Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi delegatsiyasi bilan uchrashdi
2022 yil 6 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi raisi Nadin Maenza boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
O‘zaro muloqot davomida dastlab mehmonlarga Ombudsman institutining faoliyat yo‘nalishlari hamda so‘nggi yillarda inson huquqlarini taʼminlash yo‘lida amalga oshirilgan islohotlar haqida maʼlumot berildi.
Ombudsman huzuridagi Qiynoqlarning oldini olish Milliy preventiv mexanizmi doirasida jamoatchilik guruhlari bilan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, ularda fuqarolik jamiyati institutlari va OAVlarining ishtiroki haqida to‘xtalindi. Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha faoliyatida  qilinayotgan ishlar bo‘yicha maʼlumot berildi.
AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi raisi N.Maenza samimiy muloqot uchun minnatdorchilik bildirar ekan O‘zbekistondagi ijobiy o‘zgarishlarni eʼtirof etdi va o‘zaro hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
Maʼlumot uchun: AQSHning Xalqaro diniy erkinliklar bo‘yicha komissiyasi (USCIRF) jahon mamlakatlarida eʼtiqod huquqiga rioya etilishini monitoring qilib boradi. Komissiya diniy erkinlik bo‘yicha dunyodagi vaziyatga oid yillik hisobotlar eʼlon qiladi. Ushbu hisobotlar tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lsa-da, ular AQSH hukumati va parlamenti aʼzolari tomonidan muayyan mamlakat bilan hamkorlikka oid qarorlar qabul qilishda inobatga olinadi hamda muayyan davlatlardagi vaziyat haqida xalqaro jamoatchilik fikrini shakllantirishda muhim o‘ringa ega.

Уполномоченный по правам человека встретилась с делегацией Комиссии США по Международной Религиозной Свободе
6 апреля 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с делегацией во главе с Председателем Комиссии США по Международной Религиозной Свободе Надин Маенза.
В ходе беседы гости были впервые проинформированы о деятельности института омбудсмана и о реформах, реализованных за последние годы в сфере обеспечения прав человека.
Также было отмечено о мониторинговых посещениях с общественными группами закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при Омбудсмане, а также участие институтов гражданского общества и СМИ в этих визитах. Была предоставлена подробная ​​информация о проводимой работе по предотвращению пыток.
Председатель Комиссии США по Международной Религиозной Свободе Н.Маенза поблагодарила за теплый диалог, отметила позитивные изменения в Узбекистане и выразила готовность к сотрудничеству.
Для справки: Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) следит за соблюдением религиозного законодательства в странах. Комиссия публикует ежегодные отчеты о состоянии свободы вероисповедания в мире. Хотя эти отчеты носят рекомендательный характер, они учитываются членами правительства и парламента США при принятии решений о сотрудничестве с той или иной страной и играют важную роль в формировании международного общественного мнения о ситуации в конкретных странах.