Mazkur tadbirni o‘tkazishdan maqsad inson huquq va erkinliklarini taʼminlash – davlatning oliy maqsadi ekanligi nuqtai nazaridan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida” gi Konstitutsiyaviy qonunning mazmun-mohiyati, uning Vatanimiz taraqqiyoti, jamiyatimiz rivojidagi ahamiyati va unga kiritilgan yangi normalar haqida keng jamoatchilikni xabardor qilishdan iborat.
Xalqaro davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Bola huquqlari bo‘yicha vakil, Oliy sud, Konstitutsiyaviy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar va Adliya vazirligi, Samarqand viloyati hokimiyati, Advokatlar palatasi, Toshkent Davlat yuridik universiteti, “Madad” bepul yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha NNT vakillari, taʼlim muassasalari olimlari, ekspertlar, fuqarolik jamiyati instituti vakillari, huquq himoyachilari va OAV ishtirok etishdi.
Maʼlumki, Konstitutsiya o‘zida insonning xalqaro umumeʼtirof etilgan asosiy huquq va majburiyatlarini o‘zida jamlagan va oliy yuridik maqomga ega hujjatdir. Shunday ekan, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar barchamiz uchun o‘ta muhim va ahamiyatlidir.
Yangi Konstitutsiyani tayyorlashda umumxalq muhokamasi orqali 220 mingdan ortiq takliflar kelib tushgan va ularning aksariyati eʼtiborga olinishi bilan birga, xalqaro-huquqiy hujjatlar va 190 dan ortiq davlatlar tajribasi o‘rganilgan, u 6 turdagi ekspertizadan o‘tkazilgan.
Tadbirda qayd etilishicha, Yangilanayotgan Konstitutsiya “inson-jamiyat-davlat” paradigmasiga asoslangan va unda barcha toifalarning – yoshlar, ayollar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, o‘qituvchilar, xatto jinoyat sodir etgan shaxslarning huquq va manfaatlari aks etgan. Ahamiyatlisi inson huquq va erkinliklarini taʼminlash davlatning oliy maqsadi, deya eʼlon qilinar ekan, unda inson huquqlariga oid normalar 3 baravardan ortiqqa oshmoqda.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ishtirokchilar eʼtiborini Bosh qomusimizning 28 moddasiga qaratdi. Unda agar shaxsning o‘z aybini tan olganligi unga qarshi yagona dalil bo‘lsa, u aybdor deb topilishi yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi qatʼiy belgilanmoqda. Qiynoq va uning barcha shakllariga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish yo‘lini tanlagan O‘zbekiston uchun bu juda muhim qadam –dedi Ombudsman.
Shuningdek, Yangi Konstitutsiyamizning 98 moddasi bevosita Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga taaʼluqli bo‘lib, unda Ombudsman instituti qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritishga xaqli ekani belgilab qo‘yilayotgani taʼkidlandi.
Tadbirda Yangi Konstitutsiyadan o‘rin olgan inson va bola huquqlari, ijtimoiy davlat, odil sudlov, advokatlar faoliyati, ekologik masalalar, fuqarolik jamiyatlari bilan ishlash kabi qator masalalar bo‘yicha maʼruzalar tinglandi.

Конституция – приоритет прав человека
30 марта 2023 года в городе Самарканд Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и хокимиятом Самаркандской области был проведен международный круглый стол на тему «Конституция – приоритет права человека".
Целью проведения данного мероприятия является информирование широкой общественности о содержании Конституционного закона «О Конституции Республики Узбекистан», его значении для развития нашей страны и общества, новых нормах, включенных в него, с точки зрения того, что обеспечение прав и свобод человека является высшей целью государства.
В международном круглом столе приняли участие Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Уполномоченный по правам ребенка, Верховный суд, Конституционный суд, Генеральная прокуратура, Министерство внутренних дел, Министерство юстиции, хокимият Самаркандской области, палата Адвокатов, представители Ташкентского государственного юридического университета, ННО по оказанию бесплатной юридической помощи “Мадад”, ученые высших учебных заведений, эксперты, представители института гражданского общества, правозащитники и СМИ.
Как известно, Конституция-это документ, содержащий в себе международно признанные основные права и обязанности человека и имеющий высокий правовой статус. По этой причине проводимые в Узбекистане конституционные реформы чрезвычайно важны и значимы для всех нас.
При разработке новой Конституции посредством всенародного обсуждения поступило более 220 тысяч предложений, и, хотя большинство из них были приняты к сведению, были изучены международно-правовые документы и опыт более 190 государств, она прошла 6 видов экспертизы.
На мероприятии было отмечено, что обновляемая Конституция основана на парадигме “человек-общество-государство” и отражает права и интересы всех категорий – молодежи, женщин, лиц с ограниченными возможностями, учителей, даже лиц, совершивших преступления. Поскольку обеспечение важнейших прав и свобод человека провозглашается высшей целью государства, нормы, касающиеся прав человека в Конституции увеличиваются более чем в 3 раза.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) обратила внимание участников на 28 статью нашего Основного закона. В ней строго указывается, что человек не может быть признан виновным или наказан, если его признание является единственным доказательством против него.
Это очень важный шаг для Узбекистана, который выбрал бескомпромиссный путь борьбы с пытками и всеми их формами, –отметила Омбудсман.
Также было отмечено, что статья 98 нашей новой Конституции напрямую касается Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), и в ней говорится, что институт Омбудсмана вправе вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы.
На мероприятии были прослушаны доклады по ряду вопросов указанных в новой Конституции и касающихся прав человека и ребенка, социального государства, правосудия, деятельности адвокатов, экологических проблем, работы с гражданским обществом.