Ombudsman bilan BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligidagi loyihalar muhokama qilindi
2023 yilning 1 noyabr kuni Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Anas Fayyad Qarman bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Ombudsman faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari, vazifalari va amalga oshirilayotgan ishlar hamda istiqboldagi rejalari haqida fikr almashildi.
O‘zbekistonda ish boshlaganimga hali ko‘p vaqt bo‘lmadi, shunga qaramay mamlakatingizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar samarasi ko‘zga tashlanmoqda. Inson huquqlarini taʼminlash jarayonida Ombudsman instituti muhim ishtirokchi hisoblanadi. Shu nuqtai nazardan inson huquqlari sohasida doimo hamkorlikka tayyormiz, — dedi BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Anas Fayyad Qarman.
Suhbat davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan loyihalar muhokama qilindi.

С Омбудсменом обсуждены проекты сотрудничества с офисом Программы развития ООН в Узбекистане
1 ноября 2023 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с заместителем постоянного представителя Программы развития ООН в Узбекистане Анас Файядом Карманом.
На встрече состоялся обмен мнениями о приоритетных напрвлениях деятельности Омбудсмена, задачах, текущей работе и планах на будущее.
Прошло не так много времени с тех пор, как я начал работать в Узбекистане, но результаты реформ, реализуемых в сфере прав человека в вашей стране, заметны. Институт омбудсмена является важным участником процесса обеспечения прав человека. С этой точки зрения мы всегда готовы к сотрудничеству в сфере прав человека, - заявил Анас Файяд Карман, заместитель постоянного представителя Программы развития ООН в Узбекистане.
В ходе беседы были обсуждены проекты, которые планируется реализовать совместно с представителем Олий Мажлиса по правам человека (омбудсменом) и представительством Программы развития ООН в Узбекистане.