Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi delegatsiyasi bilan uchrashdi
2022 yil 6 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi raisi Nadin Maenza boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
O‘zaro muloqot davomida dastlab mehmonlarga Ombudsman institutining faoliyat yo‘nalishlari hamda so‘nggi yillarda inson huquqlarini taʼminlash yo‘lida amalga oshirilgan islohotlar haqida maʼlumot berildi.
Ombudsman huzuridagi Qiynoqlarning oldini olish Milliy preventiv mexanizmi doirasida jamoatchilik guruhlari bilan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, ularda fuqarolik jamiyati institutlari va OAVlarining ishtiroki haqida to‘xtalindi. Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha faoliyatida  qilinayotgan ishlar bo‘yicha maʼlumot berildi.
AQSHning Xalqaro diniy erkinlik bo‘yicha komissiyasi raisi N.Maenza samimiy muloqot uchun minnatdorchilik bildirar ekan O‘zbekistondagi ijobiy o‘zgarishlarni eʼtirof etdi va o‘zaro hamkorlikka tayyorligini bildirdi.
Maʼlumot uchun: AQSHning Xalqaro diniy erkinliklar bo‘yicha komissiyasi (USCIRF) jahon mamlakatlarida eʼtiqod huquqiga rioya etilishini monitoring qilib boradi. Komissiya diniy erkinlik bo‘yicha dunyodagi vaziyatga oid yillik hisobotlar eʼlon qiladi. Ushbu hisobotlar tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lsa-da, ular AQSH hukumati va parlamenti aʼzolari tomonidan muayyan mamlakat bilan hamkorlikka oid qarorlar qabul qilishda inobatga olinadi hamda muayyan davlatlardagi vaziyat haqida xalqaro jamoatchilik fikrini shakllantirishda muhim o‘ringa ega.

The Authorized Person for Human Rights met with a delegation from the US Commission on International Religious Freedom
On April 6, 2022, The Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with a delegation led by Chair of the US Commission on International Religious Freedom Nadine Maenza.
During the conversation, the guests were first informed about the activities of the ombudsman institution and about the reforms implemented in recent years in the field of ensuring human rights.
It was also noted about monitoring visits with public groups to closed institutions with restriction of freedom of movement within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture under the Ombudsman, as well as the participation of civil society institutions and the media in these visits. Detailed information was provided on the ongoing work to prevent torture.
Chairman of the US Commission on International Religious Freedom N. Maenza thanked for the warm dialogue, recognized the positive changes in Uzbekistan and expressed her readiness for cooperation.
For reference: The US Commission on International Religious Freedom (USCIRF) monitors the observance of religious legislation in countries. The Commission publishes annual reports on the state of religious freedom in the world. Although these reports are advisory in nature, they are taken into account by members of the US government and parliament when making decisions about cooperation with a particular country and play an important role in shaping international public opinion about the situation in specific countries.