2024-yilning 23-fevral kuni Toshkent shahrida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) institutining 29 yilligi munosabati bilan “Inson huquqlari–davlatlar barqaror rivojlanishining muhim omili” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Mazkur xalqaro tadbir Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi hamda Fridrix Ebert jamg‘armasi hamkorligida tashkil etildi.
Konferensiyada 20ga yaqin xorijiy mamlakatlarning inson huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi vakolatli organlari hamda xalqaro birlashma vakillari, jumladan, Avstraliya, Azarbaydjon, Vengriya, Italiya, Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Marokash, Mo‘g‘uliston, Norvegiya, Pokiston, Rossiya, Serbiya, Tayland, Turkiya, Tojikiston va Turkmaniston davlatlari Ombudsmanlari hamda nufuzli xalqaro tashkilotlar xususan, BMT ixtisoslashgan qo‘mitalari a’zolari, Yevropa Kengashi, YeHXTning demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Venesiya komissiyasi ekspertlari, Xalqaro Ombudsmanlar instituti, Osiyo Ombudsmanlari Assosiatsiyasi, Germaniyaning Maks Plank instituti, UPR info vakillari, qator xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik korpus vakillari va yurtimizdagi xorijiy davlatlarning favqulodda va muxtor elchilari ishtirok etishdi. Shuningdek, tadbirda deputat va senatorlar, Bolalar va Biznes ombudsmani, Konstitutsiyaviy sud, Oliy sud, Bosh prokuratura, Tashqi ishlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamda qator davlat tashkilotlari vakillari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi komissiya a’zolari, fuqarolik jamiyati va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, oliy ta’lim muassasalari hamda OAV qatnashishdi. O‘zbekiston xalqi, inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni va qadr-qimmati oliy qadriyat hisoblanadigan insonparvar demokratik davlat, ochiq va adolatli jamiyatni barpo etish mas’uliyatini olgan.
Yangi tahrirda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi muqaddimasiga muhrlangan ushbu satrlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar asosini tashkil etadi. Mamlakatimizda inson huquqlarini ta’minlash borasidagi tashabbuslar 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida yanada jadallashdi. “Inson qadri va manfaatlari uchun” degan ezgu g‘oyaga asoslangan tub islohotlar “O‘zbekiston – 2030” taraqqiyot strategiyasi orqali davom etmoqda.
Qayd etish lozimki, bosh qomusimiz va boshqa qonun hujjatlari asosida mamlakatimizda inson qadrini yuksaltirish yo‘lida amalga oshirilayotgan islohotlar barcha hududlarda birdek ishlashi va ko‘zlangan natijani berishi juda muxim. Ombudsman instituti ushbu jarayonda parlament nazoratining sub’yektlaridan biri sifatida insonlarning huquq va erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya qilinishi ustidan parlament nazoratini amalga oshirishda ishtirok etadi. Bir so‘z bilan aytganda, Ombudsman fuqarolar murojaatlari asosida hal qilinishi lozim bo‘lgan masalalarga hukumat e’tiborini qaratadi. Bu esa mamlakatda qonun ustuvorligi va adolatni ta’minlanishida juda muhim.
Xalqaro konferensiyada so‘nggi yillarda bevosita fuqarolar murojaatlari bilan ishlovchi Ombudsman faoliyatiga inson huquq va erkinliklarini himoya qilishning yangi zamonaviy va samarali mexanizmlari tadbiq qilingani, Vakilning murojaatlar bilan ishlash jarayoni to‘liq raqamlashtirilgani, 2022-yildan Obudsmanning mintaqaviy vakillarining doimiy asosda ish boshlashi murojaatlarni joyida tezkorlik bilan xal etilishiga hizmat qilayotgani ta’kidlandi.
O‘tgan davr mobaynida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda o‘zining munosib o‘rniga ega bo‘ldi.
Ombudsman mahkum va mahbuslar murojaatlarini ham ko‘rib chiqadi va harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga Davlat rahbarining qaroriga muvofiq tashkil etilgan Ombudsman huzuridagi jamoatchilik guruhlari bilan birga monitoring tashriflarini amalga oshiradi. 2019-yilda 46 marotaba, 2020-yilda 71, 2021-yilda 177, 2022-yilda 381 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan bo‘lsa, 2023-yilda bu ko‘rsatkich 603 marotabani tashkil etdi. Natijada qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishildi.
Xalqaro konferensiya o‘z ishini sessiyalarga bo‘lingan holda olib bordi. Sessiyalarda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning parlament va fuqarolik jamiyati bilan inson huquqlarini ta’minlashdagi hamkorligi, raqamlashtirish sharoitida inson huquqlari himoyasining dolzarbligi, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida gender tenglik hamda nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarining ta’minlanishi, mehnat munosabatlarining kafolatlari hamda munosib mehnat sharoitlarining yaratilganlik masalalari muhokama qilindi. Turkiya, Serbiya, Vengriya, Mongoliya, Italiya, Ozarbayjon, Rossiya, Tailand, Marokash, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston davlatlari Ombudsmanlarining tajribalari o‘rganildi.
Tadbir doirasida Mo‘g‘uliston hamda Italiya davlati Ombudsmanlari bilan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik memorandumlari imzolandi va tadbir yakunida Toshkent rezolyusiyasi qabul qilindi.

Обеспечение прав человека-важный фактор устойчивого развития государств
23 февраля 2024 года в Ташкенте состоялась международная конференция, посвященная 29–летию института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) на тему “Права человека-важный фактор устойчивого развития государств”.
Данное международное мероприятие организовано Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) при сотрудничестве постоянного представителя Программы развития ООН в Узбекистане, координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, миссии USAID в Узбекистане, Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и Фонда Фридриха Эберта.
В конференции приняли участие уполномоченные по прав и свобод человека около 20 зарубежных стран, и представители международного сообщества, в том числе омбудсманы Австралии, Азербайджана, Венгрии, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Марокко, Монголии, Норвегии, Пакистана, России, Сербии, Таиланда, Турции, Таджикистана и Туркменистана, а также представители международных организаций, в частности, члены специализированных комитетов ООН, Совет Европы, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, эксперты Венецианской комиссии, Международного института омбудсманов, представители Ассоциации азиатских омбудсманов, немецкого Института Макса Планка, UPR инфо, дипломатического корпуса ряда зарубежных государств в Узбекистане, Чрезвычайные и Полномочные послы иностранных государств в нашей стране. Кроме того, в мероприятии участвовали депутаты и сенаторы, омбудсмены по правам ребёнка и бизнеса, представители Конституционного суда, Верховного Суда, Генеральной прокуратуры, Министерства иностранных дел, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и ряда государственных организаций, члены комиссии при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмaне), представители гражданского общества, общественных организаций, НПО, высших учебных заведений и средств массовой информации.
Народ Узбекистана несет ответственность за построение гуманного демократического государства, открытого и справедливого общества, в котором человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство являются высшей ценностью. Эти строки, отмеченные в предисловии Конституции Республики Узбекистан, принятой в новой редакции, составляют основу проводимых в нашей стране реформ.
Инициативы по обеспечению прав человека в нашей стране активизировались в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы. Коренные реформы, основанные на благородной идее "Ради человеческих ценностей и интересов“, продолжаются в рамках стратегии развития "Узбекистан – 2030".
Следует отметить, что реформы, проводимые в нашей стране на основе Конституции и других законодательных актов, должны одинаково работать во всех регионах и приносить намеченный результат. Институт Омбудсмана как один из субъектов парламентского контроля в этом процессе участвует в осуществлении парламентского контроля за соблюдением законодательных актов о правах и свободах человека. Одним словом, Омбудсман акцентирует внимание правительства на вопросах, которые должны решаться на основе обращений граждан. Это крайне важно для обеспечения верховенства закона и справедливости в стране.
На международной конференции было отмечено, что в последние годы к деятельности Омбудсмана, непосредственно работающего с обращениями граждан, были внедрены новые современные и эффективные механизмы защиты прав и свобод человека, полностью оцифрован процесс работы с обращениями, а также начало работы региональных представителей Омбудсмана с 2022 года на постоянной основе способствует скорейшему разрешению обращений на местах.
За прошедший период Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) занял достойное место в защите прав и свобод лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения. Омбудсман также рассматривает обращении осужденных и заключенных, кроме того осуществляет мониторинговые визиты в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения вместе с общественными группами при Омбудсмане, созданными в соответствии с решением главы государства. В 2019 году было совершено 46 мониторинговых посещений, в 2020 году – 71, в 2021 году – 177, в 2022 году – 381, а в 2023 году – 603. Результатом стало установление парламентского и общественного контроля по предотвращению случаев пыток.
Международная конференция вела свою работу, разделенную на сессии. На сессиях обсуждались вопросы сотрудничества национальных институтов по правам человека с парламентом и гражданским обществом в обеспечении прав человека, актуальности защиты прав человека в условиях цифровизации, обеспечения гендерного равенства и прав лиц с инвалидностью в рамках целей устойчивого развития, гарантий трудовых отношений и создания достойных условий труда. Изучен опыт омбудсменов Турции, Сербии, Венгрии, Монголии, Италии, Азербайджана, России, Таиланда, Королевства Марокко, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана.
В рамках мероприятия были подписаны меморандумы о двустороннем сотрудничестве между Омбудсманами Монголии, Италии и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), а также по итогам мероприятия была принята Ташкентская резолюция.