Majlisda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2023-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, o‘tgan yilda Ombudsman o‘z faoliyatini yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini amalga oshirish, sohaga oid milliy qonunchilikni hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirishga alohida eʼtibor qaratgan. Ayniqsa, fuqarolarning buzilgan huquq va qonuniy manfaatlarini taʼminlashga jiddiy yondashgan.
Hisobot davrida Ombudsman nomiga 18 622 ta murojaat kelib tushgan. Fuqarolar murojaatlari asosida ularning manfaatlariga 1,85 mlrd so‘m undirilgan. Ombudsman kotibiyati xodimlari esa fuqarolarning murojaatlari va so‘rovlari asosida sud majlislarida 249 marotaba kuzatuvchi sifatida ishtirok etishgan.
Bundan tashqari, Ombudsmanning mintaqaviy vakillari tomonidan hududlarda fuqarolarning huquq va erkinliklarini taʼminlash, shuningdek, qonunbuzilish holatlarini bartaraf etish maqsadida Ombudsman nomidan davlat organlari va tashkilotlari, ularning mansabdor shaxslariga ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan ariza va daʼvo arizalari, taqdimnomalar hamda tavsiyaviy xususiyatga ega xulosalar kiritilishida bevosita ishtirok etilgan.
Senatorlar bugungi kunda qiynoqqa solish, shafqatsiz, g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlari qo‘llanilishining oldini olish maqsadida o‘tkazilgan monitoringlar soni va sifati o‘sib borayotganini ijobiy ko‘rsatkich sifatida qayd etishdi.
Shu bilan birga, aholi murojaatlarida ko‘tarilayotgan dolzarb masalalar ijobiy yechim topayotgani alohida eʼtirof etildi.
Majlisda senatorlar tomonidan Ombudsmanning faoliyatini yana-da takomillashtirish va yangi mexanizmlarni tatbiq etish hamda xorijda mehnat faoliyatini olib borayotgan vatandoshlarimiz huquqlarini taʼminlash, zarur hollarda ularga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yana-da kengaytirish, bu borada xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan taklif va tavsiyalar bildirildi.

На заседании обсуждался отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в 2023 году.
Отмечалось, что в прошлом году Омбудсман особое внимание уделил осуществлению на основе новых конституционных положений эффективного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, совершенствованию национального законодательства и национального превентивного механизма. Особенно, серьезный акцент сделан на обеспечении нарушенных прав и законных интересов граждан.
В отчетном периоде к Омбудсману поступило 18 622 обращения. На основе обращений граждан взыскано в их интересах 1,85 млрд сумов. А работники Секретариата Омбудсмана в качестве наблюдателей 249 раз участвовали в судебных заседаниях по обращениям и запросам граждан.
Кроме того, в целях обеспечения прав и свобод граждан в регионах, а также устранения случаев нарушения законодательства региональные представители Омбудсмана непосредственно участвовали в подаче по поручению Омбудсмана в государственные органы и организации, их должностным лицам заявлений и исков, представлений, заключений рекомендательного характера, рассмотрение которых является обязательным.
В качестве положительного показателя сенаторы отметили рост количества и качества проводимых сегодня мониторингов по предупреждению применения пыток, жестоких, бесчеловечных и унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Вместе с тем, особо подчеркнуто, что актуальные вопросы, поднятые в обращениях населения, находят положительные решения.
На заседании сенаторами высказаны предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности Омбудсмана и внедрение новых механизмов, обеспечение прав наших соотечественников, работающих за рубежом, оказание им практической помощи в необходимых случаях, укрепление международного сотрудничества в этом направлении.