"O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiya Federatsiyasidagi huquqlari: mehnat migrantlari va ularning oila aʼzolari" mavzusidagi O‘zbekiston - Rossiya forumi tafsilotlari
Joriy yilning 21 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Inson xuquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), shuningdek, Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili hamkorligida “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiya Federatsiyasidagi huquqlari: mehnat migrantlari va ularning oila aʼzolari” mavzusidagi O‘zbekiston - Rossiya forumi bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumki, bugungi kunda tashqi mehnat migratsiyasini tartibga solish, uning salbiy oqibatlarini bartaraf etish har bir mamlakat oldida turgan dolzarb masalalardan biri hisoblanadi. Migratsiya masalalari, ayniqsa, oxirgi o‘n yillikda jahon hamjamiyatini jiddiy tashvishga solayotgan mintaqaviy va mahalliy nizolar, ishsizlik, qashshoqlik kabi muammolar zamirida yana-da ahamiyatli bo‘lib bormoqda. BMT maʼlumotlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda dunyoda 250 milliondan ortiq shaxs migratsion jarayonlarning ishtirokchisi hisoblanadi.
Mamlakatimizda migrantlar huquqlarini kafolatlash yuzasidan qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Tashqi mehnat migratsiyasini tartibga solish maqsadida 10 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi. Xususan, 2020 yil sentyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi mehnat migratsiyasi sohasidagi vakolatli organlar faoliyatini takomillashtirish, chet elda ishlashni istagan shaxslarni o‘qitish, chet elda bo‘lish paytida fuqarolarning huquqlarini himoya qilish, ish bilan taʼminlash, shuningdek qaytib kelgan mehnat muhojirlari, ularning oila aʼzolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qarori qabul qilindi. Shuningdek, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasi doirasida jamiyat, davlat va inson manfaatlariga daxldor migratsiya masalalarini hal etish, sohadagi munosabatlarning barqarorligini taʼminlash, migrantlar huquqlariga oid xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilish nazarda tutuvchi “Mehnat migratsiyasi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida ishchi kuchi harakatlanishi jarayonini tartibga solish bo‘yicha bir qator hukumatlararo bitimlar amal qiladi, ayniqsa, respublika fuqarolarini RF hududida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun uyushgan tarzda ishga yollash va jalb qilish ishlari ustuvor ahamiyatga ega. Bunda asosiy eʼtibor xorijiy ish beruvchilarning mehnat sharoitlari va ish haqi, ijtimoiy paket va boshqa muhim mezonlar ko‘rsatilgan oldindan beriladigan buyurtmalari asosida xorijda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun uyushgan tarzda yollash va jalb qilishga har tomonlama ko‘maklashishga yo‘naltirilgan.Shu maqsadda 2017 yildan boshlab ikki davlatning mehnat vazirlari boshchiligidagi O‘zbekiston – Rossiya ishchi guruhi faoliyat yuritmoqda.
Forumda so‘zga chiqqan Rossiya tomoni O‘zbekistonda mehnat migratsiyasi ishtirokchilarining huquqlarini kafolatlash bo‘yicha Davlat rahbari boshchiligida amalga oshirilgan islohotlarni ijobiy baholab, pandemiya davrida davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik natijasida O‘zbekiston fuqarolarini tashkillashtirilgan holda Rossiyada ishga jalb qilish, xususan, mamlakat hududiga kirish va ishlash uchun ruxsat olish, mehnat migrantlarini tashkillashtirilgan holda jo‘natish bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirilganini qayd etishdi.
O‘zbekiston tomoni esa davlat boshqaruvi sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish doirasida O‘zbekistonda migratsiya masalalariga munosabat tubdan o‘zgarganligini, migrantlar huquqlarini himoya qilish borasida mamlakatda amalga oshirilgan islohotlar hamda O‘zbekiston va Rossiya Ombudsmanlarining o‘zaro hamkorligiga to‘xtalishdi.
Xalqaro forum davomida mehnat migratsiyasi sohasini yana-da takomillashtirish va O‘zbekiston-Rossiya hamkorligini yana-da rivojlantirish, migratsiyani boshqarish va migrantlarni himoya qilish sohasidagi zamonaviy tendensiyalar muhokama qilindi hamda mehnat migrantlari huquqlarini taʼminlash mexanizmini yana-da takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi. Shuningdek, har ikki mamlakat tomoni migratsiya sohasida yaqin hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.

Uzbek-Russian Forum "Rights of citizens of the Republic of Uzbekistan in the Russian Federation: labor migrants and their families"
On May 21, in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the Authorized Person of the Russian Federation for Human Rights an Uzbek-Russian forum was held on the topic "The rights of citizens of the Republic of Uzbekistan in the Russian Federations: labor migrants and their families".
As you know, at present, the regulation of external labor migration, elimination of its negative consequences is one of the most urgent challenges facing each country. Migration issues have become increasingly important, especially in the last decade, at the epicenter of regional and local conflicts, unemployment and poverty, which are of serious concern to the world community. According to the UN, currently over 250 million people around the world are involved in migration processes.
A number of positive steps have been taken in our country to ensure the rights of migrants. In order to regulate external labor migration, 10 normative legal acts were adopted. In particular, in September 2020, the President of the Republic of Uzbekistan improved the activities of the competent authorities in the field of external labor migration, training of persons wishing to work abroad, protection of the rights of citizens abroad, as well as employment. In addition, regarding the returned labor migrants, it was decided to provide social support to their family members.
Also, within the framework of the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights, a draft law "On labor migration" was developed, aimed at solving migration issues affecting society, the state and human interests, ensuring the stability of relations in this area, introducing international standards in the field of migrants' rights.
There are a number of intergovernmental agreements between Uzbekistan and Russia on the regulation of labor migration, in particular, the priority is the organized recruitment and attraction of citizens of the republic for temporary employment on the territory of the Russian Federation. At the same time, the main emphasis is on promoting the employment and hiring of foreign employers for temporary work abroad on the basis of preliminary orders indicating working conditions and wages, social benefits and other important criteria.
To this end, an Uzbek-Russian working group has been working since 2017, headed by the labor ministers of the two countries. Speaking at the forum, the Russian side highly appreciated the reforms carried out in Uzbekistan under the leadership of the President to ensure the rights of labor migrants, and as a result of cooperation between the countries during the pandemic, organized employment of Uzbek citizens in Russia.
The Uzbek side noted that, within the framework of large-scale reforms of public administration and the development of international cooperation, Uzbekistan's attitude to migration, reforms in the field of protecting the rights of migrants and cooperation between Uzbek and Russian Ombudsmen has radically changed.
The international forum discussed current trends in the field of labor migration and the further development of Uzbek-Russian cooperation, migration management and protection of migrants, as well as proposals for further improving the mechanism for ensuring the rights of labor migrants. The parties also expressed their readiness for close cooperation in the field of migration.