Murojaatlar Ombudsman tomonidan o‘rganilib, Ichki ishlar vazirligi va Oliy sudga ushbu holatni bartaraf etish yuzasidan murojaati kiritilib, ijrosi nazoratga olingan. Natijada, Jinoyat ishlari bo‘yicha tegishli sudlarning ajrimi bilan 48 nafar mahkumga tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish tariqasidagi jazo axloq tuzatish ishlariga, 3 nafar mahkumga tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi shartli ravishda ozod etishga va 2 nafar mahkumga tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi ozodlikni cheklash jazosiga almashtirilgan. Qolgan 8 nafar mahkumning intizomiy jazosi mavjud bo‘lganligi sababli insonparvarlik dalolatnomasi qo‘llanilishi rad etilgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 73, 74, 89-moddalarida jazoni o‘tashda muddatidan ilgari shartli ozod qilish yoki yengilrog‘i bilan almashtirish tartibi belgilangan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylar, jumladan gauptvaxta, intizomiy qism, tergov hibsxonalari, jazoni ijro etish koloniyalari va majburiy davolash muassasalarida saqlanayotgan shaxslar va ularning yaqin qarindoshlari, Ombudsmanga “10-96” qisqa raqamli “Ishonch telefoni”, tergov hibsxonalari va jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslar ushbu muassasalarga o‘rnatilgan “Ombudsman qutilari” yoki ushbu joylarda saqlanayotgan shaxslarning yaqin qarindoshlari info_ombudsman.uzb@umail.uz elektron pochtasi orqali murojaat qilishlari mumkin.

Благодаря содействию омбудсмена Омбудсмана к 53 осужденным был применен акт гуманизма
На “телефон доверия " Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) поступило 28 обращений от лиц отбывающих наказание в колонии № 43, 25 обращений из колонии № 50 в Ташкентской области и 8 от лиц  отбывающих наказание в колонии № 38 Самаркандской области.  В этих обращениях указывается, что, несмотря на то, что осужденные отбыли установленную часть наказания в виде лишения свободы, к ним не применялся акт гуманизма.
Обращения были рассмотрены Уполномоченным по правам человека, в Министерство внутренных дел и Верховный суд были направлены обращение об исправлении ситуации, а их исполнение было взято под контроль.
В результате решением соответствующих судов по уголовным делам приговоры 48 осужденных были заменены на исправительные работы, 3 осужденных на условное наказание, 2 осужденных на ограничение свободы. Остальным 8 осужденным в применении акта гуманизма было отказано в связи с привлечением к дисциплинарной ответственности.
Напомним, статьи 73, 74 и 89 Уголовного кодекса Республики Узбекистан предусматривают порядок условно-досрочного освобождения или смягчения наказания.
Лица содержащиеся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, на гауптвахтах, в дисциплинарных частях, следственных изоляторах, колониях исполнения наказания и учреждениях принудительного лечения, и их близкие родственники могут обратиться к Упономоченному по “Горячей линии” Омбудсмана с коротким номером “10-96“, посредством «ящиков Омбудсмана», установленных в этих учреждениях и отправить свое обращение на электронный адрес info_ombudsman.uzb@umail.uz .