Loyiha doirasidagi navbatdagi darslar Navoiy viloyatidagi 1, 6, 9, 20 va 65-sonli, Surxondaryo viloyatidagi 2 va 36-sonli, Sirdaryo viloyatidagi 30-sonli, Farg‘ona viloyatidagi 1 va 26-sonli hamda Namangan viloyatidagi 19 va 22-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘tkazildi.
Yuqori sinf o‘quvchilari uchun tashkil etilgan mazkur darslarda interaktiv usullardan foydalanildi va mavzu doirasida videoroliklar namoyish etildi. Shuningdek, rolli o‘yinlar tashkil etilib, o‘quvchilar bilan o‘tkazilgan savol-javob va qizg‘in muhokamalar darslar yanada esda qolarli hamda qiziqarli bo‘lishiga xizmat qildi. Ushbu tadbirlar davomida yoshlar inson huquq va erkinliklari, qadr-qimmati, shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, madaniy huquqlar bo‘yicha yetarli ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Ombudsmanning mintaqaviy vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotlarda o‘quvchilar inson huquqlariga oid ko‘plab bilimlarni o‘zlashtirishdi.

В школах укрепляются знания учащихся о Конституции
Занятия в рамках проекта "Час омбудсмана" организуются по всей республике совместно с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и Министерством дошкольного и школьного образования. Основной целью реализации данного проекта является повышение знаний учащихся о правах и свободах человека.
Следующие уроки в рамках проекта были проведены в общеобразовательных школах № 1, 6, 9, 20 и 65 Навоийской области, № 2 и 36 Сурхандарьинской области, № 30 Сырдарьинской области, № 1 и 26 Ферганской области, а также № 19 и 22 Наманганской области.
На уроках, организованных для старшеклассников, использовались интерактивные методы и демонстрировались видеоролики в рамках темы. Кроме того, были организованы ролевые игры, а вопросы и ответы и интенсивные обсуждения со студентами сделали уроки более запоминающимися и интересными. В ходе этих мероприятий молодежь получила достаточную информацию о правах и свободах человека, достоинстве, личных, политических, экономических, культурных правах.
В открытых диалогах с региональными представителями Омбудсмана учащиеся усвоили много знаний о правах человека.