Ombudsman qiynoqqa solish holatlarini o‘rganish maqsadida Xorazm viloyatiga tashrif buyurdi
Maʼlum bo‘lishicha, mazkur hibsxona 300 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, hozirgi kunda 192 nafar mahbus saqlanmoqda. Ularning 9 nafari ayollardir.
Qayd etish lozimki, ushbu muassasaga 2020 yilda ham Ombudsman mutaxassislari tashrif buyurib, hibsxonaning qabulxona va oshxonasini taʼmirlash, jihozlarni yangilash, ventilyatsiya tizimi bilan bog‘liq kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar berilgan edi.
Bu galgi monitoring tashrifida ilgari bildirilgan tavsiyalarning barchasi inobatga olinib, kamchiliklar bartaraf etilgan.
Mahbuslar hibsxonada xodimlar tomonidan ularga yaxshi muomalada bo‘linayotgani, ovqatlanish va yashash sharoitlaridan hech qanday eʼtiroz yo‘qligini bildirishdi.
Hibsxonalarda tegishli  normativ-huquqiy hujjatlarga ko‘ra, sayrgoh hovlisi bo‘lishi va mahbuslar bir kunda bir soat vaqt davomida unda sayr qilishlari hamda toza havodan bahramand bo‘lishlari belgilangan. O‘rganish ishlari davomida sayrgoh hovlisining mavjud ekani va mahbuslar navbatma navbat shu xonaga kiritilishi aniqlandi.
Hibsxonadagi tibbiyot punkti ko‘zda kechirilganda, tibbiy xodimlari,  u yerdagi jihozlar va dori vositalarining yetarli darajada ekanligi maʼlum bo‘ldi.
Tibbiyot bo‘limi mudiri hozirgi kunda hibsxonada Covid-19 infeksiyasi bilan kasallangan 2 nafar bemor alohida joylashtirilgan holda davolanayotganligini aytdi. Undan koronavirus infeksiyasining oldini olish choralari haqida so‘ralganda, mahbuslar hibsxonaga olib kelinishidan avval test topshirishi, kasallik aniqlangan bemorlar darxol alohida xonalarga joylashtirilishini aytib, muassasa xodimlari 100 foiz emlanganligini taʼkidlab o‘tdi.
Qayd etish lozimki, Ombudsman tavsiyalari asosida hibsxonadagi sharoitlarni milliy qonunchilik va xalqaro standartlar darajasida yaxshilash borasidagi ishlar yaxshi yo‘lga qo‘yilgan.
Monitoring davomida ushbu muassasada saqlanayotgan shaxslar uchun eng ko‘p foydalanilishi mumkin bo‘lgan huquqiy adabiyotlar bilan to‘ldirish, kutubxonani so‘nggi yillarda qonunchilik normalariga kiritilgan yangiliklarni o‘zida jamlagan huquqiy adabiyotlar bilan boyitish tavsiya etildi.
O‘rganish davomida mazkur tergov hibsxonada tashkil etilgan 52-sonli uchastka saylov komissiyasi faoliyati va saylovga tayyorgarlik ko‘rish jarayonlari bilan ham tanishildi.
Ombudsman boshchiligidagi jamoatchilik guruhi aʼzolarining navbatdagi monitoring obyekti Xorazm viloyati IIB Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonasi bo‘ldi.
60 o‘ringa ega bo‘lgan maxsus qabulxonada hozirgi kunda 36 nafar mahkum saqlanmoqda. Qamoqxona binosi 2020 yilda foydalanishga topshirilgan. Muassasa rahbari bu yerga ko‘pincha mast xolda avtomobil boshqargan va aliment to‘lovlarini o‘z vaqtida to‘lamagan shaxslar 15 sutkalik qamoq jazo chorasini o‘tash uchun olib kelinishini aytdi.
Shu bilan birga, qiynoq yoki zo‘ravonlik holatlarining oldini olishga qaratilgan monitoring o‘rganishlari Muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazida ham o‘rganildi. Joriy yilning sentyabr oyida foydalanishga topshirilgan zamonaviy, barcha zarur texnika va jihozlarga ega bo‘lgan binoda xavfsizlik masalasiga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Binoda 32 ta videokamera o‘rnatilgan bo‘lib, ular to‘g‘ridan-to‘g‘ri markaziy apparatga ulangan bo‘lib, respublikadan boshqariladi.
Mazkur reabilitatsiya markaziga shaxsi aniqlanmagan shaxslar olib kelinib, ularning shaxsi aniqlanguniga qadar ushbu shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatiladi hamda yashashi, sport bilan shug‘ullanishi va ovqatlanishi uchun zarur sharoitlar yaratiladi. Keyinchalik esa o‘z oilasi va yaqinlariga topshiriladi.
Monitoring davomida reabilitatsiya markazi xodimlari chet el fuqarolarining shaxsini aniqlashda o‘zaro hamkorlik qilish taklifini bildirdilar. Ombudsman o‘z o‘rnida xorijiy davlatlar ombudsmanlari orqali bu kabi masalalarni hal etishga tayyor ekanligini bildirdi.
Keyingi manzil viloyat ruhiy asab kasalliklari shifoxonasi bo‘ldi. Kasalxonada davolanayotgan bemorlarga yaratilgan sharoitlar, ularning dori-darmon vositalari bilan taʼminlanishi, vaqtida ovqatlanishi va boshqa muolajalarning o‘tkazilishi bilan bog‘liq holatlar monitoring tashrifi davomida batafsil o‘rganildi.
Ombudsman boshchiligidagi jamoatchilik guruhi aʼzolari Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Xorazm viloyat filialida ham bo‘lishdi. Markazda ixtiyoriy va majburiy ravishda davolanayotgan fuqarolar uchun yaratilgan sharoitlar o‘rganilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan taklif hamda tavsiyalar berildi.
Ushbu tashrif davomida markazning bemorlarga taom tayyorlash bo‘yicha autsorsing korxonasi bilan tuzilgan shartnomasi o‘rganilib, ushbu korxonaning faoliyati yaxshi yo‘lga qo‘yilmaganligi aniqlandi. Xususan, shifoxonada haftalik taomnomaga rioya etilmaslik, ovqatlarning ozuqaviy qiymati belgilangan talablarga javob bermaslik holatlari aniqlandi.
Shu bilan birga, o‘rganish davomida jinoyat sudlaridagi sudlanuvchilarni vaqtincha saqlash xonalari ham ko‘zdan kechirildi.

Омбудсмен посетила Хорезмскую область для изучения случаев пыток
С 23 по 25 сентября текущего года члены общественной группы во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом) Ферузой Эшматовой, сенатором, региональным представителем Уполномоченного по правам человека совершили мониторинговый визит в Хорезмскую область для расследования случаев пыток в закрытых учреждениях.
Во время визита был проинспектирован следственный изолятор № 11 в Шестой региональной зоне при  Управлении исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Было сообщено, что тюрьма рассчитана на 300 мест и в настоящее время содержит 192 заключенных. 9 из них - женщины. Следует отметить, что в 2020 году сотрудники института омбудсмена также посетили данный объект и дали рекомендации по ремонту приемной и кухни тюрьмы, обновлению оборудования, устранению недостатков в системе вентиляции.В ходе очередного мониторингового визита выяснилось, что все ранее сделанные рекомендации были учтены и недостатки были устранены.
Заключенные заявили, что персонал тюрьмы обращался с ними хорошо и с их стороны не было возражений против  питания и условий жизни.Согласно соответствующим нормативно - правовым документам, в тюрьмах должен быть специальный двор, и заключенные должны гулять по нему в течение часа в день и наслаждаться свежим воздухом. В ходе изучения выяснилось, что двор имеется и что туда по очереди допускаются все заключенные.При осмотре медицинского пункта в тюрьме было обнаружено, что там имеется достаточный медицинский персонал, оборудование и лекарства.
Начальник медицинского пункта сообщил, что 2 пациента с инфекцией Covid-19 в настоящее время изолированы и проходят лечение.Когда его спросили о мерах по предотвращению заражения коронавирусом, он ответил, что заключенные должны пройти тестирование перед прибытием в   тюрьму, что пациенты с подтвержденным заболеванием  немедленно помещаются в отдельные комнаты и что персонал учреждения  на 100 процентов вакцинирован.Следует отметить, что на основе рекомендаций омбудсмена полным ходом идет работа по улучшению условий содержания в тюрьмах на уровне национального законодательства и международных стандартов.
В ходе мониторинга было рекомендовано пополнить библиотеку максимально доступной юридической литературой для лиц, содержащихся в данном учреждении,  включающей нововведения последних лет.    В ходе изучения участники визита также ознакомились с деятельностью участковой избирательной комиссии № 52, созданной на территории данного учреждения и процессом подготовки к выборам.Следующим объектом мониторинга членов общественной группы во главе с Уполномоченным по правам человека стала специальная приемная УВД Хорезмской области для задержанных в административном порядке .В специальной приемной, рассчитанной на 60 коек в настоящее время содержатся 36 человек. Здание тюрьмы сдано в эксплуатацию в 2020 году. Глава учреждения сообщил, что люди, которые часто водят машину в нетрезвом виде и вовремя не платят алименты, доставляются сюда для отбывания 15-дневного тюремного заключения.Мониторинговые визиты, направленные на предотвращение случаев пыток или насилия, также проводились в Реабилитационном центре для лиц без определенного места жительства.Особое внимание в современном здании, сданном в сентябре этого года и имеющем всю необходимую технику и оборудование уделяется безопасности. В здании установлено 32 видеокамер, которые напрямую соединены с центральным аппаратом и управляются на республиканском уровне.
Лица, чья личность не была установлена,  доставляются в реабилитационный центр, где им  оказывается медицинская помощь до момента их идентификации, и создаются необходимые условия для проживания, занятий спортом и питания. Затем их передают семьям и близким.В ходе мониторинга сотрудники реабилитационного центра предложили вести сотрудничество по установлению личностей иностранных граждан. Омбудсмен, в свою очередь, выразила готовность решать подобные вопросы с помощью омбудсменов зарубежных стран.Следующим объектом стала областная психиатрическая больница. В ходе мониторингового визита детально изучены условия, созданные для пациентов, находящихся на лечении в больнице, их обеспеченность лекарствами, своевременным питанием и другими процедурами. Члены общественной группы во главе с омбудсменом также посетили Хорезмское областное отделение Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии. Изучены условия, созданные для граждан, находящихся на добровольном и принудительном лечении в центре, даны предложения и рекомендации по выявленным недостаткам.В ходе визита был изучен договор центра с аутсорсинговой кейтеринговой компанией, и было установлено, что деятельность компании не была хорошо организована.В частности, выявлено, что в больнице не соблюдается недельный режим питания, пищевая ценность еды не соответствует установленным требованиям.
Вместе с этим, в ходе расследования были также проверены камеры временного содержания обвиняемых в уголовных судах.