Taʼkidlanganidek, 2023-yilda Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslar tomonidan 18622 ta murojaat kelib tushgan.
Mazkur murojaatlarning tahliliga ko‘ra, ularning 3586 tasi ijtimoiy huquq, 1 646 tasi murojaat etish huquqi hamda siyosiy huquq va erkinliklar, 3 322 tasi iqtisodiy huquqlar, 1 991 tasi shaxsiy huquq va erkinliklar, 316 tasi ekologik huquq hamda 970 tasi boshqa huquqlarga taalluqlidir.
Hisobotda qayd etilganidek, mintaqaviy vakillar muammolarni joyida har tomonlama va tezkor hal etish maqsadida joylarga chiqib, sayyor qabullar tashkil etdi. 2023 yilda mintaqaviy vakillar tomonidan 130 ta taʼsir choralari bo‘yicha hujjatlar tayyorlanib, ularning ijrosi taʼminlanishida ishtirok etilgan. Xususan, ular ishtirokida tayyorlangan 18 ta Ombudsman xulosasi davlat organlari va tashkilotlari, ularning mansabdor shaxslariga kiritildi va ularning 11 tasi yoki 61,1 foizi to‘liq qanoatlantirildi.
Senatorlar tomonidan taʼlim va sog‘liqni saqlash sohasida fuqarolarning huquq va erkinliklarini taʼminlash, shuningdek, qonunbuzilish holatlarini bartaraf etish maqsadida davlat organlari va tashkilotlariga, ularning mansabdor shaxslariga Ombudsman nomidan ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan ariza va daʼvo arizalari, taqdimnomalar hamda tavsiyaviy xususiyatga ega xulosalarning ijrosi qay darajada ekanligi muhokama qilindi.
Shuningdek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar va bunyodkorlik ishlari natijasida fuqarolarimizning ongi va tafakkuri, dunyoqarashi o‘zgarishi bilan ularning huquqiy ongi va huquqiy madaniyati oshirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Отмечалось, что в 2023 году на имя Омбудсмана поступило 18 622 обращения от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц.
Анализ обращений показывает, что в 3586 из них поднимались социальные права, в 1646 обращениях – право на обращение, а также политические права и свободы, в 3322 обращениях – экономические права, в 1991 обращениях – личные права и свободы, в 316 обращениях –экологические права, а в 970 обращениях – другие права.
В отчете отмечалось, что региональные представители выезжали на места и организовывали выездные приемы с целью комплексного и оперативного решения проблем на местах. В 2023 году региональные представители подготовили документы по 130 мерам воздействия и приняли участие в обеспечении их исполнения. В частности, подготовленные с их участием 18 заключений Омбудсмана внесены в государственные органы и организации, их должностным лицам, 11 из них или 61,1 % удовлетворены полностью.
Сенаторы обсудили уровень исполнения заявлений и исков, представлений и заключений рекомендательного характера, которые должны быть рассмотрены от имени Омбудсмана государственными органами и организациями, их должностными лицами в целях обеспечения прав и свобод граждан в сфере образования и здравоохранения, а также устранения случаев нарушения законодательства.
Также даны рекомендации по расширению агитационных мероприятий, направленных на повышение правосознания и правовой культуры граждан, сознание, мышление, мировоззрение которых меняются благодаря масштабным реформам и созидательной работе в стране.