Qiynoq holati bo‘yicha tarqalgan holat yuzasidan Ombudsman rasmiy munosabati
Ijtimoiy tarmoqlarda, Namangan viloyati Pop tumani Chodak qishlog‘ida yashovchi Doniyor To‘raxo‘jayevning bosqinchilikda gumonlangan 40 yoshdagi ukasi Dilshodjon joriy yilning 12-15 aprel kunlari Toshkent shahar IIBB Tergov bo‘limi xodimlari tomonidan qiynoqqa solinganligi, og‘iz va qo‘llari skotch bilan bog‘lanib, shafqatsiz muomalaga duchor qilinganligi bo‘yicha xabarlar tarqaldi.
Shuningdek xabarda, O‘zbekiston Respublikasi JKning 251-moddasi kuchli taʼsir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda egallash jinoyatini sodir etishda gumonlanib, Toshturmada saqlanayotgan 29 yashar Hasanboy Abdunabiyevga nisbatan sodir etilgan qiynoq natijasida u salkam nogironga aylanib qolgani bayon etilgan. Hasanboy Abdunabiyev JKning 2511-moddasi, yaʼni Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalar hisoblanmaydigan kuchli taʼsir qiluvchi yoxud zaharli moddalarni o‘tkazish maqsadida qonunga xilof ravishda tayyorlash, qayta ishlash, olish, saqlash, tashish yoki jo‘natish, xuddi shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish yoxud ularni o‘tkazish maqsadida tayyorlash yoxud qayta ishlash uchun asbob-uskunalarni tayyorlash, olish, saqlash, tashish, jo‘natish yoki o‘tkazish bo‘yicha gumonlangan.
Shuni maʼlum qilamizki, Ombudsmanga advokat U.M.ning himoyasi ostidagi Hasanboy Abdunabiyev qiynoqqa solinganligi haqida yuborgan murojaati tezkorlik bilan ijroga qaratilib, 1 may kuni ushbu murojaat O‘zbekiston Respublikasi JPK talablari asosida ko‘rib chiqish uchun Bosh prokuraturaga Ombudsmanning alohida nazorat xati orqali yuborilgan.
Shuningdek, Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari vakillari tomonidan xabarlarda qayd etilgan shaxslar bilan uchrashib, holi tarzda suhbatlashishlari uchun navbatdan tashqari monitoring tashrifini tashkil qilish ham rejalashtirildi.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanga yuborilgan qiynoqqa oid murojaatlar, jumladan ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan xabarlar darhol nazoratga olinadi va o‘rganiladi. Albatta o‘rganish natijalari bo‘yicha, xususan yuqoridagi murojaat yuzasidan jamoatchilik xabardor qilinadi.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan maʼruzasi bilan ombudsman.uz sayti orqali tanishingiz mumkin.
Shuningdek, Ombudsman boshchiligida harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga o‘tkaziladigan monitoring tashriflariga ham jamoatchilik vakillari bilan birgalikda OAV va blogerlar ham jalb etilib, ochiq va shaffof tarzda yoritib boriladi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman huzuridagi qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tarkibiga tajribali, bilim  va saviyasi yuqori bo‘lgan huquq faollari, jumladan, “Gumanitar huquqiy markaz” direktori Shuxrat Ganiyev, “Huquqiy tayanch” nodavlat notijorat tashkiloti raisi Aʼzam Farmonov, “Mintaqaviy muloqot” Xalqaro nodavlat notijorat tashkilotining raisi Bexzod Sharipov, Shvetsiya tashkiloti “Markaziy Osiyo Uyushmasi” Jamiyatining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Gulnoz Mamarasulova, Respublika “Istiqbolli avlod” ijtimoiy axborot markazi raisi Nodira Karimova, “Sharq ayoli” xalqaro ayollar jamoat fondi raisi Saodat Tursunboyeva, psixolog Shoira Isakova hamda turli sohalarda faoliyat yurituvchi yetakchi olim va mutaxassislar, jamoatchilikning faol vakillari kiritilgan.
O‘zbekiston inson qadr-qimmatini yerga uradigan, insoniylikka zid bo‘lgan qiynoqlarning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurash yo‘lini tanlagan. Shu nuqtai nazardan qiynoqqa oid murojaatlar alohida nazorat ostida bo‘ladi. Ombudsman qiynoq holatlarini oldini olish va bartaraf etish tarafdori.
Hurmatli fuqarolar yangilik va xabarlar bilan tanishayotganingizda rasmiy manbalarga murojaat qilishingizni so‘raymiz.

Official statement of the Ombudsman regarding the situation with the spread of torture
Reports spread on social networks that the 40-year-old brother of Daniyar Turakhodzhaev, Dilshodjon, who lives in the village of Chodak, Pop district of Namangan region, suspected of robbery, was tortured on April 12-15 this year by employees of the investigative department of the Central Internal Affairs Directorate of Tashkent, his mouth and hands were bound with duct tape and he was mistreated.
Xasanboy Abdunabiev is suspected under article 2511- of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan of illegal manufacture, processing, receipt, storage, transportation or shipment of criminal drugs, their analogues or potent or poisonous substances that are not considered psychotropic substances, as well as in the preparation, receipt, storage, transportation, transfer or transfer of equipment for its illegal transfer.
We inform you that the complaint about torture against Gasanboy Abdunabiev, who is under the protection of lawyer U.M., received by the Ombudsman was quickly sent for execution, and on May 1 this complaint was sent to the Prosecutor General's Office in a separate control letter of the Ombudsman for consideration based on the requirements of the Code of Criminal Procedure Republic of Uzbekistan.
It is also planned to organize an extraordinary monitoring visit of the Ombudsman and representatives of public groups under his leadership, so that they can meet and talk personally with the persons mentioned in the messages.
It should be noted that appeals about torture sent to the Ombudsman, including messages published on social networks, are immediately taken under control and studied. The public will without fail be informed about the results of the study, in particular about the above appeal.
For reference: you can read the report of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) on the work done in 2022 to prevent torture through the website ombudsman.uz.
Also, monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement, led by the Ombudsman, in which the media and bloggers, as well as members of the public participate, are covered openly and transparently.
We remind you that the members of the Public Groups for the Prevention of Torture under the Ombudsman are experienced and highly professional human rights activists, including Shukhrat Ganiev, director of the Humanitarian and Legal Center, Azam Farmonov, chairman of the NGO Legal Support, chairman of the international NGO Regional Dialogue Bekhzod Sharipov , director of the representative office of the Swedish organization "Central Asian Association" in Uzbekistan, Gulnoz Mamarasulova, chairman of the Republican Center "Istikbolli avlod" Nodira Karimova, chairman of the international women's public fund "Sharq Aioli" Saodat Tursunboeva, psychologist Shoira Isakova, as well as leading scientists and specialists, working in various fields and active members of the public.
Uzbekistan has chosen the path of combating any form of inhuman torture that degrades human dignity. In this context, allegations of torture are subject to special consideration. The Ombudsman is a supporter of the prevention and eradication of cases of torture.