Maʼlumki, 2022 yil 15 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Kengashlarining qo‘shma qarori bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya tuzilgan. Ombudsman, deputatlar, mahalliy va xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlaridan iborat Komissiya aʼzolari 16 iyuldan Koraqalpog‘iston Respublikasida o‘zining mustaqil o‘rganishlarini boshlagan.
Komissiya aʼzolari Xorazm viloyatining Urganch shahridagi 11-son tergov hibsxonasiga ham tashrif buyurib, u yerda saqlanayotgan shaxslar sharoitlarini o‘rgangan va Dauletmurat Tajimuratov bilan ham uchrashishgan. Uchrashuvda D.Tajimuratov unga nisbatan tergov harakatlari davomida va tergov hibsxonasida hech qanday qiynoq, bosim yoki tazyiqlar bo‘lmagani, ovqatlarning sifati va hibsxonadagi boshqa sharoitlar bo‘yicha hech qanday eʼtirozi yo‘qligini bildirgan.
Shuningdek, Tajimuratov advokat bilan taʼminlanganini va advokatining u bilan uchrashishida hech qanday qarshiliklar yo‘qligini, oila aʼzolari bilan ham qisqa muddatli uchrashuv o‘tkazilganligini hamda posilka va yo‘qlovlar olayotganini maʼlum qilgan.
Eslatib o‘tamiz, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya faoliyati, jumladan Urganch shahridagi 11-son tergov hibsxonasida saqlanayotgan D.Tajimuratov va boshqalarning holati haqidagi xabarlar Komissiyaning telegram, facebook va twitter ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifalari va ombudsman.uz sayti orqali o‘zbek, qoraqalpoq, rus, ingliz tillarida muntazam yoritib borilgan.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va uning huzuridagi jamoatchilik guruhi vakillari yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida D.Tajimuratov bilan 2023 yilning 6 may kuni u Toshkent viloyati, Zangiota tumanidagi 1-son Tergov hibsxonasida saqlanganganda va 9 sentyabr kuni Navoiy viloyatidagi 11-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan paytida ham uchrashgan.
D.Tajimuratov sud-tergov jarayonlarida va jazo muddatini o‘tash chog‘ida o‘ziga nisbatan qiynoq yoki tazyiq o‘tkazish holatlari qo‘llanilmaganligini, faqatgina o‘ziga nisbatan chiqarilgan sud hukmidan norozi ekanligini maʼlum qilgan.
Yuqoridagi kabi masalalar yuzasidan munosabat bildirayotgan barcha mustaqil ekspertlar, xalqaro tashkilotlar va OAVdan eʼlon qilayotgan chaqiruv va postlarini tayyorlashda rasmiy maʼlumotlar va asoslantirilgan faktlarga tayanishlarini so‘raymiz.

On the message of the UN independent experts
On November 9, 2023, a message titled"Uzbekistan must refrain from persecuting defenders of minority rights: UN experts" was published on the UN’s official website. There independent experts expressed deep concerns about DauletmuratTajimuratov's condition and stated that he is facingthreats, insults and inhumane treatment at the prison.
On July 15, 2022, by the joint decision of the Councils of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, a commission to conduct an independent investigation into the situation in the Republic of Karakalpakstan was formed. Beginning July 16, members of the Commission consisting of the Ombudsperson, members of the parliament, local and international non-governmental non-profit organisations started their independent review of the situation in the Republic of Karakalpakstan.
The members of the Commission also visited the pre-trial detention center No. 11 in Urgench, Khorezmregion, studied the conditions of the persons detained there, and met with Dauletmurat Tajimuratov too. During the meeting, D.Tajimuratov stated that he had not been subjected to any torture, pressure or harassment during the investigative actions and at the investigative detention center, as well as expressed no objections on the quality of the food and other conditions at the detention center.
Also, Tajimuratov stated that he has a lawyer, and the lawyer is not facing any objections on meetingswith him, that he had a short meeting with family members, and is receiving parcels and orders.
We remind that the activities of the Commission conducting an independent investigation into the situation in the Republic of Karakalpakstan, including the conditions of D.Tajimuratov detained at the pre-trial detention center No. 11 in Urgench and others had been regularly published on the Commission's social media pages Telegram, Facebook, and Twitter and the ombudsman.uz website in Uzbek, Karakalpak, Russian and English languages.
For information: During the monitoring visits of the closed institutions, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman) and the representatives of the public group also met with D.Tajimuratov on May 6, while he was at the pre-trialdetention center No. 1 in Zangiota district, Tashkent region and on September 9, while he was serving his sentence at the penal colony No. 11 in Navoi region.
D.Tajimuratov stated that he did not experienceany torture or harassment during the investigation processes and serving his sentence, he was only dissatisfied with the court sentence issued to him.
We request all independent experts, international organizations and mass media who are reacting to the above issues to rely on the official information and justified facts when preparing their announcements and posts.