Farg‘ona viloyatida yashovchi fuqarolar murojaatlari o‘rganildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ga Farg‘ona viloyatidan yuborilgan murojaatlar tahlili ko‘rsatmoqdaki, aholi bandligini taʼminlash, pensiya va ijtimoiy nafaqalarni tayinlash, uy-joy bilan bog‘liq muammolar odamlarni ko‘proq tashvishga solmoqda.
Shundan kelib chiqib, 2024-yilning 28-avgust kuni O‘zbekiston tumanidagi 18-umumtaʼlim maktabi binosida o‘tkazilgan “Ombudsman maktabi” tadbiri ushbu huquqiy masalalarga bag‘ishlandi. Fuqarolar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda tumanning “Yakkatut”, “Qudash”, “Qirq Ketmon” va “Olmazor” mahallalarida yashovchi aholining 100 nafarga yaqini qamrab olindi.
Uchrashuvda ishtirok etgan masʼul idora vakillari ishtirokchilarni yoshlar bandligini taʼminlash, zamonaviy kasb-hunar va tadbirkorlikka jalb qilish, aholiga sifatli ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, pensiya, ijtimoiy nafaqa va kompensatsiya to‘lovlarini olish tartibi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni eʼtirof etish to‘g‘risidagi Qonun”ning mazmun-mohiyati bilan tanishtirishdi.
Erkin muloqot shaklida o‘tgan tadbirda Ombudsmanga ushbu hududdan yuborilayotgan murojaatlarda ko‘tarilayotgan masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
“Ombudsman maktabi” tadbiri doirasida Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakilining fuqarolar qabuli ham tashkil etildi.
Maʼlumot uchun: "O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida"gi Qonunning 202-moddasida Vakil fuqarolarning inson huquqlari va erkinliklari sohasida O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, boshqa normativ-huquqiy hujjatlari va xalqaro shartnomalari, xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan prinsiplari hamda normalari to‘g‘risidagi bilimi va xabardorligini oshirish chora-tadbirlarini ko‘rishi belgilangan.

On this basis, these legal issues were the subject of the event “School of the Ombudsman”, held on August 28, 2024 in the building of secondary school No. 18 in Uzbekistan district. During the open dialog with citizens, about 100 people living in the mahallas of the district “Yakkatut”, “Kudash”, “Kirk Ketmon” and “Almazar” were covered.
Representatives of the responsible department, who took part in the meeting, discussed the issues of providing employment for young people, introducing them to modern professions and entrepreneurship, providing quality social services to the population, the order of receiving pensions, social benefits and compensation payments, as well as the content of the “Law on Recognition of Rights to Unauthorized Land Plots and Buildings and Structures Constructed on Them”.
The event, which took the form of a free dialog, focused on the issues raised in the appeals sent to the Ombudsman from the area.
Within the framework of the “Ombudsman School” event, a reception of citizens was organized by the regional representative of the Ombudsman in Fergana province.
For information: Article 202 of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Act establishes that the Authorized Person shall take measures to raise citizens' awareness of the laws, other normative legal instruments and international treaties of Uzbekistan in the area of human rights and freedoms and the universally recognized principles and norms of international law.
The activities of the Ombudsman Institution aimed at raising the legal awareness of citizens in the field continue.