Loyiha doirasidagi navbatdagi darslar Navoiy viloyatidagi 1, 6, 9, 20 va 65-sonli, Surxondaryo viloyatidagi 2 va 36-sonli, Sirdaryo viloyatidagi 30-sonli, Farg‘ona viloyatidagi 1 va 26-sonli hamda Namangan viloyatidagi 19 va 22-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘tkazildi.
Yuqori sinf o‘quvchilari uchun tashkil etilgan mazkur darslarda interaktiv usullardan foydalanildi va mavzu doirasida videoroliklar namoyish etildi. Shuningdek, rolli o‘yinlar tashkil etilib, o‘quvchilar bilan o‘tkazilgan savol-javob va qizg‘in muhokamalar darslar yanada esda qolarli hamda qiziqarli bo‘lishiga xizmat qildi. Ushbu tadbirlar davomida yoshlar inson huquq va erkinliklari, qadr-qimmati, shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, madaniy huquqlar bo‘yicha yetarli ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Ombudsmanning mintaqaviy vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotlarda o‘quvchilar inson huquqlariga oid ko‘plab bilimlarni o‘zlashtirishdi.

Students' knowledge of the Constitution is being strengthened in schools
Classes under the "Ombudsman Hour" project are organized nationwide in collaboration with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Ministry of Preschool and School Education. The main goal of this project is to enhance students' understanding of human rights and freedoms.
The latest lessons under the project were conducted in general education schools No. 1, 6, 9, 20, and 65 of Navoi region, No. 2 and 36 of Surkhandarya region, No. 30 of Syrdarya region, No. 1 and 26 of Fergana region, as well as No. 19 and 22 of Namangan region.
During the lessons, which were organized for high school students, interactive methods were used, along with video screenings on the topic. Role-playing games were also organized, while Q&A sessions and intensive discussions with students made the lessons more engaging and memorable. Through these activities, the youth gained sufficient knowledge about human rights and freedoms, dignity, and personal, political, economic, and cultural rights.
In open dialogues with the Ombudsman’s regional representatives, students learned a great deal about human rights.