Ombudsman aralashuvi bilan Muruvvat uyidagi nogironligi bo‘lgan ayollarga shaxsini tasdiqlovchi hujjat berildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Buxoro Muruvvat nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyida yashab kelayotgan bir guruh ayollar shaxsini tasdiqlovchi hujjatini rasmiylashtirilishida yordam so‘rab murojaat qilgan edi.
Aniqlanishicha, qariyb 35 yildan buyon ushbu muassasada istiqomat qilayotgan 5 nafar nogironligi bo‘lgan ayollarning na tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi va na shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan. Ular 1995 yillarda tibbiy varaqa orqali Muruvvat uyiga qabul qilingan. Murojaatchilar shu kunga qadar shaxsini tasdiqlovchi hujjat olish masalasi bir necha marotaba ko‘tarilgan bo‘lsada ijobiy natija bo‘lmayotganligini maʼlum qilishgan.
Mazkur masala Ombudsman nazoratiga olinib, uning Buxorodagi mintaqaviy vakili Abira Huseynova tomonidan o‘rganildi. 6 oylik o‘rganishlardan so‘ng, FHDYO organlari ushbu ayollarning tug‘ilganlik faktini belgilash uchun hujjatlar yetarli bo‘lmaganligi sabab shaxsni tasdiqlovchi hujjat berish masalasini ko‘rib chiqishni rad etdi. Shundan so‘ng, nogironligi sabab ularning layoqatsizligi hisobga olinib Ombudsman tomonidan  fuqarolikni belgilashni so‘rab fuqarolik ishlari bo‘yicha Buxoro tumanlararo sudiga ariza kiritildi.
Mazkur masala Muruvvat uyida sayyor sud majlisida ko‘rib chiqildi. Sud tomonidan 5 nafar fuqaro manfaatida kiritilgan Ombudsman arizasi to‘liq qanoatlantirildi.

It was established that 5 women with disabilities living in this institution for almost 35 years did not have birth certificates and identity documents. They were admitted to the Muruvvat house in 1995 on the basis of a medical report. The applicants reported that the issue of obtaining an identity document was raised several times, but there was no positive result.
This issue was taken under the control of the Ombudsman and studied by the regional representative in the Bukhara region, Abira Huseynova. After 6 months of research, the registry office refused to consider issuing identity documents to these women due to the lack of documents to establish the fact of birth. After that, taking into account their incapacity due to disability, the Ombudsman filed an application with the Bukhara Interdistrict Court for Civil Cases to determine citizenship of these women.
The issue was discussed at an offsite court session in Muruvvat's house. The application of the Ombudsman, filed in the interests of 5 citizens, was fully satisfied by the court.
On the basis of all relevant documents, ID cards of citizens were issued and handed over to their owners.