Ombudsman BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining Nyu-Yorkdagi vakolatxonasi rahbari bilan uchrashdi
Joriy yilning 30-avgust kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili Feruza Eshmatova BMT Bosh kotibining inson huquqlari bo‘yicha yordamchisi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining Nyu-Yorkdagi vakolatxonasi rahbari Ilse Brands Keris bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mezbon Brands Keris 2023 yilda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurkning O‘zbekistonga tashrifi barcha sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashga xizmat qilgani va F.Tyurk Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuvini hamon iliqlik bilan eslashini qayd etdi.
Shuningdek, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tizimli o‘zgarishlarni yuksak baholadi. Biz sizning mamlakatingizda amalga oshirilayotgan ijobiy jarayonlardan xabardormiz va O‘zbekistonning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar faoliyatining huquqiy asoslari kuchaytirilayotganligini  kuzatib bormoqdamiz va buni muhim deb hisoblaymiz.- dedi BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining Nyu-Yorkdagi vakolatxonasi rahbari.
Samimiy suhbat davomida mezbon Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish borasidagi faoliyatini dolzarb hisoblab,  inson huquqlari bo‘yicha qonunchilikka takliflarni tashabbus huquqi tartibida ilgari surish, fuqarolik jamiyati institutlarini mustahkamlash, aholining, shu jumladan yoshlarning inson huquqlari to‘g‘risida xabardorligini oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatladi va O‘zbekiston bilan mamlakat uchun ustuvor bo‘lgan barcha sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Ombudsman shu kuni BMT qarorgohida BMT Kotibiyati tomonidan tashkil etilgan Inson huquqlari himoyasi masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ham ishtirok etdi.

Омбудсман встретилась с главой Нью-Йоркского офиса Верховного комиссара ООН по правам человека
30 августа текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека Феруза Эшматова встретилась с помощником Генерального секретаря ООН по правам человека, главой Нью-Йоркского офиса Верховного комиссара ООН по правам человека Ильсе Брандс Керис.
На встрече Ильсе Брандс Керис отметила, что визит Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка в Узбекистан в 2023 году способствовало дальнейшему расширению и укреплению взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах, и что Ф. Тюрк до сих пор с теплотой вспоминает встречу с Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Кроме того, она высоко оценила проводимые в Узбекистане системные реформы. «Мы осведомлены о позитивных процессах, происходящих в вашей стране, и наблюдаем за усилением правовых основ деятельности национальных институтов по правам человека в Узбекистане, что считаем важным», — заявила глава Нью-Йоркского офиса Верховного комиссара ООН по правам человека.
В ходе искренней беседы Ильсе Брандс Керис выразила актуальность работы Омбудсмана по предотвращению пыток, поддержала предпринимаемые меры по продвижению законодательных инициатив в области прав человека, укреплению институтов гражданского общества, повышению осведомленности населения, в том числе молодежи, о правах человека, и подчеркнула заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества с Узбекистаном во всех приоритетных для страны сферах.
В тот же день Омбудсман также приняла участие в совещании, организованном Секретариатом ООН и посвященном вопросам защиты прав человека.