Послании говорится о надежной защите прав и свобод человека, и что в последнее время в некоторых изоляторах временного содержания поднимаются болезненные вопросы о нарушениях прав человека.
В ходе мониторинговых посещений закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения по Республике Омбудсман акцентирует внимание на изучении соответствия условий в этих учреждениях международным стандартам обеспечения прав человека.
Следует отметить, что за прошедший период текущего года Омбудсманом, его Региональными представителями в регионах и Общественными группами при Омбудсмане было совершено более 300 мониторинговых визитов. Этот показатель почти в два раза больше, чем в 2020 году. В связи с этим значительно возросла и активность Региональных представителей Омбудсмана, то есть она в 7 раз больше показателей Региональных представителей, ранее работавших на базе общественности.
Следует сказать, что присутствие Регионального представителя омбудсмана в каждой области – создает условия не только для изучения обращений на месте, но и для регулярного контроля за условиями в закрытых учреждениях с ограничением свободы передвижения, встреч с осужденными и заключенными, изучения обращений в «Ящиках Омбудсмана» раз в две недели и оперативного изучения сообщений, размещенных в социальных сетях.
В ходе визитов были проведены коллективные беседы с более 4500 лиц и более 2000 лиц индивидуально содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
В ходе визитов были проведены коллективные беседы с более чем 4500 лиц и индивидуальные беседы с более 2000 лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
Осужденные и заключенные могут обращаться к Омбудсману через «Ящики омбудсмана», установленные в пенитенциарных учреждениях, исправительных учреждениях и следственных изоляторах. Эти ящики установлены в удобных местах, которые не оборудованы видеокамерой. Важно отметить, что эти ящики не может открывать никто, кроме сотрудников Омбудсмана и Региональных представителей.
В дальнейшем планируется запустить электронное обращение к Омбудсману для оперативного приема обращений от осужденных и заключенных. В таком случае пояивтся  возможность получать и обрабатывать обращения в тот же день посредством цифровых технологий.
На основании Послания будет усилена деятельность Уполномоченного по предупреждению случаев пыток. По выявленным недостаткам в соответствующие официальные министерства и ведомства будут представлены представления и заключение, а в палаты Олий Мажлиса – аналитическая информация. Вся эта деятельность направлена на улучшение условий в закрытых учреждениях.
«Никто не имеет права забывать о том, что требования закона и прав человека являются для нас высшей ценностью», – эти слова особо подчеркнуты Президентом в Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана. Мы верим, что в 2023 году каждый человек, который возьмет на себя обязанность служить интересам народа, в 2023 году будет способствовать защите прав и интересов человека в стране.
Мы считаем, что каждый человек, взявший на себя обязанность служить на благо народа в 2023 году  который является Годом внимания к человеку и качественного образования , если будет действовать в соответствии с этой идеей внесет свой достойный вклад в обеспечение прав и интересов человека в стране.