Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘z faoliyatida aholining huquqiy xabardorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Chunki, Ombudsmanga yuborilayotgan murojaatlar tahlili so‘nggi yillarda aholining ijtimoiy himoyasini mustahkamlash, yashash sharoitlarini yaxshilash borasidagi islohotlardan xabardor etish zarurligini ko‘rsatmoqda. Shuning uchun 2022 yildan eʼtiboran respublikaning chekka hududlarida mahallalar kesimida fuqarolarga yaratilgan imkoniyat va imtiyozlardan aholi xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi amalga oshirilmoqda.
2023 yilning 8 sentyabr kuni Navoiy viloyati Qiziltepa tumani 13-sonli musiqa va sanʼat maktabida navbatdagi “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda “Bo‘ston”, "Alisher Navoiy", " Bunyodkor", “Furqat”, “Yashnobod”, "G‘oyibon", "Zarmitan" MFY aholisi va faollari ishtirok etishdi.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanga yuborilayotgan fuqarolar murojaatlari tahlili aholining mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, ayollar, yoshlar, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga belgilangan huquq va imtiyozlardan bexabar ekanliklarini ko‘rsatdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Ombudsman instituti tomonidan murojaatlar hududlar kesimida tahlil qilindi va aholining huquqiy xabardorligini oshirishga zarurat bo‘lgan sohalar tanlab olindi.
“Ombudsman maktabi” loyihasini amalga oshirishdan maqsad –aholini mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi tub o‘zgarishlar to‘g‘risidagi xabardorligini oshirishdan iborat.
Aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan mazkur tadbir aholini ijtimoiy himoya qilish va mehnat huquqi masalalariga bag‘ishlandi.

Омбудсман провел открытый диалог с жителями Навои
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 10 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного по правам человека (Oмбудсмaна) Олий Мажлиса», содержание нормативных правовых документов, принятых в качестве одного из приоритетных задач Омбудсмана по ознакомлению населения с его сущностью, тем самым способствует повышению правосознания и правовой культуры населения.
Особое внимание уполномоченный по правам человека (Oмбудсмaн) Олий Мажлиса уделяет повышению правосознания населения. Потому что анализ обращений, направленных омбудсмену, показывает необходимость информирования о реформах по усилению социальной защиты населения и улучшению условий жизни за последние годы. Поэтому, начиная с 2022 года, реализуется проект «Школа Омбудсмана», направленный на повышение осведомленности граждан о возможностях и преимуществах, созданных для граждан в микрорайонах отдаленных районах республики.
8 сентября 2023 года в Школе музыки и искусства №13 Кызылтепинского района Навоийской области состоялось очередное мероприятие «Школы Oмбудсмaна». В мероприятии приняли участие активисты МФЮ «Бостон», «Алишер Навои», «Бунёдкор», «Фуркат», «Яшнобад», «Гойибон», «Зармитан».
Следует отметить, что анализ обращений граждан, направленных к Oмбудсмaну, показал, что население не осведомлено о реализуемых в нашей стране реформах по обеспечению прав и интересов человека, в частности, прав и привилегий, установленных для женщин, молодежи, пожилых людей и людей с ограниченными возможностями.
На основании вышеизложенного, институтом Омбудсмана были проанализированы обращения по регионам и выбраны направления, где необходимо повысить правовую грамотность населения.
Целью реализации проекта «Школа Омбудсмана» является повышение осведомленности населения о принципиальных изменениях в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране.
Данное мероприятие, направленное на повышение правовосознания населения, было посвящено вопросам социальной защиты населения и трудовых прав.