Shu munosabat bilan Ombudsman va jamoatchilik guruhi tomonidan milliy preventiv mexanizm doirasida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish maqsadida Samarqand viloyatidagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan muassasalarga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili, Ombudsman Kotibiyati xodimlari hamda Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili tegishli davlat idoralari va mahalliy hokimiyat masʼullaridan iborat ishchi guruhi dastlab Samarqand shahrida joylashgan Respublika ixtisoslashtirilgan Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Samarqand mintaqaviy filialida bo‘lib, bu yerda davolanayotgan bemorlar va ular uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishishdi. Ishchi guruhi asosiy eʼtiborni bemorlarning davolanishi, dam olishi, ovqatlanishi, shuningdek ular uchun ajratilayotgan dori-darmon vositalari bilan taʼminlanganlik darajasiga qaratishdi.
Mazkur filial 1983 yilda barpo etilib, davolanish uchun 240 o‘ringa mo‘ljallangan. Uning 100 o‘rni sud qarori bilan majburiy tarzda davolanadigan shaxslar uchun ajratilgan. Majburiy tartibda olib kelingan shaxslar 6 oydan 1 yilga qadar davolanishadi. Monitoring tashrifi vaqtida muassasada barcha o‘rinlar band bo‘lib, ularning 6 nafari ayollar bo‘lgan.
Ombudsman boshchiligidagi jamoatchilik guruhi aʼzolarining eʼtiborini palatalarda 16-18 nafargacha shaxslar saqlanayotganligi, ularning yotoq joylari bir-biriga juda yaqin joylashtirilganligi va binoning ikkala tomonida zavodlar mavjudligi sabab doimiy shovqin saqlanib turganligi tortgan.
Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi filiali direktori Nargiza Kenjayevaning taʼkidlashicha, bino nostandart bo‘lganligi sabab bemorlarni joylashtirish bilan bog‘liq bir qator muammolar yuzaga kelib, bu haqida viloyat hokimligiga murojaat qilingan.
2022 yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq mazkur muassasa uchun yangi binoni qurish ishlari boshlanishi maʼlum qilingan.
Ombudsman rahbarligidagi jamoatchilik guruhining keyingi manzili Samarqand shahridagi 38-sonli manzil-koloniyasi bo‘ldi. Ishchi guruh tomonidan mahkumlar uchun bu yerda yaratilgan sharoitlar, xususan yuvinish xonalari, mahkumlarning yotoq joylari hamda oshxonalarning sanitariya-gigiyena talablariga javob berishi holatlari, shuningdek intizomiy bo‘linma ko‘zdan kechirildi. Monitoring doirasida “Ombudsman qutisi”ni barcha mahkumlar ko‘rishi mumkin bo‘lgan va videokamera obyektividan holi bo‘lgan joyga ko‘chirish bo‘yicha tavsiya berildi.
Tashrifda koloniyadagi uzoq muddatli uchrashuv xonalari, huquqiy va badiiy adabiyotlar bilan jamlagan kutubxona hamda mehnat qilish va bo‘sh vaqtni mazmunli o‘tkazish uchun yaratilgan boshqa sharoitlar o‘rganildi.
Samarqand viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxonada o‘tkazilgan monitoringda aniqlanishicha, bu muassasa 2020 yilda qurilgan bo‘lib, unga ovoz va tasvirlarni yozib oluvchi 22 ta videokamera o‘rnatilgan. Yozuvlar esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri respublika darajasida markazlashgan holda kuzatilib boriladi. Muassasa esa biron-bir videokamerani vaqtincha bo‘lsada, o‘chirish imkoniyatiga ega emas. 0,70 ga maydonga ega muassasada 56 nafar shaxs saqlanmoqda, ulardan 5 nafari ayol.
Viloyat Asab-ruhiy kasalliklari dispanserida davolanayotgan jami 896 nafar bemorning 342 nafarini ayollar va 16 nafarini bolalar tashkil etadi. Dispanser hududida bemorlarning sayr qilishi hamda toza havodan bahramand bo‘lishlari uchun keng hudud ajratilib, obodonlashtirilgan. Bino ichkarisi yaxshi taʼmirlangan, kerakli mebellar va tibbiyot jihozlari bilan taʼminlangan.
Bemorlarni davolash, ularni dori-darmonlar bilan taʼminlashga doir kamchiliklar aniqlanmadi. Ammo, kuzatuvchilar tomonidan bemorlarga taom tayyorlash uchun shartnoma asosida jalb qilingan autsorsing xizmatining sanitariya-gigiyena qoidalariga amal qilishi va taom tayyorlashda ishlatilayotgan go‘sht mahsulotlarining sifati bilan bog‘liq eʼtirozlar bildirildi.
Shu bilan birga, Samarqand viloyatidagi bir nechta vaqtincha saqlash hibsxonalarida yaratilgan sharoitlar ham o‘rganildi.

В связи с этим Уполномоченный по правам человека и общественная группа в рамках национального превентивного механизмапровели мониторинговые визиты в учреждения содержания лиц с ограниченными возможностями в Самаркандской области с целью выявления и предотвращения случаев пыток.
Общественная группа в составе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, сотрудников Секретариата Уполномоченного по правам человека и регионального представителя Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области посетила Самаркандский региональный филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии, где ознакомилась с пациентами и созданными для них условиями. Основное внимание рабочей группы уделялось уровню лечения, отдыха, питания, а также уровню лекарственной обеспеченности пациентов.
Филиал создан в 1983 году и рассчитан на 240 коек. Его 100 мест зарезервированы для лиц, подлежащих принудительному лечению по решению суда. Лица принудительного заключения проходят лечение от 6 месяцев до 1 года.
На момент мониторингового визита все места в учреждении были заняты, 6 из которых были заняты женщинами.
Члены общественной группы во главе с омбудсменом отметили, что в палатах размещалось 16-18 человек, что их кровати были очень близко друг к другу, и что был постоянный шум из-за наличия заводов на обоих стороны здания.
Наргиза Кенджаева, директор филиала Научно-практического медицинского центра наркологии, сказала, что здание нестандартное и что есть ряд проблем с размещением пациентов, о которых сообщили в администрацию области.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2022 год было объявлено, что начнется строительство нового здания для этого заведения. Общественная группа рассмотрела условия, созданные здесь для заключенных, в частности проверила отвечаютли санитарно-гигиеническим требованиям ванные комнаты, общежития, кухни, а также дисциплинарный блок. В рамках мониторинга было рекомендовано перенести ящик омбудсмена в место, где все заключенные могли его видеть и где нет объектива видеокамеры.
В ходе визита группа изучила помещения для длительных встреч в колонии, библиотеку с юридической и художественной литературой и другие условия, созданные для полноценной работы и отдыха.
Мониторинг, проведенный в Особой приемной ГУВД Самаркандской области по заключению административных задержанных, показал, что изолятор построен в 2020 году и оборудован 22 видео- и аудиокамерами. Записи отслеживаются непосредственно на национальном уровне. Заведение же не имеет возможности выключить видеокамеру, пусть и временно. В объекте, занимающем площадь 0,70 га, находятся 56 человек, в том числе 5 женщин.
Из 896 пациентов, проходящих лечение в областном неврологическом диспансере, 342 женщины и 16 детей. В амбулатории выделена и благоустроена большая территория, чтобы пациенты могли гулять на свежем воздухе. Здание отремонтировано, оборудовано необходимой мебелью и медицинским оборудованием.
Недостатков в лечении больных и их лекарственном обеспечении не выявлено. Однако наблюдатели жаловались, что аутсорсинговая служба, которую передали пациентам для приготовления пищи и качество мясных продуктов, используемых для приготовления пищи не соответствовали санитарно-гигиеническим требованиям.
При этом были изучены условия, созданные в нескольких изоляторах временного содержания в Самаркандской области.
Общественная группа, действующая в рамках Национального превентивного механизма при Омбудсмене, продолжит мониторинговые посещения учреждений, в которых содержатся люди с ограниченными возможностями, по всей стране.