Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘z faoliyatida aholining huquqiy xabardorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Chunki, Ombudsmanga yuborilayotgan murojaatlar tahlili so‘nggi yillarda aholining ijtimoiy himoyasini mustahkamlash, yashash sharoitlarini yaxshilash borasidagi islohotlardan xabardor etish zarurligini ko‘rsatmoqda. Shuning uchun 2022 yildan eʼtiboran respublikaning chekka hududlarida mahallalar kesimida fuqarolarga yaratilgan imkoniyat va imtiyozlardan aholi xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi amalga oshirilmoqda.
2023 yilning 8 sentyabr kuni Navoiy viloyati Qiziltepa tumani 13-sonli musiqa va sanʼat maktabida navbatdagi “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda “Bo‘ston”, "Alisher Navoiy", " Bunyodkor", “Furqat”, “Yashnobod”, "G‘oyibon", "Zarmitan" MFY aholisi va faollari ishtirok etishdi.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanga yuborilayotgan fuqarolar murojaatlari tahlili aholining mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, ayollar, yoshlar, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga belgilangan huquq va imtiyozlardan bexabar ekanliklarini ko‘rsatdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Ombudsman instituti tomonidan murojaatlar hududlar kesimida tahlil qilindi va aholining huquqiy xabardorligini oshirishga zarurat bo‘lgan sohalar tanlab olindi.
“Ombudsman maktabi” loyihasini amalga oshirishdan maqsad –aholini mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi tub o‘zgarishlar to‘g‘risidagi xabardorligini oshirishdan iborat.
Aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan mazkur tadbir aholini ijtimoiy himoya qilish va mehnat huquqi masalalariga bag‘ishlandi.

The Ombudsman held an open dialogue with the citizens of Navoi
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 10, 2021 "On measures to improve the activities of Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)", the contents of the normative legal documents adopted as one of the priority tasks of the Ombudsman to familiarize the population with its essence, thereby helping to increase the legal awareness and legal culture of the population.
Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) pays particular attention to increasing the legal awareness of the population. Because the analysis of appeals sent to the Ombudsman shows the need to inform about the reforms to strengthen the social protection of the population and improve living conditions in recent years. Therefore, starting from 2022, the "Ombudsman School" project aimed at increasing the awareness of citizens about the opportunities and benefits created for citizens in microdistricts of remote areas of the republic.
On September 8, 2023, the next "Ombudsman School" event was held at Music and Art School No. 13, Kyziltepa District, Navoi Region. Activists of "Bo'ston", "Alisher Navoi", "Bunyodkor", "Furqat", "Yashnobad", "Goyibon", "Zarmitan" neighborhoods took part in the event.
It should be noted that an analysis of citizens' appeals sent to the Ombudsman showed that the population is not aware of the reforms being implemented in our country to ensure human rights and interests, in particular, the rights and privileges established for women, youth, elderly people and people with disabilities.
Based on the above, the appeals were analyzed by the Ombudsman Institute by regions and the areas where it is necessary to increase the legal awareness of the population were selected.
The goal of implementing the "Ombudsman School" project is to increase the awareness of the population about fundamental changes in the field of protection of human rights and freedoms in our country.
This event, aimed at increasing the legal awareness of the population, was devoted to issues of social protection of the population and labor rights.
As part of the "Ombudsman School" project, the reception of citizens of the Ombudsman was organized.