O‘zbekiston va Qirg‘iziston Ombudsmanlari o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldi
2022 yilning 25 mart kuni Poytaxtimizda o‘tkazilgan Qirg‘iziston, Tojikiston O‘zbekiston va Qozog‘istonda ozodlikdan mahrum qilishning muqobil choralarini qo‘llash bo‘yicha mavjud amaliyotni o‘rganishga bag‘ishlangan mintaqaviy konferensiya doirasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova va Qirg‘iziston Respublikasiga yangi Ombudsman sifatida tayinlangan Atir Abdraxmatovalarning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Eʼtiborli jihati shundaki, bu Qirg‘iziston Ombudsmanining lavozimga taynlanganidan keyingi xorijiy davlatlarga qilgan birinchi tashrifidir.
O‘zaro muloqot davomida aholining huquqiy savodxonligini oshirish, ishchi-migrantlarning huquqlarini taʼminlanishiga ko‘maklashish kabi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shuningdek, Ombudsmanlar mamlakatda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, gender tengligini taʼminlash, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratish va fuqarolar bilan ishlashda Vakil tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan yangi mexanizmlar borasida o‘zaro fikr almashishdi.

Ombudsmen of Uzbekistan and Kyrgyzstan identify areas of cooperation
On March 25, 2022, as part of a regional conference to study the existing practice of applying alternative measures to deprivation of liberty in Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan and Kazakhstan, a meeting was held between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova and the newly appointed Ombudsman of the Kyrgyz Republic Atyr Abdrakhmatova. It is noteworthy that this is the first visit of the Ombudsman of Kyrgyzstan to foreign countries since his appointment.
During the dialogue, the main areas of cooperation were identified, such as increasing the legal literacy of the population, promoting the rights of employee migrants.
The Ombudsmen also exchanged views on the ongoing reforms in the country in the field of human rights, ensuring gender equality, creating favorable conditions for people with disabilities and new mechanisms created by the Ombudsmen for work with citizens.