Mamlakatimiz aholisining 40 foizidan ortig‘ini 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar tashkil etadi, – dedi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari – Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova. – O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi 70 dan ortiq xalqaro shartnomaga aʼzo bo‘lgan, mamlakatimizda bola huquqlarini taʼminlash va himoya qilish sohasida mustahkam milliy huquqiy baza ham yaratilgan.
Biz o‘z faoliyatimizda bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini davlat tomonidan himoya qilish kafolatlarini taʼminlash, himoya qilish mexanizmini takomillashtirish, bolalar va ularning qonuniy vakillari orasida tushuntirish ishlarini olib borish, davlat hokimiyati organlari, mahalliy hokimiyat organlari, jamoatchilik va boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatiga ko‘maklashish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish kabi masalalar bilan shug‘ullanamiz. Bola huquqlari sohasida Harakatlar strategiyasi doirasida belgilangan maqsad-vazifalarni ro‘yobga chiqarish uchun “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bilan o‘zaro hamkorlik qilish biz uchun ahamiyatli va ishonamanki, birgalikdagi bu saʼy-harakatlarimiz samarali bo‘ladi hamda kutilgan natijalarni beradi
Shundan so‘ng Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari — Bola huquqlari bo‘yicha vakil va “Taraqqiyot strategiyasi” markazi rahbari o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandumni imzolashdi.
Mazkur hujjatga ko‘ra, Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarning mazmun-mohiyati, xususan, fuqarolar hamda nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida bolalarning huquq-erkinliklarini ishonchli himoya qilishni yana-da kuchaytirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarini amalga oshirish hamda sohaga oid qonunchilikni yana-da takomillashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqish, hamkorlikda konferensiya, seminar-trening, davra suhbatlari va boshqa shu kabi tadbirlarni tashkil etib borish nazarda tutilgan.

МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ ПОСЛУЖИТ УКРЕПЛЕНИЮ ЗАЩИТЫ ПРАВ ДЕТЕЙ
14 октября 2020 года в Центре прошла церемония подписания Меморандума о взаимопонимании с заместителем уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) – уполномоченным по правам ребенка.
Более 40 процентов населения нашей страны составляют дети до 18 лет, – отметила заместитель уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) – уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова. – Узбекистан является членом более 70 международных договоров в области прав человека, в нашей стране создана прочная национальная правовая база в сфере обеспечения и защиты прав ребенка.
В своей деятельности мы занимаемся такими вопросами, как обеспечение гарантий государственной защиты прав, свобод и законных интересов ребенка, совершенствование механизма защиты, проведение разъяснительной работы среди детей и их законных представителей, содействие деятельности органов государственной власти, органов местного самоуправления, общественности и других негосударственных некоммерческих организаций, развитие международного сотрудничества. Для нас важно взаимодействие с Центром «Стратегия развития» для реализации поставленных целей и задач в рамках Стратегии действий в области прав ребенка, и я уверена, что эти совместные усилия будут эффективными и дадут ожидаемые результаты.
После этого руководитель Центра «Стратегия развития» и заместитель уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) – уполномоченный по правам ребенка подписали Меморандум о сотрудничестве.
Согласно документу, в целях реализации определенных Стратегией действий задач, в частности, реализации пропагандистских мероприятий с участием граждан и негосударственных некоммерческих организаций, направленных на дальнейшее усиление надежной защиты прав и свобод детей, предусматривается разработка предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию соответствующего законодательства, организации совместных конференций, семинаров-тренингов, круглых столов и других подобных мероприятий.