Maʼlumki, 2022 yil 15 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Kengashlarining qo‘shma qarori bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya tuzilgan. Ombudsman, deputatlar, mahalliy va xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlaridan iborat Komissiya aʼzolari 16 iyuldan Koraqalpog‘iston Respublikasida o‘zining mustaqil o‘rganishlarini boshlagan.
Komissiya aʼzolari Xorazm viloyatining Urganch shahridagi 11-son tergov hibsxonasiga ham tashrif buyurib, u yerda saqlanayotgan shaxslar sharoitlarini o‘rgangan va Dauletmurat Tajimuratov bilan ham uchrashishgan. Uchrashuvda D.Tajimuratov unga nisbatan tergov harakatlari davomida va tergov hibsxonasida hech qanday qiynoq, bosim yoki tazyiqlar bo‘lmagani, ovqatlarning sifati va hibsxonadagi boshqa sharoitlar bo‘yicha hech qanday eʼtirozi yo‘qligini bildirgan.
Shuningdek, Tajimuratov advokat bilan taʼminlanganini va advokatining u bilan uchrashishida hech qanday qarshiliklar yo‘qligini, oila aʼzolari bilan ham qisqa muddatli uchrashuv o‘tkazilganligini hamda posilka va yo‘qlovlar olayotganini maʼlum qilgan.
Eslatib o‘tamiz, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya faoliyati, jumladan Urganch shahridagi 11-son tergov hibsxonasida saqlanayotgan D.Tajimuratov va boshqalarning holati haqidagi xabarlar Komissiyaning telegram, facebook va twitter ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifalari va ombudsman.uz sayti orqali o‘zbek, qoraqalpoq, rus, ingliz tillarida muntazam yoritib borilgan.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va uning huzuridagi jamoatchilik guruhi vakillari yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida D.Tajimuratov bilan 2023 yilning 6 may kuni u Toshkent viloyati, Zangiota tumanidagi 1-son Tergov hibsxonasida saqlanganganda va 9 sentyabr kuni Navoiy viloyatidagi 11-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan paytida ham uchrashgan.
D.Tajimuratov sud-tergov jarayonlarida va jazo muddatini o‘tash chog‘ida o‘ziga nisbatan qiynoq yoki tazyiq o‘tkazish holatlari qo‘llanilmaganligini, faqatgina o‘ziga nisbatan chiqarilgan sud hukmidan norozi ekanligini maʼlum qilgan.
Yuqoridagi kabi masalalar yuzasidan munosabat bildirayotgan barcha mustaqil ekspertlar, xalqaro tashkilotlar va OAVdan eʼlon qilayotgan chaqiruv va postlarini tayyorlashda rasmiy maʼlumotlar va asoslantirilgan faktlarga tayanishlarini so‘raymiz.

По поводу сообщения независимых экспертов ООН
9 ноября 2023 года на официальном вебсайте ООН было опубликовано сообщение под названием «Эксперты ООН: Узбекистан должен прекратить преследование защитников прав меньшинств». В нем независимые эксперты заявили, что они глубоко обеспокоены состоянием Даулетмурата Тажимуратова и тем, что в тюрьме он подвергается угрозам, оскорблениям и бесчеловечному обращению.
Известно, что 15 июля 2022 года совместным решением Советов Олий Мажлиса Республики Узбекистан была образована комиссия для проведения независимого расследования ситуации произошедшей в Республике Каракалпакстан. Члены Комиссии в составе Омбудсмана, депутатов, местных и международных неправительственных некоммерческих организаций с 16 июля начали самостоятельное изучение ситуации в Республике Коракалпакстан.
Члены Комиссии также посетили следственный изолятор №11 в г.Ургенч Хорезмской области, ознакомились с условиями содержания там лиц итакже встретились с Даулетмуратом Тажимуратовым. На встрече Д.Тажимуратовзаявил, что не подвергался каким-либо пыткам, давлению или притеснениям в ходе следственных действий и в следственном изоляторе, не имеет возражений касательно качества питания и других условий в СИЗО.
Таджимуратов также сообщил о том, что у него есть адвокат и адвокат не сталкивается с какими либо сопротивлениями во время встреч, о проведенной короткой встрече с членами семьи, а также о получении посылок и заказов.
Напоминаем, что деятельность Комиссии по проведению независимого расследования ситуации в Республике Каракалпакстан, в том числе статуса Д.Таджимуратова, содержащимся в следственном изоляторе №11 в Ургенче и других лиц регулярно публиковалась на страницах Комиссии в социальных сетях Telegram, Facebook и Twitter, а также на сайте ombudsman.uz на узбекском, каракалпакском, русском, английском языках.
Для справки: В ходе мониторинговых визитов в закрытые учреждения Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) и представители общественной группы, встречалисьс Д.Таджимуратовым во время его пребывания в следственном изоляторе №1 Зангиатинского района Ташкентской области 6 мая и во время отбывания наказания в исправительной колонии №11 Навоийской области 9 сентября.
Д.Таджимуратов заявил, что в ходе судебных следствий и во время отбывания нкакзания к нему не применялись пытки или притеснения, он был лишь недоволен вынесенным ему приговором суда.
Просим всех независимых экспертов, международные организации и средства массовой информации, реагирующие на вышеуказанные вопросы, при подготовке своих заявлений и постов опираться на официальную информацию и подтвержденные факты.