Aliment to‘lamaslikning oqibati jinoiy javobgarlik bilan tugashi mumkin-Ombudsman
Ushbu murojaatlarning o‘rganilishi natijasida voyaga yetmagan farzandlari ta’minoti uchun 286 mln 477 ming so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlangan.
Bunda, 8 ta holatda aliment to‘lamagan qonunbuzarlar ma’muriy javobgarlikka tortilgan, 5 ta holatda esa aybdor-qarzdorlarga jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, sud hukmi bilan jazo tayinlanishi belgilangan.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasiga ko‘ra, ota-onalar va ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburdirlar.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 474-moddasiga ko‘ra, voyaga yetmagan farzandining ta’minoti uchun alimentlarni o‘z vaqtida to‘lamagan shaxslarga 15 sutka qamoq yoki BHMning 20 baravari miqdorida jarima, shuningdek, 120 soatgacha haq to‘lanadigan jamoat ishlariga majburiy ravishda jalb etish jazosi qo‘llanishi mumkin.
Birinchi marta huquqbuzarlik sodir etgan shaxs, agar u ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rish jarayonida aliment majburiyatlari bo‘yicha qarzdorlikni ixtiyoriy ravishda to‘lagan bo‘lsa, javobgarlikdan ozod etiladi. Qarzdorlarga nisbatan ma’muriy jazo qo‘llanilganidan so‘ng ham aliment to‘lash majburiyati bajarilmasa, bu ularni jinoiy javobgarlikka tortishga asos bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-avgustdagi qarori bilan tasdiqlangan “Aliment to‘lovlari jamg‘armasi to‘g‘risida”gi Nizomga ko‘ra, voyaga yetmagan farzandini moddiy ta’minlashdan bo‘yin tovlaganlik uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan qarzdordan jinoyat ishlari bo‘yicha suddan kelib tushgan aliment to‘lovlaridan yuzaga kelgan qarzdorlikni undirish to‘g‘risidagi ijro hujjati bo‘yicha davlat ijrochisi tomonidan qonunchilik hujjatlarida belgilangan undirish choralari ko‘riladi.
Qonunchilik hujjatlarida belgilangan barcha choralar natijasiz bo‘lgan taqdirda, davlat ijrochisi tomonidan aliment to‘lovlarini qoplab berish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi hamda ikki ish kunidan kechiktirilmagan holda to‘lovlar amalga oshiriladi.
Ta’kidlash lozimki, оta-onalarning farzandlar oldidagi mas’uliyati nafaqat qonun bilan, balki har bir ota-ona uchun insoniy burch sifatida ham muhim hisoblanadi. Voyaga yetmagan farzandlarning ta’minoti uchun aliment to‘lovlari ularning sog‘lom o‘sishi, ta’lim olishi va har tomonlama kamol topishi uchun zarurdir.

Последствия неуплаты алиментов могут закончиться уголовной ответственностью-Омбудсман
Стоит отметить, что за 9 месяцев 2024 года в Омбудсман поступило 370 обращений о взыскании алиментов. Их число увеличилось на 23,3% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
В результате изучения этих обращений обеспечено взыскание алиментных выплат на содержание несовершеннолетних детей на сумму более 286 млн. 477 тыс. сумов.
При этом в 8 случаях нарушители, не уплатившие алименты, привлекались к административной ответственности, а в 5 случаях по отношению к виновным-должникам, возбуждались уголовные дела и назначались наказания по приговору суда.
Для информации, в соответствии со статьей 77 Конституции Республики Узбекистан родители и лица, их заменяющие, обязаны заботиться о своих детях до достижения ими совершеннолетия, обеспечивая их воспитание, образование, здоровое, полноценное и всестороннее развитие.
В соответствии со ст. 474 КоАП к лицам, не уплатившим вовремя алименты на содержание несовершеннолетнего ребенка, может быть применено наказание в виде лишения свободы на 15 суток или штрафа в размере 20-кратной МРОТ, а также обязательного привлечения к общественным работам на срок до 120 часов.
Лицо, совершившее правонарушение впервые, освобождается от ответственности, если оно добровольно погасило задолженность по алиментным обязательствам в процессе рассмотрения дела об административном правонарушении. В случае неисполнения обязанности по уплате алиментов даже после применения административного взыскания к должникам, это является основанием для привлечения их к уголовной ответственности.
Согласно Положению «О Фонде алиментных выплат», утверждённому постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 августа 2022 года, государственный исполнитель принимает меры по взысканию задолженности по алиментам в соответствии с исполнительным документом, поступившим из суда по уголовным делам, в отношении должника, привлечённого к уголовной ответственности за уклонение от материального содержания несовершеннолетнего ребёнка.
В случае неэффективности всех мер, предусмотренных законодательством, государственным исполнителем принимается решение о возмещении алиментных выплат и производится выплата не позднее двух рабочих дней.
Следует отметить, что ответственность родителей перед детьми важна не только законом, но и как человеческий долг для каждого родителя. Выплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей необходимы для их здорового роста, образования и всестороннего созревания.