Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanga murojaat qilish istagida bo‘lgan fuqarolar diqqatiga!
2022 yilning 1 yanvaridan Davlat rahbarining tegishli farmoni bilan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning hududlardagi mintaqaviy vakillari doimiy asosda ishlashi belgilangan edi.
Ombudsmanning yangi tayinlangan mintaqaviy vakillari ro‘yxati, ularning tarjimai holi va vazifalari, manzili hamda telefon raqamlari ombudsman.uz rasmiy veb saytiga joylashtirildi.
Endilikda murojaat qilish uchun uzoq masofadan vaqt va mablag‘ sarflab Ombudsman bosh ofisiga poytaxtga kelishga hojat yo‘q.

To the attention of citizens wishing to apply to the Authorized Person for Human Rights!
From January 1, 2022, by the relevant decree of the President, it was established that the regional representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) will work on a permanent basis.
The list of newly appointed Regional Representatives of the Ombudsman, their biographies and responsibilities, addresses and telephone numbers are posted on the official website Ombudsman.uz.
Now you do not need to travel long distances to the office of Ombudsman in the capital to apply.
Benefits of contacting the Regional Representatives of the Ombudsman:
✅ Consideration of applications in a short time;
✅Solving the issue with field visits;
✅ Save your time and money.
For information, the positions of regional representatives in the Andijan region and the city of Tashkent are currently vacant.