15 nafar qariyalar farzandlari bo‘la turib Toshkentdagi “Saxovat” internat uyida yashashmoqda
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 575-sonli qaroriga asosan “Saxovat” internat uyiga yakka-yolg‘iz keksalar va pensionerlar hamda 18 yoshdan boshlab I va II guruh nogironlari qabul qilinishi belgilangan. Hozirda ularga 6 nafar shifokor, 14 nafar hamshira va 28 nafar kichik tibbiy xodimlar hamda xo‘jalik xodimlari bilan birga jami 96 nafar xodimlar tibbiy-ijtimoiy xizmat ko‘rsatib kelmoqda.
“Saxovat” internat uyida yashovchi qariyalarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmat ko‘rsatish sharoitlari o‘rganildi.  Shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash sharoitlari va dori-darmonlarni saqlash muddatlari ko‘zdan kechirildi.
Mazkur internat uyida yashayotgan onaxon va otaxonlar bilan yakka tartibda suhbatlashilganda, ular “Saxovat” uyi rahbariyati va xodimlaridan minnatdor ekanliklari va hech qanday eʼtirozlari yo‘qligini bildirishdi.
Ombudsman mintaqaviy vakili ushbu muassasa rahbari bilan suhbatlashganda, o‘rnatilgan tartibga zid ravishda, “Saxovat” internat uyida farzandlari bor 15 nafar qariya yashashi ma`lum bo‘ldi. Ularga farzandalari g‘amxo‘rlik qilishdan bosh tortganligi uchun, muassasa rahbariyati keksalarni muassasaga qabul qilishga majbur bo‘lgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 575-son qarorining 1-ilovasiga asosan “Saxovat” internat uylari O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashaydigan, O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksining 57-moddasiga muvofiq ularni parvarish qilishi shart bo‘lgan birinchi darajadagi qarindoshlari yoki vasiylari bo‘lmagan yolg‘iz keksalar, 18 yoshidan boshlab I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz yashovchi I guruh nogironligi bo‘lgan keksalar uchun tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni ko‘rsatadigan davlat tibbiy-ijtimoiy muassasalari hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 80-moddasida voyaga yetgan mehnatga layoqatli farzandlar o‘z ota-onalari haqida g‘amxo‘rlik qilishga majbur ekanliklari belgilangan.
Shuningdek, Toshkent shahridagi “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar uchun 1 va 2-son internat uylariga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Tashrif davomida “Muruvvat” internat uylarida yashovchi bolalarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish bo‘limidagi sharoitlar o‘rganildi. Shuningdek, bolalar bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun kutubxona, to‘qish xonasi va sport zallarida yaratilgan shart-sharoitlar ham ko‘zdan kechirildi.
Bundan tashqari, muloqotga layoqatli bolalar bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Maʼlumot uchun: Hozirda “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar uchun internat uylarida 4 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan jami 640 nafar aqli zaif, og‘ir va chuqur darajadagi hamda 120 nafar 18 yoshdan katta nogironligi bo‘lgan bolalar yashamoqdalar. Muassasalarda mustaqil harakatlana olmaydigan bolalar uchun ham barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgan.
Shu bilan bir qatorda, Toshkent shahar “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan erkaklar uchun internat uyiga ham monitoring tashrifi amalga oshirilib, muassasadagi sharoitlar o‘rganildi.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров Узбекистана № 575 от 17 сентября 2021 года установлен порядок о приеме в дом-интернат “Саховат” одиноких пожилых и пенсионеров, а также инвалидов I и II групп с 18 лет. В настоящее время им оказывают медико-социальную помощь 6 врачей, 14 медсестер и 28 младших медицинских работников, а также всего 96 хозяйственных работников.
В доме-интернате “Саховат” изучены условия проживания, питания, медицинского обслуживания проживающих там пожилых людей. Также осмотрены условия хранения продуктов и сроки хранения лекарственных средств.
При беседе в индивидуальном порядке с пожилыми людьми, проживающими в доме-интернате, они выразили благодарность к руководству и персоналу дома “Саховат” и не имеют никаких претензий.
Региональному представителю Омбудсмана руководитель данного учреждения сообщил, что вопреки установленному порядку, в доме-интернате “Саховат” проживают 15 пожилых людей, у которых есть дети. Руководство учреждения был вынужден принять пожилых людей в учреждение из-за того, что их дети отказались заботиться о своих родителях.
Согласно Приложению 1 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 575 от 17 сентября 2021 года дома-интернаты “Саховат” предназначены для одиноких пожилых людей, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, не имеющих родственников первой степени родства в соответствии со статьей 57 Семейного кодекса Республики Узбекистан или опекунов, обязанных содержать их, являются государственными медико-социальными учреждениями, оказывающими медико-социальные услуги лицам с 18-летнего возраста, имеющих инвалидность I и II групп, а также одиноко проживающим пожилым людям с инвалидностью I группы, нуждающимся в постороннем уходе.
Статьей 80 Конституции Республики Узбекистан устанавлено, что совершеннолетние трудоспособные дети обязаны заботиться о своих родителях.
Также, осуществлены мониторинговые визиты в дома-интернаты № 1 и № 2 для детей с инвалидностью “Мурувват” города Ташкента.
В ходе визита были изучены условия проживания, питания, доступа к медицинской помощи детей, проживающих в домах-интернатах “Мурувват”. Также были осмотрены созданные условия для полноценного провождения досуга детей в свободное время в библиотеке, комнате для вязания и спортзале.
Кроме того, проведены индивидуальные беседы с детьми, дееспособными к разговору.
Для сведения: в настоящее время в домах-интернатах для детей с ограниченными возможностями “Мурувват” проживают в возрасте от 4 до 18 лет в общей сложности 640 детей с умственной отсталостью, тяжелой и глубокой степенью, а также 120 детей старше 18 лет с ограниченными возможностями здоровья. В учреждениях созданы все необходимые условия и для детей, которые не могут самостоятельно передвигаться.
Кроме того, проведен мониторинговый визит в дом-интернат для мужчин с инвалидностью “Мурувват”, где изучены условия учреждения.