Ayollar koloniyasi haqidagi xabarlar joyiga chiqib o‘rganildi
Kecha ijtimoiy tarmoqlarda Zangiota tumanidagi 21-sonli ayollar jazoni ijro etish muassasasida mahkumalarga nisbatan munosabat, ularning tibbiy xizmatdan foydalanish huquqi cheklanayotgani va qishki mavsumda yetarli sharoitlar yaratilmagani bo‘yicha xabarlar tarqaldi. Mazkur holat nazoratga olinib, bugun Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) xodimlari tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi.
Koloniyada 1,5 mingga yaqin mahkumlar saqlanayotgani aniqlandi. Monitoring tashrifida mahkumalarning saqlash sharoitlari, ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish sharoitlari, isitish tizimi holati va kutubxona holati o‘rganildi.
Monitoring davomida, jamoaviy hamda 10 nafardan ortiq mahkumlar bilan yakka tartibda suhbatlashildi, murojaatlari qabul qilindi. Shu bilan birga, Ombudsman qutilariga kelib tushgan murojaatlar o‘rganish uchun olindi.
Tibbiyot bo‘limi 83 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, tashrif kuni 31 nafar mahkuma davolanayotganligi aniqlandi. Ular bilan suhbatlashilganida shifokor va hamshiralar faoliyatidan e’tirozi yo‘qligi, dori-darmonlar yetarli ekanligi ma’lum qilindi.
Mahkumlarning tibbiy ma’lumotlari, jumladan, rentgen natijalarini berish tartibi haqida so‘ralganda ma’lumot mahkumaning yozma arizasiga ko‘ra berilishi va bu borada taqiqlar yo‘qligi ma’lum qilindi.
Ombudsman vakillari tomonidan mahkumalarning sog‘lig‘ini yaxshilash bo‘yicha tibbiy ma’lumotlarni boshqa mutaxassislarga ko‘rsatish zarurati bo‘lgan paytlarda shu kabi  to‘siqlarni kelajakda yuzaga kelmasligi uchun qonunchilikka muvofiq hal etilishi shartligi  tushuntirildi.
Koloniyada farzandi bilan yashayotgan mahkumalar bilan suhbatlashilganda, bolalariga 24 soat davomida tibbiy yordam ko‘rsatish uchun sharoitlar yaratilgani qayd etildi.
Shuningdek, yotoqxonalarda isitish tizimi ishchi holatda ekani va turkum yotoqxonalardagi harorat 19-20 darajani ko‘rsatayotganligi aniqlandi. Isitish tizimi vaqtincha yaxshilanib, so‘ngra o‘chirib qo‘yilayotganihaqidagi shikoyatlar mahkumalar tomonidan tasdiqlanmadi.
Suhbat jarayonida mahkumalar ularga berilgan kitoblar 1 hafta oldin yig‘ib olinganini ma’lum qilishdi. Koloniya ma’muriyati bu holatni kutubxonadagi sakkiz mingga yaqin turli mazmundagi adabiyotlar yil boshida ta’mirlash va qayta hisobini chiqarish uchun yig‘ib olingani bilan izohladi. Hozirda bu borada muammo yo‘qligi ham ma’lum qilindi. Ombudsman instituti tomonidan mahkumalarni kitobxonlikka targ‘ib qilish hamda ularning kitob o‘qishini uzluksiz tarzda ta’minlashga qaratilgan tavsiyalar berildi.
O‘rganish jarayonida xabardagi holatlarning aksariyati tasdiqlanmadi. Shu nuqtai nazardan holat har tomonlama o‘rganilishi uchun advokatdan ishga aloqador hujjatlarni Ombudsmanga taqdim etilishi so‘raladi. Agar kelgusida yangi ma’lumotlar yoki murojaatlar bo‘lsa, ular ham har tomonlama o‘rganilib, qonun doirasida tegishli choralar ko‘riladi.
Ma’lumot uchun: Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, 2024 yilning iyul oyida 23-son mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona negizida 50 o‘rinli ayollar bo‘linmasi ish boshlagan. Mazkur kasalxona terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, sil kasalliklari kabi 20 ta bo‘limga va 2 ta laboratoriyaga ega, shuningdek u yerda murakkab jarrohlik amaliyotlari ham o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, monitoring tashriflari yakunlari bo‘yicha ma’lumotlar har chorakda Parlament palatalariga kiritib boriladi.

Сообщения о женской колонии изучены на месте
Вчера в соцсетях распространились сообщения об отношении к осужденным в женской колонии исполнения наказания № 21 Зангиатинского района, ограничении их права на получение медицинских услуг и отсутствии надлежащих условий в зимний сезон. Данный факт был взят на контроль и сегодня изучен сотрудниками Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана).
Установлено, что в колонии содержатся около 1,5 тысяч осужденных. В ходе мониторингового визита изучены условия содержания, питания, труда, оказания медицинской помощи осужденным, состояние отопительной системы и библиотеки.
В ходе мониторинга осуществлены коллективные, а также индивидуальные беседы с более 10 осужденными, приняты их обращения. Наряду с этим, для изучения приняты обращения, поступившие в ящики Омбудсмана.
Установлено, что медицинское отделение рассчитано на 83 койко-мест, в день посещения на лечении находилось 31 осужденных. При беседе с ними выяснилось, что они не имеют претензии к деятельности врачей и медсестер, лекарств достаточно.
На вопрос о медицинских сведениях осужденных, в частности о порядке предоставления результатов рентгена, они пояснили о получении с письменного согласия осужденной и отсутствии каких-либо запретов в этом.
Представителями Омбудсмана разъяснено, во избежание в будущем подобных препятствий по предоставлению медицинских сведений другим специалистам для улучшения здоровья осужденных, решение вопроса регулируется в соответствии с законодательством.
При беседе с осужденными, проживающие с детьми в колонии, было отмечено о созданных условиях для круглосуточного получения детьми медицинской помощи.
Также установлено, что система отопления в спальных помещениях находится в рабочем состоянии и температура в жилом секторе составляет 19-20 градусов. Осужденными не подтверждены жалобы о том, что система отопления временами улучшается, позже отключается.
В ходе беседы осужденные сообщили, что полученные ими книги были собраны неделю назад. Администрация колонии данный факт комментировала тем, что около восьми тысяч литературы различного содержания в начале года были собраны для реставрации и переучета библиотеки. И в настоящее время проблем в этом плане нет. Институт омбудсмана дал рекомендации по повышению чтения книг и их непрерывному обеспечению книгами.
В ходе изучения большая часть сообщений не подтверждена. В связи с этим просим адвоката предоставить Омбудсману соответствующие документы по делу для всестороннего изучения. Если в будущем появятся новые сведения или обращения, они будут всесторонне изучены и будут приняты меры в соответствии с законодательством.
Для сведения: по рекомендации Омбудсмана 23 июля 2024 года на базе специализированной больницы для осужденных № 23 начала свою деятельность женское отделение на 50 коек-мест. Больница имеет в общем 20 таких отделений, как терапия, неврология, хирургия, стоматология, диагностика, туберкулез и 2 лаборатории, где также проводятся сложные хирургические процедуры.
Напомним, что информация о результатах мониторинговых посещениях вносится ежеквартально в Палаты парламента.