Qolaversa, Davlat rahbarining 2021 yil 11 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga ko‘ra, Ombudsmanning eng ustuvor vazifalaridan biri sifatida aholi orasida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash hamda himoya qilish sohasidagi xalqaro va milliy qonunchilik normalarini targ‘ib qilish, shuningdek, aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga ko‘maklashish belgilangan.
Shu nuqtai nazardan respublika bo‘ylab aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi amalga oshirilmoqda.
2023 yilning 20 iyun kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus tumanida O‘zbekistonda mehnat munosabatlari, xotin-qizlar va bolalar huquqlari hamda kambag‘allikni qisqartirish masalalariga bag‘ishlangan “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanga yuborilayotgan fuqarolar murojaatlari tahlili aholining mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, ayollar, yoshlar, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga belgilangan huquq va imtiyozlardan bexabar ekanliklarini ko‘rsatdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Ombudsman instituti tomonidan murojaatlar hududlar kesimida tahlil qilindi va aholining huquqiy xabardorligini oshirishga zarurat bo‘lgan sohalar tanlab olindi.
“Ombudsman maktabi” loyihasini amalga oshirishdan maqsad –aholini mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi tub o‘zgarishlar to‘g‘risidagi xabardorligini oshirishdan iborat. Sababi fuqarolar o‘z huquqlarini yaxshi bilmas ekanlar, ularni talab qila olmaydilar. Natijada qonun buzilish yoki uni chetlab o‘tish holatlari ko‘payishi mumkin.
Fuqarolar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Nukus tumanidagi mahalla faollari, xotin qizlar va yoshlar ishtirok etishdi.

Кроме того, согласно Указу Главы государства от 11 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)»,в качестве одной из важнейших задач Омбудсман призван обеспечивать и защищать права, свободы и законные интересы населения, продвигать международные и национальные правовые нормы в данной сфере, а также способствовать повышению правосознания и правовой культуры населения.
В связи с этим по всей республике реализуется проект «Школа Омбудсмана», направленный на повышение правосознания населения.
20 июня 2023 года в Нукусском районе Республики Каракалпакстан состоялось мероприятие «Школа Омбудсмана», посвященное вопросам трудовых отношений, прав женщин и детей, а также сокращению бедности в стране.
Следует отметить, что анализ обращений граждан, направленных Уполномоченному по правам человека, показал, что население не осведомлено о проводимых в нашей стране реформах по обеспечению прав и интересов человека, в частности, о правах и привилегиях, установленных для женщин, молодежи, пожилого возраста, а также лиц с ограниченными возможностями.
На основании изложенного, в разрезе регионов Институтом Омбудсмана были проанализированы обращения и выбраны направления, где необходимо повысить правосознание населения.
Целью реализации проекта «Школа Омбудсмана» является повышение информированности населения о кардинальных изменениях в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране. Поскольку граждане плохо знают свои права, они не могут надлежащим образом требовать их. В результате могут увеличиться случаи нарушения или уклонения от закона.
В открытом диалоге с горожанами приняли участие активисты района, женщины, девушки и молодежь Нукусского района.