Farg‘onadagi tergov hibsxonasida baʼzi shifokorlar o‘rni vakant ekani aniqlandi
2022 yilning 28 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Farg‘ona viloyati mintaqaviy vakili Alisher Kamilov, Farg‘ona viloyati prokurorining katta yordamchisi O.Sobirov va “Yuksalish” umummilliy harakati Farg‘ona viloyat bo‘limi rahbari N.Elchiyevalar bilan birgalikda viloyatdagi 10-son tergov hibsxonasida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan mahbuslarning sharoitlari bilan tanishdi.
Monitoring tashrifida tergov hibsxonasidagi Voyaga yetmaganlar bilan suhbatlashilganda hibsxonadagi sharoitlar va oziq-ovqat taʼminotidan shikoyatlar kelib tushmadi.
Shuningdek, monitoring davomida yakkama-yakka tarzda uchrashmoqchi bo‘lgan mahbus va mahkumlar murojaatlari tinglandi. Jumladan, Sh.B. jinoyat ishlari bo‘yicha Quvasoy shaxar sudining 14.03.2022 yil kungi xukmi bilan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qism “a” bandi bilan 6 yil 6 oy muddatga ozodlikdan maxrum qilinganligi, sud hukmiga nisbatan apellyatsiya shikoyati yozganligi, ishni ko‘rib chiqilishida qatnashib, amaliy yordam berishni so‘ragan. Mahbusga zararni to‘liq qoplash choralarini ko‘rgan taqdirda ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilmasligi tushuntirildi.
Mahkumalardan biri sog‘lig‘idagi muammolar tufayli hibsxona tibbiyot bo‘limi shifokoriga murojaat qilganida unga o‘z vaqtida kerakli muolajalar o‘tkazilayotgani va oziq-ovqat taʼminotidan ham shikoyati yo‘qligini bildirdi.
aniqlanishicha, hibsxonadagi davolash profilaktika-yordam ko‘rsatish bo‘limida shifokor dermatovenerolog va psixolog lavozimlari vakant bo‘lib turibti.
Tergov harakatlarini o‘tkazish uchun mo‘ljallangan xonalarni ko‘zdan kechirish jarayonida, bu toifadagi xonalar videokuzatuv vositalari bilan jihozlangani va advokatlar istalgan vaqtda advokatlik so‘rovnomasi bilan tergov jarayonlarida tasvirga olingan videomateriallarni talab qilib olishi mumkinligi aytildi.
Hibsxonadagi  advokat bilan uchrashuv xonalari kameradan holi bo‘lib, advokatlar bugungi kunda muassasada saqlanayotganlar bilan moneliksiz uchrashayotganligi aniqlandi.
Muassasadagi oshxona ko‘zdan kechirilganda tergov hibsxona boshlig‘ining oylik tasdiqlangan menyusiga asosan hibsxonada saqlanayotgan mahkum va mahbuslarga taomlar tayyorlanib, oziq-ovqat mahsulotlari to‘liq va taomnomaga mos berilayotgani maʼlum bo‘ldi.
Monitoring o‘rganishlari davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

During the monitoring visit, interviews were held with minors and there were no complaints about the conditions of detention in the pre-trial detention center and food.
During the monitoring, appeals of prisoners and convicts who wished to meet face to face were also heard. Including Sh.B., who was sentenced to 6 years and 6 months in prison by the Kuvasoy City Court on March 14, 2022 under Art. 167, part 3, paragraph “a” of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, appealed the verdict, asked for help and participation of the Ombudsman’s employees in the trial. It was explained to the prisoner that imprisonment would not be imposed as a punishment if he took measures to fully compensate for the damage.
One of the prisoners noted that when he went to the doctor of the medical department of the colony about health problems, he was provided with the necessary medical assistance in a timely manner and he had no complaints about food.
During the monitoring, it turned out that there were vacancies in the medical and preventive department of the colony for the positions of a dermatovenereologist and a psychologist.
During the inspection of the premises intended for the investigation, it was found that the premises of this category are equipped with video surveillance and that advocates can at any time request video materials filmed during the investigation at the request of the lawyer.
There were no video cameras in the advocate's meeting rooms in the prison, and it was found that lawyers can now freely meet with prisoners.
During the inspection of the kitchen in the institution, it was established that according to the monthly menu approved by the head of the colony, food was prepared for the prisoners and it was provided in full and in accordance with the diet.