O‘zbekiston va Qirg‘iziston Ombudsmanlari o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldi
2022 yilning 25 mart kuni Poytaxtimizda o‘tkazilgan Qirg‘iziston, Tojikiston O‘zbekiston va Qozog‘istonda ozodlikdan mahrum qilishning muqobil choralarini qo‘llash bo‘yicha mavjud amaliyotni o‘rganishga bag‘ishlangan mintaqaviy konferensiya doirasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova va Qirg‘iziston Respublikasiga yangi Ombudsman sifatida tayinlangan Atir Abdraxmatovalarning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Eʼtiborli jihati shundaki, bu Qirg‘iziston Ombudsmanining lavozimga taynlanganidan keyingi xorijiy davlatlarga qilgan birinchi tashrifidir.
O‘zaro muloqot davomida aholining huquqiy savodxonligini oshirish, ishchi-migrantlarning huquqlarini taʼminlanishiga ko‘maklashish kabi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shuningdek, Ombudsmanlar mamlakatda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, gender tengligini taʼminlash, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay sharoitlar yaratish va fuqarolar bilan ishlashda Vakil tomonidan yo‘lga qo‘yilayotgan yangi mexanizmlar borasida o‘zaro fikr almashishdi.

Омбудсманы Узбекистана и Кыргызстана определили направления сотрудничества
25 марта 2022 года в рамках региональной конференции по изучению существующей практики применения альтернативных мер лишению свободы в Кыргызстане, Таджикистане, Узбекистане и Казахстане состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Ферузы Эшматовой с новым назначенным Омбудсманом Кыргызской Республики Атыр Абдрахматовой. Примечательно, что это первый визит Омбудсмана Кыргызстана в зарубежные страны с момента его назначения.
В ходе диалога были определены основные направления сотрудничества, такие как повышение правовой грамотности населения, продвижение прав рабочих мигрантов.
Омбудсманы также обменялись мнениями о проводимых реформах в стране в сфере прав человека, обеспечении гендерного равенства, создании благоприятных условий для людей с инвалидностью и новых механизмах, созданных Уполномоченными по работе с гражданами.