Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, uning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi. Aniqlanishicha, murojaatchi A.D. farzandi bilan klaster ishlab chiqarish korxonasida xodimlar sonining qisqargani sababli mehnat shartnomalari bekor qilingan. Lekin, ularning 2023-yilning oktyabr, noyabr va dekabr oylari uchun ish haqlari to‘lab berilmagan.
Mazkur murojaat nazoratga olinib, ish beruvchiga huquqiy tushuntirishlar berildi. Natijada murojaatchi va uning farzandiga 26 mln so‘m miqdoridagi 3 oylik ish haqlari to‘lab berildi.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 161-moddasiga muvofiq, mehnatga haq to‘lash muddatlari jamoa shartnomasi yoki boshqa lokal normativ hujjatda belgilanadi va har yarim oyda bir martadan kam bo‘lishi mumkin emas.
Mehnat shartnomasi ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilinganda Kodeksning 110-moddasiga ko‘ra, xodimga tegishli ish haqi, uning miqdori xususida nizo bo‘lmasa, mehnat shartnomasi bekor qilingan kunga qadar ishlayotgan xodimga, — mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni, mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni ishlamayotgan xodimga, — u hisob-kitob qilishni talab etgan kuni to‘lanishi kerak.

В результате изучения обращения взыскано 26 млн сумов заработной платы – Омбудсман
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмaну) от Наманганской области гражданин А.Д. и его сын А.Н. подали жалобы за невыплату зарплаты работодателем.
Обращение было передано на контроль Омбудсмана и изучено на месте его региональным представителем в Наманганской области. Как выяснилось, трудовые договоры с заявителем А.Д. и его ребенком были расторгнуты из-за сокращения численности персонала на производственном предприятии кластера. Но их зарплаты за октябрь, ноябрь и декабрь 2023 года не выплачивались.
Данное обращение взято на контроль, работодателю даны правовые разъяснения. В результате заявителю и его cыну была выплачена заработная плата за 3 месяца в размере 26 миллионов сумов.
Для информации: в соответствии со статьей 161 Трудового кодекса Республики Узбекистан сроки оплаты труда устанавливаются коллективным договором или иным локальным нормативным документом и не могут быть менее одного раза в полмесяц.
При расторжении трудового договора по инициативе работодателя в соответствии со статьей 110 Кодекса заработная плата, причитающаяся работнику, при отсутствии спора относительно ее размера, должна выплачиваться работнику, работающему до дня расторжения трудового договора — в день расторжения трудового договора, работнику, не работающему в день расторжения трудового договора, — в день, когда он потребует начисления.