Mazkur tadbirni o‘tkazishdan maqsad inson huquq va erkinliklarini taʼminlash – davlatning oliy maqsadi ekanligi nuqtai nazaridan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida” gi Konstitutsiyaviy qonunning mazmun-mohiyati, uning Vatanimiz taraqqiyoti, jamiyatimiz rivojidagi ahamiyati va unga kiritilgan yangi normalar haqida keng jamoatchilikni xabardor qilishdan iborat.
Xalqaro davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Bola huquqlari bo‘yicha vakil, Oliy sud, Konstitutsiyaviy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar va Adliya vazirligi, Samarqand viloyati hokimiyati, Advokatlar palatasi, Toshkent Davlat yuridik universiteti, “Madad” bepul yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha NNT vakillari, taʼlim muassasalari olimlari, ekspertlar, fuqarolik jamiyati instituti vakillari, huquq himoyachilari va OAV ishtirok etishdi.
Maʼlumki, Konstitutsiya o‘zida insonning xalqaro umumeʼtirof etilgan asosiy huquq va majburiyatlarini o‘zida jamlagan va oliy yuridik maqomga ega hujjatdir. Shunday ekan, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar barchamiz uchun o‘ta muhim va ahamiyatlidir.
Yangi Konstitutsiyani tayyorlashda umumxalq muhokamasi orqali 220 mingdan ortiq takliflar kelib tushgan va ularning aksariyati eʼtiborga olinishi bilan birga, xalqaro-huquqiy hujjatlar va 190 dan ortiq davlatlar tajribasi o‘rganilgan, u 6 turdagi ekspertizadan o‘tkazilgan.
Tadbirda qayd etilishicha, Yangilanayotgan Konstitutsiya “inson-jamiyat-davlat” paradigmasiga asoslangan va unda barcha toifalarning – yoshlar, ayollar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, o‘qituvchilar, xatto jinoyat sodir etgan shaxslarning huquq va manfaatlari aks etgan. Ahamiyatlisi inson huquq va erkinliklarini taʼminlash davlatning oliy maqsadi, deya eʼlon qilinar ekan, unda inson huquqlariga oid normalar 3 baravardan ortiqqa oshmoqda.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ishtirokchilar eʼtiborini Bosh qomusimizning 28 moddasiga qaratdi. Unda agar shaxsning o‘z aybini tan olganligi unga qarshi yagona dalil bo‘lsa, u aybdor deb topilishi yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi qatʼiy belgilanmoqda. Qiynoq va uning barcha shakllariga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish yo‘lini tanlagan O‘zbekiston uchun bu juda muhim qadam –dedi Ombudsman.
Shuningdek, Yangi Konstitutsiyamizning 98 moddasi bevosita Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga taaʼluqli bo‘lib, unda Ombudsman instituti qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritishga xaqli ekani belgilab qo‘yilayotgani taʼkidlandi.
Tadbirda Yangi Konstitutsiyadan o‘rin olgan inson va bola huquqlari, ijtimoiy davlat, odil sudlov, advokatlar faoliyati, ekologik masalalar, fuqarolik jamiyatlari bilan ishlash kabi qator masalalar bo‘yicha maʼruzalar tinglandi.

The Constitution is the priority of human rights
On March 30, 2023, in the city of Samarkand, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), together with the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan and the administration of the Samarkand region, held an international round table on the topic “The Constitution is a priority of human rights”.
The purpose of this event is to inform the general public about the content of the Constitutional Law "On the Constitution of the Republic of Uzbekistan", its significance for the development of our country and society, the new norms included in it, from the point of view that ensuring human rights and freedoms is the highest goal of the state
The international round table was attended by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Authorized Person for Child's Rights, the Supreme Court, the Constitutional Court, the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the administration of Samarkand region, the Chamber of Lawyers, representatives of the Tashkent State University of Law, NGO "Madad" providing free legal aid, scientists of higher educational institutions, experts, representatives of the civil society institute, human rights activists and the media.
As you know, the Constitution is a document that contains internationally recognized fundamental rights and obligations of a person and has a high legal status. For this reason, the ongoing constitutional reforms in Uzbekistan are extremely important and significant for all of us.
During the development of the new Constitution, more than 220 thousand proposals were received through a nationwide discussion, and although most of them were taken into account, international legal documents and the experience of more than 190 states were studied, it passed 6 types of examination.
It was noted at the event that the updated Constitution is based on the “man-society-state” paradigm and reflects the rights and interests of all categories - youth, women, people with disabilities, teachers, even those who have committed crimes. Since ensuring the most important human rights and freedoms is proclaimed the highest goal of the state, the norms relating to human rights in the Constitution are increased by more than 3 times.
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) drew the attention of the participants to Article 28 of our Basic Law. It strictly states that a person cannot be found guilty or punished if his confession is the only evidence against him.
This is a very important step for Uzbekistan, which has chosen an uncompromising path to combat torture and all its forms, the Ombudsman noted.
It was also noted that Article 98 of our new Constitution directly relates to the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), and it says that the Ombudsman has the right to make legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan as a legislative initiative.
At the event, reports were heard on a number of issues specified in the new Constitution and related to human and child rights, the social state, justice, the activities of lawyers, environmental problems, and work with civil society.