Ombudsman aralashuvi bilan Muruvvat uyidagi nogironligi bo‘lgan ayollarga shaxsini tasdiqlovchi hujjat berildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Buxoro Muruvvat nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyida yashab kelayotgan bir guruh ayollar shaxsini tasdiqlovchi hujjatini rasmiylashtirilishida yordam so‘rab murojaat qilgan edi.
Aniqlanishicha, qariyb 35 yildan buyon ushbu muassasada istiqomat qilayotgan 5 nafar nogironligi bo‘lgan ayollarning na tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi va na shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan. Ular 1995 yillarda tibbiy varaqa orqali Muruvvat uyiga qabul qilingan. Murojaatchilar shu kunga qadar shaxsini tasdiqlovchi hujjat olish masalasi bir necha marotaba ko‘tarilgan bo‘lsada ijobiy natija bo‘lmayotganligini maʼlum qilishgan.
Mazkur masala Ombudsman nazoratiga olinib, uning Buxorodagi mintaqaviy vakili Abira Huseynova tomonidan o‘rganildi. 6 oylik o‘rganishlardan so‘ng, FHDYO organlari ushbu ayollarning tug‘ilganlik faktini belgilash uchun hujjatlar yetarli bo‘lmaganligi sabab shaxsni tasdiqlovchi hujjat berish masalasini ko‘rib chiqishni rad etdi. Shundan so‘ng, nogironligi sabab ularning layoqatsizligi hisobga olinib Ombudsman tomonidan  fuqarolikni belgilashni so‘rab fuqarolik ishlari bo‘yicha Buxoro tumanlararo sudiga ariza kiritildi.
Mazkur masala Muruvvat uyida sayyor sud majlisida ko‘rib chiqildi. Sud tomonidan 5 nafar fuqaro manfaatida kiritilgan Ombudsman arizasi to‘liq qanoatlantirildi.

При вмешательстве Омбудсмана женщинам с инвалидностью в доме Мурувват выдали документы, удостоверяющие личность
Группа женщин, проживающих в женском доме «Мурувват» для инвалидов в Бухаре, обратилась к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) с просьбой о помощи в оформлении документа, удостоверяющего личность.
Установлено, что 5 женщин с инвалидностью, проживающих в данном учреждении почти 35 лет, не имели свидетельств о рождении и документов, удостоверяющих личность. Они были приняты в дом Мурувват в 1995 году по медицинскому заключению. Заявители сообщили, что вопрос о получении документа, удостоверяющего личность, поднимался несколько раз, но положительного результата не было.
Этот вопрос был взят на контроль Омбудсмана и изучен региональным представителем в Бухарской области Абирой Гусейновой. После 6 месяцев изучений органы ЗАГС отказали в рассмотрении вопроса о выдаче этим женщинам документов, удостоверяющих личность, в связи с недостатком документов для установления факта рождения. После этого, с учетом их недееспособности в связи с инвалидностью, Омбудсманом было подано заявление в Бухарский межрайонный суд по гражданским делам об определении гражданства.
Этот вопрос обсуждался на выездном судебном заседании в доме Мурувват. Заявление Омбудсмана, поданное в интересах 5 граждан, судом было удовлетворено полностью.
На основании всех соответствующих документов удостоверения личности ID карты граждан были оформлены и переданы их владельцам.