Qiynoq holati bo‘yicha tarqalgan holat yuzasidan Ombudsman rasmiy munosabati
Ijtimoiy tarmoqlarda, Namangan viloyati Pop tumani Chodak qishlog‘ida yashovchi Doniyor To‘raxo‘jayevning bosqinchilikda gumonlangan 40 yoshdagi ukasi Dilshodjon joriy yilning 12-15 aprel kunlari Toshkent shahar IIBB Tergov bo‘limi xodimlari tomonidan qiynoqqa solinganligi, og‘iz va qo‘llari skotch bilan bog‘lanib, shafqatsiz muomalaga duchor qilinganligi bo‘yicha xabarlar tarqaldi.
Shuningdek xabarda, O‘zbekiston Respublikasi JKning 251-moddasi kuchli taʼsir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda egallash jinoyatini sodir etishda gumonlanib, Toshturmada saqlanayotgan 29 yashar Hasanboy Abdunabiyevga nisbatan sodir etilgan qiynoq natijasida u salkam nogironga aylanib qolgani bayon etilgan. Hasanboy Abdunabiyev JKning 2511-moddasi, yaʼni Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalar hisoblanmaydigan kuchli taʼsir qiluvchi yoxud zaharli moddalarni o‘tkazish maqsadida qonunga xilof ravishda tayyorlash, qayta ishlash, olish, saqlash, tashish yoki jo‘natish, xuddi shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish yoxud ularni o‘tkazish maqsadida tayyorlash yoxud qayta ishlash uchun asbob-uskunalarni tayyorlash, olish, saqlash, tashish, jo‘natish yoki o‘tkazish bo‘yicha gumonlangan.
Shuni maʼlum qilamizki, Ombudsmanga advokat U.M.ning himoyasi ostidagi Hasanboy Abdunabiyev qiynoqqa solinganligi haqida yuborgan murojaati tezkorlik bilan ijroga qaratilib, 1 may kuni ushbu murojaat O‘zbekiston Respublikasi JPK talablari asosida ko‘rib chiqish uchun Bosh prokuraturaga Ombudsmanning alohida nazorat xati orqali yuborilgan.
Shuningdek, Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari vakillari tomonidan xabarlarda qayd etilgan shaxslar bilan uchrashib, holi tarzda suhbatlashishlari uchun navbatdan tashqari monitoring tashrifini tashkil qilish ham rejalashtirildi.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanga yuborilgan qiynoqqa oid murojaatlar, jumladan ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan xabarlar darhol nazoratga olinadi va o‘rganiladi. Albatta o‘rganish natijalari bo‘yicha, xususan yuqoridagi murojaat yuzasidan jamoatchilik xabardor qilinadi.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan maʼruzasi bilan ombudsman.uz sayti orqali tanishingiz mumkin.
Shuningdek, Ombudsman boshchiligida harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga o‘tkaziladigan monitoring tashriflariga ham jamoatchilik vakillari bilan birgalikda OAV va blogerlar ham jalb etilib, ochiq va shaffof tarzda yoritib boriladi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman huzuridagi qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tarkibiga tajribali, bilim  va saviyasi yuqori bo‘lgan huquq faollari, jumladan, “Gumanitar huquqiy markaz” direktori Shuxrat Ganiyev, “Huquqiy tayanch” nodavlat notijorat tashkiloti raisi Aʼzam Farmonov, “Mintaqaviy muloqot” Xalqaro nodavlat notijorat tashkilotining raisi Bexzod Sharipov, Shvetsiya tashkiloti “Markaziy Osiyo Uyushmasi” Jamiyatining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Gulnoz Mamarasulova, Respublika “Istiqbolli avlod” ijtimoiy axborot markazi raisi Nodira Karimova, “Sharq ayoli” xalqaro ayollar jamoat fondi raisi Saodat Tursunboyeva, psixolog Shoira Isakova hamda turli sohalarda faoliyat yurituvchi yetakchi olim va mutaxassislar, jamoatchilikning faol vakillari kiritilgan.
O‘zbekiston inson qadr-qimmatini yerga uradigan, insoniylikka zid bo‘lgan qiynoqlarning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurash yo‘lini tanlagan. Shu nuqtai nazardan qiynoqqa oid murojaatlar alohida nazorat ostida bo‘ladi. Ombudsman qiynoq holatlarini oldini olish va bartaraf etish tarafdori.
Hurmatli fuqarolar yangilik va xabarlar bilan tanishayotganingizda rasmiy manbalarga murojaat qilishingizni so‘raymiz.

Хасанбой Абдунабиев подозревается по статье 2511- УК РУз в незаконном изготовлении, переработке, получении, хранении, перевозке или пересылке преступных наркотических средств, их аналогов либо сильнодействующих или ядовитых веществ, не считающихся психотропными веществами, а также в подготовке, получении, хранении, перевозке, пересылке или передаче оборудования для его незаконной передачи.
Сообщаем, что обращение по поводу пыток в отношении Гасанбоя Абдунабиева, находящегося под защитой адвоката У.М., поступившее к Омбудсману было быстро направлено на исполнение, и 1 мая данное обращение было направлено в Генеральную прокуратуру отдельным контрольным письмом Омбудсмана для рассмотрения на основании требований УПК Республики Узбекистан.
Также запланировано организовать внеочередной мониторинговый визит Омбудсмана и представителей общественных групп под его руководством, чтобы они могли встретиться и лично поговорить с лицами, упомянутыми в сообщениях.
Следует отметить, что обращения о пытках, направленные Омбудсману, в том числе сообщения, опубликованные в социальных сетях, немедленно берутся на контроль и изучаются. Общественность в обязательном порядке будет проинформирована о результатах изучения, в частности о вышеуказанном обращении.
Для справки: ознакомиться с докладом Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) о проделанной в 2022 году работе по предупреждению пыток можно через сайт ombudsman.uz.
Также мониторинговые визиты в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения, проводимые под руководством Омбудсмана, в которых участвуют СМИ и блоггеры, а также представители общественности, освещаются открыто и прозрачно.
Напоминаем, что членами Общественных групп по предотвращению пыток при Омбудсмане являются опытные и высокопрофессиональные правозащитники, в том числе Шухрат Ганиев, директор «Гуманитарно-правового центра», Азам Фармонов, председатель ННО «Правовая опора», председатель международной ННО «Региональный диалог» Бехзод Шарипов, директор представительства шведской организации «Центрально-Азиатская ассоциация» в Узбекистане, Гульноз Мамарасулова, председатель Республиканского центра «Истикболли авлод» Нодира Каримова, председатель международного женского общественного фонда «Шарк айоли» Саодат Турсунбоева, психолог Шоира Исакова, а также ведущие ученые и специалисты, работающие в различных областях и активные представители общественности.
Узбекистан избрал путь борьбы с любыми формами бесчеловечных пыток, унижающих человеческое достоинство. В этом контексте обращения о пытках подлежат особому рассмотрению. Омбудсман является сторонником предотвращения и искоренения случаев пыток.
Уважаемые граждане, просим вас при ознакомлении с новостями и сообщениями обращаться к официальным источникам.