Insonparvarlik tamoyilining yorqin ifodasi harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda ham o‘z aksini topmoqda
Inson huquqlarini taʼminlash masalasi shaxsning ozodlikda yoki jazo muddatini o‘tayotganidan qatʼi nazar o‘z dolzabligini yo‘qotmaydi. Mahkum va mahbuslar ham qonun hujjatlarida belgilangan muayyan huquqlarga ega. Xususan, Konstitutsiyamizda ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar o‘ziga nisbatan insoniy muomalada bo‘linishi hamda inson shaxsiga xos bo‘lgan qadr-qimmati hurmat qilinishi huquqiga ega ekani belgilangan.
Qolaversa, Asosiy qonunimizga ko‘ra, “Insonning shaʼni va qadr-qimmati daxlsizdir. Hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo‘lishi mumkin emas. Hech kim qiynoqqa solinishi, zo‘ravonlikka, boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomalaga yoxud jazoga duchor etilishi mumkin emas”. Shuningdek, inson huquqlariga oid xalqaro hujjatlarda aks etgan “Miranda qoidasi”, yaʼni shaxsni ushlab turish chog‘ida unga huquqlari, ushlab turilishi asoslari tushuntirilishi shartligi ko‘rsatilgan.
Konstitutsiyamizning yangi tahririga hibsga, qamoqqa olishga va qamoqda saqlashga faqat sudning qaroriga ko‘ra yo‘l qo‘yilishi va shaxs sudning qarorisiz qirq sakkiz soatdan ortiq muddat ushlab turilishi mumkin emasligi bo‘yicha ham alohida norma kiritildi.
Mazkur normalarning bevosita Konstitutsiyada aks etishi mamlakatimizda inson qadri ustuvorligi va qiynoq holatlariga qarshi kurash borasida O‘zbekiston o‘z qatʼiy pozitsiyasiga egaligini ko‘rsatadi. Bu jarayonda hukumat tizimni isloh qilish bilan birga, ular ustidan jamoatchilik nazorati o‘rnatilishini maqsad qilgan.
Aslini olganda qiynoqlarga qarshi kurashish masalasi dunyo miqyosidagi eng og‘riqli muammolardan sanaladi. Shu sababli dunyo hamjamiyati ushbu illatga qarshi kurashda kuchlarni birlashtirish, xalqaro miqyosda bajarilishi majburiy bo‘lgan normalarni ishlab chiqish yo‘lidan bormoqda.
Maʼlumki, 2002 yil 18 dekabrda BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyutsiyasi bilan Qiynoqlar hamda muomala va jazolashning boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan turlariga qarshi konvensiyaga doir fakultativ protokolida milliy preventiv mexanizm (MPM) tashkil etilishi nazarda tutilgan.
MPM – har qanday qiynoq ko‘rinishlari oldini olish maqsadida mustaqil xalqaro va milliy organlarning ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar saqlanadigan joylarga muntazam tashriflari tizimini yaratishdir.
Sir emas, ozodlikda bo‘lgan insonlarga nisbatan harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda  saqlanayotgan shaxslarning huquq va manfaatlarini taʼminlash biroz murakkab jarayon edi. Chunki, avvallari yopiq muassasalarda bo‘layotgan hodisalar doim ham jamoatchilik nazoratida bo‘lavermasdi.
2019 yilda Ombudsman huzurida ilg‘or xalqaro tajribalarga asoslangan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizm yo‘lga qo‘yilganidan so‘ng penitensiar muassasalar Ombudsman va jamoatchilik vakillarining doimiy nazoratida bo‘ladigan obyektlarga aylandi. “Ombudsman plyus” modeli asosida tashkil etilgan MPM harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga Ombudsman va jamoatchilik vakillarining muntazam ravishda kirishi va u yerda saqlanayotgan fuqarolar sharoitlarini o‘rganishi, ular bilan muloqot qilishiga zamin yaratdi.
Tashriflarda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslarni saqlash sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda taʼlim-tarbiya berish va boshqa shu kabi holatlar o‘rganilmoqda. Ahamiyatli tomoni, monitoring tashriflarida OAV xodimlari ham ishtirok etib, ularga penitensiar muassasalardagi sharoitlarni o‘z ko‘zi bilan ko‘rish, mahkum hamda mahbuslar bilan muloqot qilish uchun imkoniyat yaratildi. Monitoring tashriflari davomida aniqlanayotgan kamchiliklar yuzasidan tahliliy maʼlumot va axborotlar, xulosa va taqdimnomalar hamda talabnomalar tayyorlanib, mutasaddi vazirlik va idoralarga ko‘rib chiqish uchun yuborilmoqda.
birgina 2022 yil yakuni bo‘yicha 381 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirilgan bo‘lsa, 2023 yilning birinchi yarim yilligida bu ko‘rsatkich 348 tani tashkil etdi. Raqamlardan ham maʼlumki, Ombudsman jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda mahkum va mahbuslarga qonunchilikda belgilangan sharoitlarni o‘rganish va qiynoq holatlarini aniqlash hamda bartaraf etish bo‘yicha faoliyatini kuchaytirib bormoqda. Natijada qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishildi. 2019 yildan to hozirga qadar 25 mingdan ortiq mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy, ularning 6 mingga yaqini bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilgan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan 2019-2022 yillar va 2023 yilning birinchi yarim yilligida 10 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan va nazoratga olingan. Ushbu raqamlar mahkum va mahbuslarning Ombudsmanga murojaat qilish huquqlari taʼminlanayotganini ko‘rsatadi.
Shu o‘rinda jazoni ijro etish muassasalari va tergov hibsxonalariga o‘rnatilgan “Ombudsman quti”lari va ularning ahamiyatiga to‘xtalish zarur. Ushbu qutilar mahkum va mahbuslar murojaat tashlashi uchun qulay joylarga o‘rnatiladi va ularni faqatgina Ombudsman vakili ochish huquqiga ega. Bu murojaat va arizalar har ikki haftada ko‘rib chiqish uchun olib ketiladi.
2022 yildan eʼtiboran Ombudsmanning hududlarda doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari ish boshlashi ham penitensiar muassasalarga amalga oshiriladigan monitoring tashriflari qamrovini yana-da kengaytirdi.
Keyingi yillarda ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan qiynoqqa oid xabarlar ham tezda nazoratga olinib, joyiga chiqib o‘rganilyapti va tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Qayd etish lozimki, Prezidentimizning 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan Ombudsman huzuridagi MPM faoliyati yana-da kuchaytirildi. Jumladan, Ombudsman huzuridagi ekspert guruhi negizida Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlari tashkil etildi. Ular zimmasiga qiynoqqa solish holatlarini aniqlash hamda ularni tezkor bartaraf etish bo‘yicha talabnomalarni tegishli davlat organiga taqdim qilish, qiynoqqa solish holatlari to‘g‘risidagi murojaatlarni ko‘rib chiqishda ishtirok etish kabi vazifalar yuklandi.
O‘zbekistonda qiynoq holatlariga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan jazo choralari og‘irlashtirilib, hattoki, ularga nisbatan afv qo‘llanilmasligi mumkinligi ham qatʼiy belgilab qo‘yilganini qayd etish lozim. Qolaversa, mansabdor shaxslarni noqonuniy harakatlari uchun javobgarlikka tortish maqsadida qonunchilikka alohida modda kiritilgan va qiynoqni qo‘llagan shaxsga nisbatan og‘irlashtiruvchi normalar qo‘llanilishi belgilangan. Jinoyat kodeksida qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash uchun jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan. Bu kabi normalar ko‘plab davlatlar qonunchiligida mavjud emas.
Prezidentimizning 2019 yil 2 avgustdagi qarori bilan Qoraqalpog‘istondagi Jasliq qo‘rg‘onida joylashgan jazoni ijro etish koloniyasi tugatilishi ham qiynoq holatlarini bartaraf etish borasidagi muhim qadam bo‘ldi.
Umuman olganda, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalardagi sharoitlarni hozirgi va 5 yil avvalgisi bilan solishtiradigan bo‘lsak, juda katta o‘zgarishlarga guvoh bo‘lamiz. Ushbu o‘zgarishlar, albatta, tizimdagi islohotlar va jamoatchilik nazoratining o‘rnatilishi mevasidir.
Keyingi yetti yilda mahkumlarning qonuniy huquq va erkinliklarini taʼminlashga qaratilgan 5 ta qonun, Prezidentning 1 ta farmoni, 6 ta qarori, hukumatning 11 ta qarori va farmoyishi, 15 dan ortiq boshqa normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan. Bularning barchasi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi prinsiplarini to‘laqonli amalga oshirish uchun xizmat qiladi, albatta.
BMT Bosh Assambleyasining 2015 yil 17 dekabrdagi rezolyutsiyasi asosida qabul qilingan Mahkumlar bilan muomala qilishning minimal standartlari qoidalari 2019 yilda milliy qonunchiligimizga implementatsiya qilindi. Unga ko‘ra, mahkumlarga psixologik yordam olish huquqi berildi, tibbiy yordamga muhtoj mahkumlarni sog‘liqni saqlash muassasalariga joylashtirish, og‘up kasallikka chalinganlariga telefon orqali qo‘shimcha so‘zlashishga, shifokorning ruxsati bo‘lsa, yaqinlari bilan uchrashishga ruxsat berildi, ruhiy holati buzilgan vaqtda mahkum tomonidan sodir etilgan tartibbuzarlik uchun intizomiy jazo choralarini qo‘llash bekor qilindi.
2019 yildan mahkumlarning ish haqidan ijtimoiy sug‘urta ajratilmasligi belgilanib, pensiya taʼminotiga ega bo‘lishi taʼminlandi hamda yopiq turdagi koloniyalardagi mahkumlarning telefon so‘zlashuvi, yo‘qlov va uchrashuvlar olish soni qariyb ikki barobarga ko‘paytirildi.
Qonunchilikka 2023 yilda kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarga ko‘ra, mahkumlarning muassasada ishlagan davrini umumiy mehnat stajiga qo‘shish orqali ularga kelgusida pensiya olish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, Jinoyat-ijroiya kodeksiga kiritilgan tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalarga ko‘ra, mahkumlarning huquqlarini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirib, ularga surdotarjimon xizmatidan foydalanish huquqi berildi hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan mahkumlarning yashash maydoni 2,5 kvadrat metrdan 3 kvadrat metrgacha oshirildi va ular uchun mo‘ljallangan umumiy turar joylar maxsus vositalar va moslamalar bilan jihozlanishi belgilandi.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar jinsi, yoshi, sog‘lig‘i holati, mehnat qobiliyati va ixtisosligini hisobga olgan holda ishlashining belgilanishi ham insonparvarlik tamoyilining yorqin ifodasidir.
Saylov kodeksiga muvofiq, ijtimoiy xavfi katta va uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyati uchun jazo o‘tayotgan mahkumlarga saylov huquqi berilib, ularning davlat boshqaruvida ishtirok etishiga zamin yaratildi. Maʼlumotlarga ko‘ra, joriy yil 9 iyuldagi Prezident saylovida penitensiar muassasalarda saqlanayotgan 34 mingga yaqin shaxs ishtirok etdi.
Jazoni ijro etish tizimi faoliyatiga raqamli texnologiyalarni, jumladan, intellektual “Smart” kameralar, videoregistrator, rentgen-skaner qurilmasi, elektron do‘konlar joriy etish, “onlayn” videouchrashuv xizmatini yo‘lga qo‘yish borasida ham qator ishlar amalga oshirildi. Albatta, tizim faoliyatining raqamlashtirilishi penitensiar muassasalarda ishlovchi xodimlar ishini yengillashtirishi bilan birga ular masʼuliyatini ham oshiradi. Pirovardida, qiynoq holatlarining oldini olish orqali inson huquqlari taʼminlanishiga zamin yaratiladi.

Обеспечение прав осужденных и заключенных: совершенствование законодательства и установление общественного контроля
Вопрос обеспечения прав человека не теряет своей актуальности независимо от того, находится ли человек на свободе или отбывает наказание. Осужденные и заключенные также имеют определенные права, установленные законом. В частности, статья 28 Конституции Республики Узбекистан устанавливает, что лица, лишенные свободы, имеют право на гуманное обращение и уважение чести и достоинства, присущих человеческой личности.
Статья 26 Основного закона Узбекистана гласит: «Честь и достоинство человека неприкосновенны. Ничто не может быть основанием для их умаления. Никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию.…»
В Конституцию страны в новой редакции также включено специальное положение о том, что аресты, задержания допускаются только по решению суда и что лицо не может быть задержано более чем на 48 часов без решения суда. Также в международных документах по правам человека отражено правило Миранды, то есть при задержании лица необходимо разъяснить ему его права и причины его задержания.
Тот факт, что эти нормы прямо отражены в Конституции, свидетельствует о твердой позиции Узбекистана в отношении верховенства человеческого достоинства и борьбы с пытками в стране. В этих процессах наряду с реформированием системы государство стремится установить общественный контроль над ними.
На самом деле, вопрос борьбы с пытками является одной из самых болезненных проблем во всем мире. Поэтому мировое сообщество находится на пути объединения усилий в борьбе с этим явлением, выработки норм, которым необходимо следовать на международном уровне.
Известно, что 18 декабря 2002 года Резолюцией 57/199 Генеральной Ассамблеи ООН Факультативным протоколом к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания предусмотрено учреждение Национального превентивного механизма (НПМ).
Национальный превентивный механизм - это создание системы регулярных посещений независимыми международными и национальными органами мест содержания лиц, лишенных свободы, с целью предупреждения всех форм пыток.
Обеспечение прав и интересов людей в учреждениях с ограниченной свободой передвижения, представляет собой довольно важный процесс. Ранее факты в закрытых учреждениях не всегда находились под пристальным вниманием общественности. В 2019 году после создания национального превентивного механизма по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, основанного на передовом международном опыте, пенитенциарные учреждения стали объектами постоянного надзора Омбудсмана и представителей общественности. НПМ при Омбудсмане, создан на основе модели «Омбудсмен плюс», воплотил основу для регулярного доступа Омбудсмана и представителей общественности в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения, для изучения условий содержания лиц и общения с ними.
В процессе посещений закрытых учреждений изучаются условия содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, в частности, состояния и качества проживания и питания, труда, оказания медицинской помощи, духовно-просветительской работы для лиц с ограниченной свободой передвижения, санитарно-гигиенических требований, в том числе в период пандемии коронавируса и другие условия. Важно отметить, что в этих мониторинговых визитах также участвуют представители СМИ, что дает им возможность своими глазами увидеть условия в пенитенциарных учреждениях и лично пообщаться с осужденными и заключенными. По результатам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам готовятся и направляются на рассмотрение в соответствующие министерства и ведомства аналитическая информация, заключения и презентации, а также соответствующие заявления.
Важно отметить, что в 2019 году мониторинговые визиты проводились 46 раз, в 2020-м - 71, в 2021-м - 177, в 2022-м - 381, а за полугодие 2023 года этот показатель составил 348 раз. Из цифр также можно сделать вывод, что Омбудсман совместно с общественными группами повышает эффективность своей деятельности по изучению условий, установленных законодательством для осужденных и заключенных, а также по выявлению и устранению случаев пыток. В результате этих реформ установлен парламентский и общественный контроль за предотвращением пыток. С 2019 года по настоящее время были проведены коллективные беседы с более 25 тысячами и индивидуальные беседы с почти шестью тысячами осужденных и заключенных.
Кроме того, за 2019-2022 гг. и первое полугодие 2023 года принято и взято под контроль более 10 000 обращений лиц, содержащихся в учреждениях с ограниченной свободой передвижения, и их близких родственников и защитников (адвокатов). Эти цифры свидетельствуют о том, что права осужденных и заключенных на обращение к Омбудсману обеспечиваются.
Здесь необходимо отдельно остановиться на «ящиках Омбудсмана», установленных во всех учреждениях исполнения наказаний и следственных изоляторах нашей республики, и их значении. Эти ящики размещены в удобных для осужденных и заключенных местах для подачи обращений, а открывать их имеет право только представитель Омбудсмана. Указанные обращения каждые две недели забираются на рассмотрение.
С 2022 года приступили к работе региональные представители Уполномоченного по правам человека, работающие в регионах на постоянной основе, а также расширен объем мониторинговых посещений всех действующих пенитенциарных учреждений республики. При этом оперативно отслеживаются и расследуются сообщения о пытках, размещаемые в социальных сетях. По ним принимаются соответствующие меры.
Следует отметить, что постановлением Президента от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» деятельность НПМ при Омбудсмане была дополнительно усилена. В частности, на базе экспертной группы при Омбудсмане созданы общественные группы по выявлению и предупреждению случаев пыток при Омбудсмане. На них были возложены такие задачи, как выявление фактов применения пыток и внесение ходатайств об их скорейшем устранении в соответствующий государственный орган, участие в рассмотрении обращений о фактах применения пыток.
При этом следует отметить, что в последние годы в Узбекистане ужесточены меры наказания в отношении сотрудников, применивших пытки. Установлено, что в отношении этих лиц не может быть применен институт помилования. Кроме того, для привлечения должностных лиц к ответственности за противоправные действия в законодательство внесена отдельная статья и установлено, что к лицу, применившему пытки, будут применяться отягчающие меры. Статья 235 Уголовного кодекса РУз предусматривает уголовную ответственность за пытки и другие жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и наказания. Такой нормы нет в законодательстве многих стран. Важным этапом в деле ликвидации фактов пыток стало закрытие специализированной колонии исполнения наказаний №19, расположенной в поселке Жаслык Республики Каракалпакстан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 августа 2019 года.
В целом, если сравнить условия в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения с нынешними и пятилетней давности, то можно увидеть огромные изменения, которыя являются результатом системных реформ и установления общественного контроля.
За последние семь лет (2017-2023 гг.) принято 5 законов, 1 указ и 6 постановлений главы государства, 11 постановлений и распоряжений правительства, а также более 15 других нормативно-правовых документов, направленных на дальнейшее совершенствование законных прав и свобод заключенных.
В частности, в 2019 году в национальное законодательство были внесены «Минимальные стандартные правила обращения с заключенными» (Правила Нельсона Манделы), принятые резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 17 декабря 2015 года. Согласно этим правилам, заключенным предоставляется право на получение психологической помощи, и нуждающимся в медицинской помощи, разрешается получать лечение в областных учреждениях Министерства здравоохранения, заключенным, страдающим тяжелыми заболеваниями, разрешается дополнительно разговаривать по телефону и встречаться с разрешения врача с родными, отменяется применение дисциплинарных взысканий за нарушение, совершенное осужденным при нарушении психического состояния.
Также с 2019 года принято решение о том, что из заработной платы осужденных не будет отчисляться соцстрахование, и обеспечена пенсия заключенных, а количество телефонных звонков, свиданий и встреч заключенных в колониях строгого режима увеличено в два раза.
Согласно поправкам и дополнениям к законодательству, внесенным в 2023 году, период, в течение которого осужденные работали в учреждении, включается в общий трудовой стаж, что позволяет им получать пенсию.
Вместе с тем, согласно соответствующим изменениям и дополнениям в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Узбекистан, права осужденных приведены в соответствие с международными стандартами. Предоставлено право пользоваться услугами сурдопереводчиков, а жилая площадь заключенных-инвалидов I и II групп увеличена с 2,5 квадратных метров до 3 квадратных метров. Также определено, что предназначенные для них места общего пользования будут оборудованы специальными средствами и приспособлениями (пандусами).
Ярким выражением гуманного отношения является и определение труда лиц, приговоренных к лишению свободы, с учетом пола, возраста, состояния здоровья, трудоспособности и специальности.
В соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, принятым в 2019 году, осужденным, отбывающим наказание за менее тяжкие или не представляющим большой общественной опасности преступления, предоставляется избирательное право, что закладывает основу для их участия в управлении государством. Согласно данным, в президентских выборах 9 июля 2023 года приняли участие 33 753 человека, содержащихся в пенитенциарных учреждениях.
Проведена работа по внедрению цифровых технологий в деятельность системы исполнения наказаний, в том числе “умных” камер, видеорегистраторов, рентгеновских сканеров, электронных магазинов, онлайн-сервиса видеовстреч. Конечно, цифровизация функционирования системы не только облегчит работу сотрудников пенитенциарных учреждений, но и повысит их ответственность. Ведь предотвращая случаи пыток, мы закладываем основы для обеспечения прав человека.