Fuqaro R.Subxonov o‘z murojaatida ushbu masalada bir yil mobaynida ko‘plab yuqori turuvchi tashkilotlariga murojaat qilganligi, lekin hech qanday natija bo‘lmaganligi sababli, so‘nggi imkoniyatlardan biri sifatida Ombudsmanga murojaat qilganligini maʼlum qilgan.
Shuningdek, murojaatda qayd etilishicha, pandemiya sharoitida murojaatchining nabirasi A.Raxmonov qishloqdagi elektr uzilishlari sabab, nazorat ishlarini bajarib, mavjud modul (masofadan o‘qitish kurslari o‘quv portali) tizimini yuklashda qiyinchiliklarga duch kelgan holda o‘qishni davom ettirgan. Lekin, o‘qituvchi talabalarga imkon bermasdan ularni oraliq va yakuniy nazorat ishlarini topshirishga qo‘ymagan va akademik qarzdor qilgan. Shundan so‘ng, o‘tgan yilning dekabr oyida jami 6 nafar kursda qoldirilgan talabalarning ota-onalari tegishli vazirlik va idoralarga farzandlariga yana bir imkon berilishini so‘rab murojaat qilgan. Bundan norozi bo‘lgan universitet o‘qituvchisi talabalarning modul tizimida to‘plagan ballarini inobatga olmay, ularga past baho qo‘yib, kurs ishidan yiqitgan va 6 nafar talabani kursda qoldirgan.
Ushbu murojaat Ombudsman nazoratiga olingach, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligining 2021 yil 19 fevraldagi 92-son buyrug‘iga asosan imtihon olish uchun holis o‘qituvchilardan iborat ishchi guruhi tuzildi va A.Raxmonov va 5 nafar talaba holisona imtihon topshirish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Natijada talabalar barchasi imtihonlardan o‘tib, 4-kursga tiklandi.

Гражданин Р.Субханов в своем обращении сообщил, что в течение года обращался по этому поводу во многие вышестоящие организации, но так как результата не было, он обратился к Уполномоченному по правам человека как один из последних шансов.
Согласно обращению, в период пандемии внук заявителя А. Рахмонов продолжал обучение во время отключения электроэнергии в селе, выполняя контрольные работы и испытывая трудности с загрузкой модуля (портала дистанционного обучения). Однако преподаватель не разрешал ученикам выполнять промежуточные и итоговые контрольные задания, не давая им возможности, оставил их задолжниками. После этого, в декабре прошлого года, родители шестерых студентов, оставленный на второй курс, обратились в соответствующие министерства и ведомства с просьбой дать их детям еще один шанс. Недовольный этим, преподаватель университета проигнорировал оценки студентов в модульной системе, поставил им низкую оценку, помешал защите их курсовых работ и оставил шесть студентов на второй курс.
После того, как обращение было взято на контроль Уполномоченного по правам человека, согласно указу № 92 Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 19 февраля 2021 года была сформирована рабочая группа беспристрастных преподавателей и А. Рахмонов и другие пять студентов имели возможность сдать честный экзамен. В результате все студенты сдали экзамены и были переведены на 4 курс.