Ombudsmanga Surxondaryodan yuborilgan murojaatlarda qanday masalalar ko‘tarilmoqda?
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Surxondaryo viloyatidan yuborilgan murojaatlar tahlil qilinib, aholining huquqiy xabardorligi oshirilishi lozim bo‘lgan masalalar tanlab olindi. Viloyatdan yuborilgan murojaatlarning aksariyati pensiya, kadastr va ijtimoiy yordam bilan bog‘liq bo‘lgani sababli navbatdagi “Ombudsman maktabi” tadbiri ushbu mavzuga bag‘ishlandi.
2024 yilning 19 oktyabr Qiziriq tumani aholisi uchun o‘tkazilgan ochiq muloqotda “Yangi turmush”, “Shodlik”, “Do‘stlik”, “Yetim qum”, “Rabatak”, “Qishlogozon” mahallalarida yashovchi fuqarolar ishtirok etishdi.
Erkin muloqot tarzida o‘tgan tadbirda ishtirokchilar fuqarolar bandligini taʼminlash, pensiya, ijtimoiy nafaqa va kompensatsiya to‘lovlarini tayinlash tartibi, aholiga sifatli ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, qolaversa, O‘zbekiston Respublikasining «O‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni eʼtirof etish to‘g‘risida»gi qonunining mazmun-mohiyati haqida xabardor qilindi.
Fuqarolar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Ombudsmanga ushbu hududdan yuborilayotgan murojaatlarda ko‘tarilayotgan masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 sentyabrdagi “Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga ko‘ra, Ombudsmanning ustuvor vazifalaridan biri sifatida qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar mazmun mohiyati bilan aholini tanishtirish, shu orqali aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga ko‘maklashish belgilangan.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘z faoliyatida aholining huquqiy xabardorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Chunki, Ombudsmanga yuborilayotgan murojaatlar tahlili so‘nggi yillarda aholining ijtimoiy himoyasini mustahkamlash, yashash sharoitlarini yaxshilash borasidagi islohotlardan xabardor etish zarurligini ko‘rsatmoqda. Shuning uchun 2022 yildan eʼtiboran respublikaning chekka hududlarida mahallalar kesimida fuqarolarga yaratilgan imkoniyat va imtiyozlardan aholi xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi amalga oshirilmoqda.

Какие вопросы поднимаются в обращениях, поступающих к Омбудсману из Сурхандарьинской области?
Проанализированы обращения, направленные Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) из Сурхандарьинской области, и отобраны вопросы, по которым необходимо повысить правовую осведомленность населения. Поскольку подавляющее большинство обращений из провинции касалось пенсионного обеспечения, кадастровым документам и социальной помощи, этой теме было посвящено очередное мероприятие “Школа Омбудсмана”.
19 октября 2024 года в открытом диалоге для жителей Кызырыкского района приняли участие граждане, проживающие в кварталах “Янги турмуш”, “Шодлик”, “Дустлик”, “Етим кум”, “Рабатак”, “Кишлогозон”.
В ходе мероприятия, прошедшего в режиме свободного общения, участники были проинформированы об обеспечении занятости граждан, порядке назначения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, предоставлении качественных социальных услуг населению, а также о содержании закона Республики Узбекистан «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения».
В ходе открытого диалога с гражданами особое внимание было уделено вопросам, поднимаемым в обращениях, направляемых Омбудсману с этой территории.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан “О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)”от 10 сентября 2021 года одной из приоритетных задач Омбудсмана определено ознакомление населения с содержанием принятых нормативных правовых актов, тем самым содействуя повышению правосознания и правовой культуры населения.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) в своей деятельности уделяет особое внимание повышению правовой осведомленности населения. Так как анализ обращений, направляемых Омбудсману, показывает необходимость информирования о реформах последних лет, направленных на укрепление социальной защиты населения, улучшение условий жизни. Поэтому с 2022 года в отдаленных районах республики реализуется проект “Школа Омбудсмана”, направленный на повышение осведомленности населения о возможностях и льготах, предоставляемых гражданам в разрезе махалли.