2024 yilning 19 aprel kuni Finlyandiyaning Tashqi ishlar vazirligi hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo Ombudsmanlari uchun tashkil etilgan tadbir doirasida Ombudsmanlar Adliya kansleri ofisiga tashrif buyurishdi. Ushbu institut Finlyandiyada 100 yildan ortiq faoliyat olib borayotgan Ombudsman institutidan ham oldin paydo bo‘lgan qadimiy institutdir.
Adliya kansleri Finlyandiyadagi yuqori davlat amaldori hisoblanib, u mamlakat Prezidenti tomonidan muddatsiz tayinlanadi. U mansabdor shaxslar, jumladan, vazirlar, sudya va prokurorlar ustidan kelib tushgan murojaatlarni ko‘rib chiqadi. Qonunga xilof ishlaganlikda gumon qilingan mansabdor shaxslar ustidan jinoiy ish qo‘zg‘atishi ham mumkin. Shuningdek Adliya kansleri sudlar va boshqa sud organlarining xolis va qonuniy faoliyat olib borishi ustidan sud nazoratini ham olib boradi.
Adliya vitse-kansleri Mikko Puumalaynen ishtirokchilarni Adliya kanslerining shu va boshqa vakolatlari, murojaatlar bilan ishlash tartibi bilan tanishtirdi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iz, Tojikiston hamda Turkmaniston Ombudsmanlari Xelsinkiqamoqxonasiga borib, mahkumlarga yaratilgan sharoitlarni o‘rganishdi. Taʼkidlanishicha, mahkumlar FinlyandiyaOmbudsmaniga faqatgina qamoqxona maʼmuriyati orqali murojaatlarini yo‘llashlari mumkin.
Finlyandiyadagi qamoqxonalarda ham asosiy eʼtibor mahkumlarni tarbiyalash, kasbga o‘rgatish, taʼlim olishlari va sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatilishini taʼminlashga qaratiladi.
300 dan ortiq mahkumni saqlashga mo‘ljallangan qamoqxonada mahkumlarning maktab va kollejlarda onlayn o‘qishlari uchun sharoit yaratilgan. Qolaversa, ular qamoqxona kutubxonasidan tashqari markaziy kutubxonadagi kitoblardan ham so‘rov asosida foydalanishlari mumkin.
Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlari mahkumlarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish hamda nogironligi bo‘lgan mahkumlarga yaratilgan sharoitlarni ham ko‘zdan kechirishdi.
Mazkur tashrif Finlyandiyaga amalga oshirilgan xizmat safarini yakunlab berdi.
Taʼkidlash joizki, 5 kun davom etgan ushbu xalqaro tadbir Finlyandiya hamda Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining inson huquqlarini himoya qilishdagi zamonaviy mexanizmlar bo‘yicha tajriba almashishlariga va o‘zaro hamkorlikni mustahkamlanishiga xizmat qildi.

Какие условия созданы для осужденных в тюрьмах Финляндии?
19 апреля 2024 года Омбудсманы посетили офис Канцлера юстиции в рамках мероприятия, организованного для Омбудсманов Центральной Азии в сотрудничестве с Министерством иностранных дел Финляндии и Центром верховенства права при Хельсинкском университете.
Это древнее учреждение, предшествовало институту омбудсмана, который функционирует в Финляндии уже более 100 лет.
Канцлер юстиции - высшее государственное должностное лицо Финляндии, назначаемое президентом страны на неопределенный срок. Он рассматривает апелляции, поступающие от должностных лиц, включая министров, судей и прокуроров. Также возможно возбуждение уголовного дела в отношении должностных лиц, подозреваемых в незаконной деятельности. Канцлер юстиции также осуществляет судебный надзор за беспристрастной и законной деятельностью судов и других судебных органов.
Вице-канцлер юстиции Микко Пуумалайнен ознакомил участников с этими и другими полномочиями канцлера юстиции, порядком работы с обращениями.
Кроме того, Омбудсманы Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана посетили Хельсинкскую тюрьму и изучили условия, созданные для осужденных. Отмечается, что обращаться к Финскому Омбудсману осужденные могут только через администрацию тюрьмы.
В тюрьмах Финляндии также основное внимание уделяется профессиональному обучению, образованию и обеспечению качественного медицинского обслуживания заключенных.
В тюрьме, рассчитанной на содержание более 300 заключенных, созданы условия для онлайн-обучения заключенных в школах и колледжах. Кроме того, они могут по запросу использовать книги из Центральной библиотеки в дополнение к тюремной библиотеке.
Омбудсманы государств Центральной Азии также рассмотрели условия проживания, питания, медицинского обслуживания осужденных, а также условия, созданные для осужденных с ограниченными возможностями.
Данный визит завершил служебную поездку в Финляндию.
Следует отметить, что данное международное мероприятие, длившееся 5 дней, послужило обмену опытом и укреплению взаимодействия Омбудсманов Финляндии и стран Центральной Азии по современным механизмам защиты прав человека.