Farg‘ona viloyatida yashovchi fuqarolar murojaatlari o‘rganildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ga Farg‘ona viloyatidan yuborilgan murojaatlar tahlili ko‘rsatmoqdaki, aholi bandligini taʼminlash, pensiya va ijtimoiy nafaqalarni tayinlash, uy-joy bilan bog‘liq muammolar odamlarni ko‘proq tashvishga solmoqda.
Shundan kelib chiqib, 2024-yilning 28-avgust kuni O‘zbekiston tumanidagi 18-umumtaʼlim maktabi binosida o‘tkazilgan “Ombudsman maktabi” tadbiri ushbu huquqiy masalalarga bag‘ishlandi. Fuqarolar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda tumanning “Yakkatut”, “Qudash”, “Qirq Ketmon” va “Olmazor” mahallalarida yashovchi aholining 100 nafarga yaqini qamrab olindi.
Uchrashuvda ishtirok etgan masʼul idora vakillari ishtirokchilarni yoshlar bandligini taʼminlash, zamonaviy kasb-hunar va tadbirkorlikka jalb qilish, aholiga sifatli ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, pensiya, ijtimoiy nafaqa va kompensatsiya to‘lovlarini olish tartibi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni eʼtirof etish to‘g‘risidagi Qonun”ning mazmun-mohiyati bilan tanishtirishdi.
Erkin muloqot shaklida o‘tgan tadbirda Ombudsmanga ushbu hududdan yuborilayotgan murojaatlarda ko‘tarilayotgan masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
“Ombudsman maktabi” tadbiri doirasida Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakilining fuqarolar qabuli ham tashkil etildi.
Maʼlumot uchun: "O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida"gi Qonunning 202-moddasida Vakil fuqarolarning inson huquqlari va erkinliklari sohasida O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, boshqa normativ-huquqiy hujjatlari va xalqaro shartnomalari, xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan prinsiplari hamda normalari to‘g‘risidagi bilimi va xabardorligini oshirish chora-tadbirlarini ko‘rishi belgilangan.

Исходя из этого, этим правовым вопросам было посвящено мероприятие “Школа омбудсмана”, проведенное 28 августа 2024 года в здании общеобразовательной школы № 18 в Узбекистанском районе. В ходе открытого диалога с гражданами было охвачено около 100 человек, проживающих в махаллях района “Яккатут”, “Кудаш”, “Қирқ Кетмон” и “Алмазар”.
Представители ответственного ведомства, принявшие участие на встрече, обсудили вопросы обеспечения занятости молодежи, приобщения к современным профессиям и предпринимательству, оказания качественных социальных услуг населению, порядка получения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, а также с содержанием “Закона о признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения”.
На мероприятии, прошедшем в форме свободного диалога, особое внимание было уделено вопросам, поднимаемым в обращениях, направляемых Омбудсману из этой области.
В рамках мероприятия "Школа омбудсмана" был организован прием граждан региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области.
Для информации: статьей 202 Закона "Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)" установлено, что Уполномоченный принимает меры по повышению осведомленности граждан о законах, иных нормативных правовых актах и международных договорах Республики Узбекистан в области прав и свобод человека, общепризнанных принципах и нормах международного права.
Продолжаются мероприятия института Омбудсмана, направленные на повышение правовой осведомленности граждан на местах.