Gender tengligini taʼminlash bo‘yicha Ombudsmanlar uchrashuvi o‘tkazildi
2021 yilning 9 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Xalqaro Inson huquqlari kuni arafasida Qozog‘iston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili “BMT - ayollar” tuzilmasi bilan hamkorlikda gibrid shaklida tashkil etilgan uchrashuvda ishtirok etdi.
“Gender tengligini taʼminlash va ayollar huquqlarini himoya qilishda  milliy inson huquqlari institutlarining ishtiroki” mavzusiga bag‘ishlangan uchrashuvda  Ombudsman institutlari o‘zaro tajriba almashish hamda mavzuga oid xalqaro va mintaqaviy masalalarni hamkorlikda hal etish bo‘yicha taklif va tavsiyalar berish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tarafdan ishtirok etgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) o‘z so‘zida mamlakatda gender tengligini taʼminlash masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilganiga urg‘u qaratar ekan, amalga oshirilgan islohotlarning amaliy natijasiga to‘xtaldi.
F.Eshmatovaning so‘zlariga ko‘ra, qabul qilingan yangi tartiblar va amalga oshirilgan islohotlar natijasida yil sayin yuqori lavozimlarda ishlovchi ayollar soni ortib bormoqda. Raqamlarga murojaat qilsak, milliy parlamentdagi ayollar soni (32%) darajaga yetdi - bu ko‘rsatkich bo‘yicha mamlakat 190 mamlakat orasidan 37-o‘rinni egalladi. Xotin-qizlarning siyosiy partiyalardagi ulushi esa 44 foizga, oliy maʼlumotli xotin qizlar soni - 40 foizga, tadbirkorlik faoliyatida - 35 foizga yetdi. 81 ta vazirlik va idoralarda ilg‘or va bilimli ayollardan iborat 15 mingdan ziyod kadrlar zaxirasi shakllantirildi.
Tadbirda gender tenglik hamda ayollarning siyosiy va iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, davlat va jamiyat ishlaridagi o‘rnini kuchaytirish masalalari bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

A meeting of Ombudsmen on Gender Equality took place
On December 9, 2021, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), on upcoming the International Human Rights Day, took part in a hybrid event organized jointly with the Commissioner for Human Rights of the Republic of Kazakhstan and UN Women.
At the meeting on the topic “The Role of National Human Rights Institutions in Ensuring Gender Equality and Protection of Women's Rights”, the institutions of оmbudsmen had the opportunity to present their proposals and recommendations for exchange of experience and cooperation in solving international and regional problems on this issue.
Speaking at the meeting, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova, representing Uzbekistan, stressed that the issue of gender equality in the country had risen to the level of state policy, and she also dwelled on the results of ongoing reforms in this direction.
According to F. Eshmatova, as a result of the adopted reforms, the number of women in high positions is growing every year. In quantitative terms, the number of women in the national parliament reached 32%, ranking 37th out of 190 countries. The share of women in political parties has reached 44%, the number of women with higher education - 40%, and the share of women engaged in entrepreneurial activity - 35%. More than 15,000 human resources have been formed in 81 ministries and departments, including highly qualified and educated women.
The event developed proposals and recommendations on gender equality and the expansion of political and economic rights and opportunities for women, strengthening their role in the state and society.