Saylovlar – fuqarolarning davlat boshqaruvidagi ishtirokini taʼminlovchi siyosiy huquqi sanaladi. O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 5-moddasiga asosan, sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganlik uchun sudning hukmiga ko‘ra ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylovda ishtirok etish huquqidan faqat qonunga muvofiq hamda sudning qarori asosida mahrum etilishi mumkin. Boshqa har qanday hollarda fuqarolarning saylov huquqlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita cheklashga yo‘l qo‘yilmaydi.
Belgilangan tartibga ko‘ra, saylash huquqiga ega mahkumlar qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan saylov uchastkalaridagi saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi. Saylovchilarning ro‘yxatlari esa mazkur muassasalar rahbarlari tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlar asosida uchastka saylov komissiyasi tomonidan tuziladi va saylovchilar yagona elektron ro‘yxatiga kiritiladi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsman) Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuxrat Djurayev tomonidan Navoiy viloyatida mahkumlarning saylash huquqi va undan foydalanish tartibi bo‘yicha Navoiy viloyatidagi jazoni ijro etish muassasalari xodimlari uchun targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Videokonferens aloqa shaklida o‘tgan tadbirda Navoiy viloyatidagi 4, 5, 11, 12-son jazoni ijro etish koloniyalari va 36-son Manzil koloniyada xizmat qilayotgan 200 nafarga yaqin xodimlar ishtirok etishdi.
Taʼkidlanganidek, saylov kuni qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarining maʼmuriyati mahkumlarning saylov uchastkasiga kirib chiqishi va xavfsizligini taʼminlashi, shuningdek, ichki tartib-qoidalariga rioya etishi uchun masʼul hisoblanadi.
Qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan uchastka saylov komissiyalari mazkur muassasalarning maʼmuriyati bilan birgalikda saylovchilarni saylov to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari, saylovga tayyorgarlik ko‘rish, uni o‘tkazish jarayonlari, saylov o‘tkazish vaqti va tartibi hamda nomzodlar haqida xabardor qilib boradi.
Tadbirdan so‘ng, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili 4-son jazoni ijro etish koloniyasida mahkumlar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rgandi. Shuningdek, ular bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazib, muassasa va ularga munosabat bo‘yicha fikrlarini o‘rgandi.
Shuningdek, koloniyaga o‘rnatilgan “Ombudsman qutilari” ko‘zdan kechirildi va murojaatlar qabul qilindi.
Shu kuni Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining tashabbusi bilan mazkur koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar uchun Respublika Askiya markazi taniqli askiya sanʼati ustalari ishtirokida konsert va kulgi kechasi o‘tkazildi.

In accordance with the established procedure, convicts who have the right to vote are included in the voter lists at polling stations established in places of deprivation of liberty and detention. Voter lists are compiled by the precinct election commission on the basis of information provided by the heads of these institutions and are included in the unified electronic voter list.
On this basis, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Navoi province, Shukhrat Juraev, held a campaign event for the staff of penitentiary institutions in Navoi province on the suffrage of convicts and the procedure for its use in Navoi province. About 200 employees of penal colonies No. 4, 5, 11, 12 and penal settlement colony No. 36 of Navoi region took part in the event held in the form of videoconference.
As already noted, the administration of detention and prison facilities on election day is responsible for ensuring the security of inmates entering and leaving the polling station and for ensuring that internal procedures are followed.
Precinct election commissions established in places of detention and imprisonment, together with the administration of these institutions, inform voters about the election legislation, the preparations for the elections, the processes of their conduct, the time and procedure of the elections, as well as about the candidates.
After the event, the regional representative of the Ombudsman in Navoi region studied the conditions created for inmates in Correctional Colony No. 4. He also held collective meetings with them to learn their opinion about the institution and their treatment.
The Ombudsman's Boxes installed in the colony were also checked and the appeals received were accepted.
On this day, on the initiative of the regional representative of the Ombudsman in Navoi region, a concert and an evening of laughter with the participation of famous masters of Askia art of the Republican Center of Askia and Humor was held in this colony for convicts serving their sentences.