Fuqaro X.M. o‘z murojaatida 2012 yildan buyon Xalq bankining mazkur filialida bir nechta vazifalarda ishlab kelayotganigini, 2019 yil sentyabr oyidan bola parvarishi uchun taʼtilga chiqqan boshqa xodimning o‘rniga muayyan muddatga o‘tkazilganligini maʼlum qilgan.
Biroq 2020 yilning noyabr oyida tegishli qaror bilan murojaatchi ishlab kelayotgan lavozim (shtat) qisqartirilgan va unga bank boshqaruvchisi tomonidan 2021 yil fevral oyi mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risidagi ogohlantirish xati yuborilgan. Shu bilan birga, bank rahbariyati (ish beruvchi) tomonidan mehnat qonunchiligi bo‘yicha o‘sha davrdagi mavjud vakant ish o‘rinlaridan biri fuqaro X.M.ga taklif etilmagan.
Shunga ko‘ra, mazkur murojaat Ombudsman tomonidan o‘rganilib, O‘zbekiston Respublikasining mehnat qonunchiligi va tegishli normativ-huquqiy hujjatlarga asoslanib, Xalq bankining respublika rahbariyati nomiga Ombudsman murojaati yuborilgan. Natijada mazkur murojaat yuzasidan Xalq banki Farg‘ona viloyati filiali xodimlari fuqaro X.M. bilan uchrashib, unga ushbu bankning Bag‘dod filialidan ish taklif qilingan.

Гражданин X.M. В своем обращении заявил, что работает на этой должности в этом отделении Народного банка с 2012 года, а с сентября 2019 года его перевели на другую должность для замены другого сотрудника, находившегося в декретном отпуске.
Однако в ноябре 2020 года соответствующим решением нынешняя должность (штат) заявителя была сокращена, и ему было направлено письмо с предупреждением от менеджера банка о расторжении его трудового договора в феврале 2021 года. Однако одна из имеющихся на тот момент вакансий по трудовому законодательству не была предложена гражданину Х.M. руководством банка (работодателем).
Соответственно, обращение было изучено Омбудсменом, и на основании трудового законодательства Республики Узбекистан и соответствующих нормативных актов Уполномоченный направил обращение руководству Народного банка. В результате сотрудники Ферганского областного отделения Народного банка подали в суд на гражданина Х.М. Ему предложили работу в багдадском отделении этого банка.