Insonparvarlik tamoyilining yorqin ifodasi harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda ham o‘z aksini topmoqda
Inson huquqlarini taʼminlash masalasi shaxsning ozodlikda yoki jazo muddatini o‘tayotganidan qatʼi nazar o‘z dolzabligini yo‘qotmaydi. Mahkum va mahbuslar ham qonun hujjatlarida belgilangan muayyan huquqlarga ega. Xususan, Konstitutsiyamizda ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar o‘ziga nisbatan insoniy muomalada bo‘linishi hamda inson shaxsiga xos bo‘lgan qadr-qimmati hurmat qilinishi huquqiga ega ekani belgilangan.
Qolaversa, Asosiy qonunimizga ko‘ra, “Insonning shaʼni va qadr-qimmati daxlsizdir. Hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo‘lishi mumkin emas. Hech kim qiynoqqa solinishi, zo‘ravonlikka, boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomalaga yoxud jazoga duchor etilishi mumkin emas”. Shuningdek, inson huquqlariga oid xalqaro hujjatlarda aks etgan “Miranda qoidasi”, yaʼni shaxsni ushlab turish chog‘ida unga huquqlari, ushlab turilishi asoslari tushuntirilishi shartligi ko‘rsatilgan.
Konstitutsiyamizning yangi tahririga hibsga, qamoqqa olishga va qamoqda saqlashga faqat sudning qaroriga ko‘ra yo‘l qo‘yilishi va shaxs sudning qarorisiz qirq sakkiz soatdan ortiq muddat ushlab turilishi mumkin emasligi bo‘yicha ham alohida norma kiritildi.
Mazkur normalarning bevosita Konstitutsiyada aks etishi mamlakatimizda inson qadri ustuvorligi va qiynoq holatlariga qarshi kurash borasida O‘zbekiston o‘z qatʼiy pozitsiyasiga egaligini ko‘rsatadi. Bu jarayonda hukumat tizimni isloh qilish bilan birga, ular ustidan jamoatchilik nazorati o‘rnatilishini maqsad qilgan.
Aslini olganda qiynoqlarga qarshi kurashish masalasi dunyo miqyosidagi eng og‘riqli muammolardan sanaladi. Shu sababli dunyo hamjamiyati ushbu illatga qarshi kurashda kuchlarni birlashtirish, xalqaro miqyosda bajarilishi majburiy bo‘lgan normalarni ishlab chiqish yo‘lidan bormoqda.
Maʼlumki, 2002 yil 18 dekabrda BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyutsiyasi bilan Qiynoqlar hamda muomala va jazolashning boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan turlariga qarshi konvensiyaga doir fakultativ protokolida milliy preventiv mexanizm (MPM) tashkil etilishi nazarda tutilgan.
MPM – har qanday qiynoq ko‘rinishlari oldini olish maqsadida mustaqil xalqaro va milliy organlarning ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar saqlanadigan joylarga muntazam tashriflari tizimini yaratishdir.
Sir emas, ozodlikda bo‘lgan insonlarga nisbatan harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda  saqlanayotgan shaxslarning huquq va manfaatlarini taʼminlash biroz murakkab jarayon edi. Chunki, avvallari yopiq muassasalarda bo‘layotgan hodisalar doim ham jamoatchilik nazoratida bo‘lavermasdi.
2019 yilda Ombudsman huzurida ilg‘or xalqaro tajribalarga asoslangan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizm yo‘lga qo‘yilganidan so‘ng penitensiar muassasalar Ombudsman va jamoatchilik vakillarining doimiy nazoratida bo‘ladigan obyektlarga aylandi. “Ombudsman plyus” modeli asosida tashkil etilgan MPM harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga Ombudsman va jamoatchilik vakillarining muntazam ravishda kirishi va u yerda saqlanayotgan fuqarolar sharoitlarini o‘rganishi, ular bilan muloqot qilishiga zamin yaratdi.
Tashriflarda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslarni saqlash sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda taʼlim-tarbiya berish va boshqa shu kabi holatlar o‘rganilmoqda. Ahamiyatli tomoni, monitoring tashriflarida OAV xodimlari ham ishtirok etib, ularga penitensiar muassasalardagi sharoitlarni o‘z ko‘zi bilan ko‘rish, mahkum hamda mahbuslar bilan muloqot qilish uchun imkoniyat yaratildi. Monitoring tashriflari davomida aniqlanayotgan kamchiliklar yuzasidan tahliliy maʼlumot va axborotlar, xulosa va taqdimnomalar hamda talabnomalar tayyorlanib, mutasaddi vazirlik va idoralarga ko‘rib chiqish uchun yuborilmoqda.
birgina 2022 yil yakuni bo‘yicha 381 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirilgan bo‘lsa, 2023 yilning birinchi yarim yilligida bu ko‘rsatkich 348 tani tashkil etdi. Raqamlardan ham maʼlumki, Ombudsman jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda mahkum va mahbuslarga qonunchilikda belgilangan sharoitlarni o‘rganish va qiynoq holatlarini aniqlash hamda bartaraf etish bo‘yicha faoliyatini kuchaytirib bormoqda. Natijada qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishildi. 2019 yildan to hozirga qadar 25 mingdan ortiq mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy, ularning 6 mingga yaqini bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilgan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan 2019-2022 yillar va 2023 yilning birinchi yarim yilligida 10 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan va nazoratga olingan. Ushbu raqamlar mahkum va mahbuslarning Ombudsmanga murojaat qilish huquqlari taʼminlanayotganini ko‘rsatadi.
Shu o‘rinda jazoni ijro etish muassasalari va tergov hibsxonalariga o‘rnatilgan “Ombudsman quti”lari va ularning ahamiyatiga to‘xtalish zarur. Ushbu qutilar mahkum va mahbuslar murojaat tashlashi uchun qulay joylarga o‘rnatiladi va ularni faqatgina Ombudsman vakili ochish huquqiga ega. Bu murojaat va arizalar har ikki haftada ko‘rib chiqish uchun olib ketiladi.
2022 yildan eʼtiboran Ombudsmanning hududlarda doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari ish boshlashi ham penitensiar muassasalarga amalga oshiriladigan monitoring tashriflari qamrovini yana-da kengaytirdi.
Keyingi yillarda ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan qiynoqqa oid xabarlar ham tezda nazoratga olinib, joyiga chiqib o‘rganilyapti va tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Qayd etish lozimki, Prezidentimizning 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan Ombudsman huzuridagi MPM faoliyati yana-da kuchaytirildi. Jumladan, Ombudsman huzuridagi ekspert guruhi negizida Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlari tashkil etildi. Ular zimmasiga qiynoqqa solish holatlarini aniqlash hamda ularni tezkor bartaraf etish bo‘yicha talabnomalarni tegishli davlat organiga taqdim qilish, qiynoqqa solish holatlari to‘g‘risidagi murojaatlarni ko‘rib chiqishda ishtirok etish kabi vazifalar yuklandi.
O‘zbekistonda qiynoq holatlariga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan jazo choralari og‘irlashtirilib, hattoki, ularga nisbatan afv qo‘llanilmasligi mumkinligi ham qatʼiy belgilab qo‘yilganini qayd etish lozim. Qolaversa, mansabdor shaxslarni noqonuniy harakatlari uchun javobgarlikka tortish maqsadida qonunchilikka alohida modda kiritilgan va qiynoqni qo‘llagan shaxsga nisbatan og‘irlashtiruvchi normalar qo‘llanilishi belgilangan. Jinoyat kodeksida qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash uchun jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan. Bu kabi normalar ko‘plab davlatlar qonunchiligida mavjud emas.
Prezidentimizning 2019 yil 2 avgustdagi qarori bilan Qoraqalpog‘istondagi Jasliq qo‘rg‘onida joylashgan jazoni ijro etish koloniyasi tugatilishi ham qiynoq holatlarini bartaraf etish borasidagi muhim qadam bo‘ldi.
Umuman olganda, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalardagi sharoitlarni hozirgi va 5 yil avvalgisi bilan solishtiradigan bo‘lsak, juda katta o‘zgarishlarga guvoh bo‘lamiz. Ushbu o‘zgarishlar, albatta, tizimdagi islohotlar va jamoatchilik nazoratining o‘rnatilishi mevasidir.
Keyingi yetti yilda mahkumlarning qonuniy huquq va erkinliklarini taʼminlashga qaratilgan 5 ta qonun, Prezidentning 1 ta farmoni, 6 ta qarori, hukumatning 11 ta qarori va farmoyishi, 15 dan ortiq boshqa normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan. Bularning barchasi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi prinsiplarini to‘laqonli amalga oshirish uchun xizmat qiladi, albatta.
BMT Bosh Assambleyasining 2015 yil 17 dekabrdagi rezolyutsiyasi asosida qabul qilingan Mahkumlar bilan muomala qilishning minimal standartlari qoidalari 2019 yilda milliy qonunchiligimizga implementatsiya qilindi. Unga ko‘ra, mahkumlarga psixologik yordam olish huquqi berildi, tibbiy yordamga muhtoj mahkumlarni sog‘liqni saqlash muassasalariga joylashtirish, og‘up kasallikka chalinganlariga telefon orqali qo‘shimcha so‘zlashishga, shifokorning ruxsati bo‘lsa, yaqinlari bilan uchrashishga ruxsat berildi, ruhiy holati buzilgan vaqtda mahkum tomonidan sodir etilgan tartibbuzarlik uchun intizomiy jazo choralarini qo‘llash bekor qilindi.
2019 yildan mahkumlarning ish haqidan ijtimoiy sug‘urta ajratilmasligi belgilanib, pensiya taʼminotiga ega bo‘lishi taʼminlandi hamda yopiq turdagi koloniyalardagi mahkumlarning telefon so‘zlashuvi, yo‘qlov va uchrashuvlar olish soni qariyb ikki barobarga ko‘paytirildi.
Qonunchilikka 2023 yilda kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarga ko‘ra, mahkumlarning muassasada ishlagan davrini umumiy mehnat stajiga qo‘shish orqali ularga kelgusida pensiya olish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, Jinoyat-ijroiya kodeksiga kiritilgan tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalarga ko‘ra, mahkumlarning huquqlarini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirib, ularga surdotarjimon xizmatidan foydalanish huquqi berildi hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan mahkumlarning yashash maydoni 2,5 kvadrat metrdan 3 kvadrat metrgacha oshirildi va ular uchun mo‘ljallangan umumiy turar joylar maxsus vositalar va moslamalar bilan jihozlanishi belgilandi.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar jinsi, yoshi, sog‘lig‘i holati, mehnat qobiliyati va ixtisosligini hisobga olgan holda ishlashining belgilanishi ham insonparvarlik tamoyilining yorqin ifodasidir.
Saylov kodeksiga muvofiq, ijtimoiy xavfi katta va uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyati uchun jazo o‘tayotgan mahkumlarga saylov huquqi berilib, ularning davlat boshqaruvida ishtirok etishiga zamin yaratildi. Maʼlumotlarga ko‘ra, joriy yil 9 iyuldagi Prezident saylovida penitensiar muassasalarda saqlanayotgan 34 mingga yaqin shaxs ishtirok etdi.
Jazoni ijro etish tizimi faoliyatiga raqamli texnologiyalarni, jumladan, intellektual “Smart” kameralar, videoregistrator, rentgen-skaner qurilmasi, elektron do‘konlar joriy etish, “onlayn” videouchrashuv xizmatini yo‘lga qo‘yish borasida ham qator ishlar amalga oshirildi. Albatta, tizim faoliyatining raqamlashtirilishi penitensiar muassasalarda ishlovchi xodimlar ishini yengillashtirishi bilan birga ular masʼuliyatini ham oshiradi. Pirovardida, qiynoq holatlarining oldini olish orqali inson huquqlari taʼminlanishiga zamin yaratiladi.

Ensuring human rights in closed institutions with limited freedom of movement
The issue of ensuring human rights does not lose its relevance, regardless of whether a person is at large or serving a sentence. Convicts and prisoners also have certain rights established by law. In particular, Article 28 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan establishes that persons deprived of their liberty have the right to humane treatment and respect for the honor and dignity inherent in the human person.
Moreover, according to Article 26 of our Basic Law, “The honor and dignity of a person are inviolable. Nothing can be grounds for belittling them. No one may be subjected to torture, violence, other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment...”
Also, international human rights documents reflect the Miranda rule, that is, when detaining a person, it is necessary to explain to him his rights and the reasons for his detention.
The amended Constitution also included a special provision that arrests and detentions are allowed only by a court decision and that a person cannot be detained for more than forty-eight hours without a court decision.
The fact that these norms are directly reflected in the Constitution testifies to the firm position of Uzbekistan regarding the supremacy of human dignity and the fight against torture in the country. In these processes, along with reforming the system, the state seeks to establish public control over them.
In fact, the issue of combating torture is one of the most painful problems in the world. Therefore, the world community is on the path of joining efforts in the fight against this disease, developing norms that must be followed at the international level.
It is known that on December 18, 2002, Resolution 57/199 of the UN General Assembly, the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, provided for the establishment of the National Preventive Mechanism (NPM).
The National Preventive Mechanism is the creation of a system of regular visits by independent international and national bodies to places of detention of persons deprived of their liberty in order to prevent all forms of torture.
Ensuring the rights and interests of persons in institutions where persons with limited freedom of movement are kept is a somewhat complex process. In the past, events in closed institutions were not always under the scrutiny of the public. In 2019, after the creation of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, based on international best practices, penitentiaries became objects of constant supervision by the Ombudsman and members of the public. The NPM under the Ombudsman, created on the basis of the Ombudsman Plus model, created the basis for the regular access of the Ombudsman and members of the public to closed institutions with limited freedom of movement, to study the conditions of detention of persons and communicate with them.
During visits to closed institutions, the conditions of detention of persons with limited freedom of movement are studied, in particular, the condition and quality of accommodation and food, labor, medical care, spiritual and educational work for persons with limited freedom of movement, sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic and other conditions. It is important to note that media representatives also participate in these monitoring visits, which gave them the opportunity to see with their own eyes the conditions in penitentiary institutions and personally communicate with convicts and prisoners. Based on the results of monitoring visits on identified shortcomings, analytical information, conclusions and presentations, as well as relevant statements are prepared and sent for consideration to the relevant ministries and departments.
It is important to note that in 2019 monitoring visits were carried out 46 times, in 2020 - 71 times, in 2021 - 177 times, in 2022 - 381 times, and for the first half of 2023 this figure was 348 times. From the figures, one can also make a choice that the Ombudsman, together with public groups, increases the effectiveness of its activities in studying the conditions established by law for convicts and prisoners, as well as in identifying and eliminating cases of torture. As a result of these reforms, parliamentary and public control over the prevention of torture was established. From 2019 to the present, collective conversations have been held with more than 25 thousand and individual conversations with almost 6 thousand convicts and prisoners.
In addition, in 2019-2022 and the first half of 2023, more than 10,000 appeals from persons held in institutions with limited freedom of movement and their close relatives and defenders (lawyers) were accepted and taken under control. These figures indicate that the rights of convicts and prisoners to apply to the Ombudsman are ensured.
Here it is necessary to dwell on the "Ombudsman's boxes" installed in all institutions for the execution of sentences and pre-trial detention centers of our republic, and their significance. These boxes are placed in convenient places for convicts and prisoners to submit appeals, and only a representative of the Ombudsman has the right to open them. Applications dropped into the Ombudsman's boxes are taken for consideration every two weeks.
Since 2022, regional representatives of the Commissioner for Human Rights have started working in the regions on a permanent basis, and the volume of monitoring visits to all existing penitentiary institutions of the republic has also been expanded. At the same time, reports of torture posted on social networks are also promptly monitored, investigated and appropriate measures are taken.
It should be noted that by the Decree of the Head of State of June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, the activities of the NPM under the Ombudsman were further strengthened. In particular, on the basis of an expert group under the Ombudsman, public groups were created to identify and prevent cases of torture under the Ombudsman. They were entrusted with such tasks as identifying the facts of torture and submitting petitions for their prompt elimination to the relevant state body, participating in the consideration of appeals about the facts of torture.
At the same time, it should be noted that in recent years, punishment measures have been toughened in Uzbekistan against employees who have used torture, and it has been established that the institute of pardon cannot be applied to these persons. In addition, in order to hold officials accountable for illegal actions, a separate article was introduced into the legislation and it was established that aggravating measures would be applied to the person who used torture. Article 235 of the Criminal Code criminalizes torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. There is no such rule in the legislation of many countries. An important step in the elimination of the facts of torture was the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 2, 2019, the closure of a specialized penal colony No. 19, located in the village of Jaslyk of the Republic of Karakalpakstan.
In general, if we compare the conditions in closed institutions with limited freedom of movement with the current and 5 years ago, we can see huge changes. These changes are the result of systemic reforms and the establishment of public control.
Over the past seven years (2017 - 2023), 5 laws, 1 decree of the Head of State, 6 resolutions, 11 resolutions and orders of the Government, as well as more than 15 other legal documents aimed at further improving the legal rights and freedoms of prisoners have been adopted.
In particular, in 2019, the “Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners” (the Nelson Mandela Rules), adopted by a resolution of the UN General Assembly of December 17, 2015, were introduced into our national legislation. According to these rules, prisoners are granted the right to receive psychological assistance, and those in need of medical assistance are allowed to receive treatment in the regional institutions of the Ministry of Health, prisoners suffering from serious illnesses are allowed to additionally talk on the phone and meet with relatives with the permission of a doctor, the application of disciplinary sanctions is canceled for a violation committed by a convict in violation of the mental state.
Also, since 2019, it was decided that social insurance would not be deducted from the wages of convicts, and pensions for prisoners would be provided, and the number of phone calls, visits and meetings of prisoners in strict regime colonies was doubled.
According to the amendments and additions to the legislation made in 2023, the period during which convicts worked in the institution was included in the total length of service, which allowed them to receive a pension.
At the same time, in accordance with the relevant amendments and additions to the Penitentiary Code of the Republic of Uzbekistan, the rights of convicts have been brought into line with international standards, they have been granted the right to use the services of sign language interpreters, and the living space of prisoners with disabilities of groups I and II has been increased from 2.5 square meters up to 3 square meters, and it is determined that the common areas intended for them will be equipped with special facilities and devices (ramps).
A vivid expression of the humane attitude towards them is the definition of the work of persons sentenced to deprivation of liberty, taking into account gender, age, state of health, ability to work and specialty.
In accordance with the Electoral Code adopted in 2019, convicts serving sentences for less serious crimes or crimes that do not pose a great public danger are granted the right to vote, which lays the foundation for their participation in government. According to the data, 33,753 people held in penitentiaries took part in the presidential elections on July 9, 2023.
Work has been carried out to introduce digital technologies into the activities of the penitentiary system, including intelligent “smart” cameras, video recorders, X-ray scanners, electronic stores, and an online video meeting service. Of course, the digitalization of the functioning of the system will not only facilitate the work of employees of penitentiary institutions, but also increase their responsibility. In fact, by preventing cases of torture, the foundations for ensuring human rights are laid.