O‘zaro muloqot davomida Finlyandiya elchisi Ombudsman instituti vazifalari va faoliyatining asosiy yo‘nalishlari hamda Vakilning 2021 yilgi faoliyati bilan tanishtirildi.
Shuningdek, mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash, aholi murojaatlari bilan ishlash jarayoniga yangi mexanizmlarning tatbiq etilishi, qiynoqlarni oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, so‘z erkinligini mustahkamlash borasida amalga oshirilgan ishlar muhokama etildi.
Ilkka Ryaysyanen, Finlyandiyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi
Bu mening O‘zbekistonga birinchi tashrifim. Qayd etishim lozimki, biz O‘zbekistonda olib borilayotgan inson huquqlarini taʼminlash sohasidagi islohotlar, xususan, ochiqlik siyosatini qo‘llab-quvvatlaymiz. Bu albatta xalqaro hamjamiyat, jumladan yevropa davlatlari bilan hamkorlikni mustahkamlash uchun yana-da yangi imkoniyatlarni yaratmoqda. Finlyaandiya O‘zbekiston bilan yaqindan hamkorlik qilishga tayyor.
Ombudsman ofisidagi uchrashuvimiz ham g‘oyat natijador o‘tdi. O‘ylaymanki, kelajakda inson huquqlari sohasida yaqindan hamkorlik qilamiz. Kelajakdagi hamkorligimizni kutib qolamiz.

В ходе беседы посол Финляндии был ознакомлен с задачами и основными направлениями деятельности института омбудсмана, а также с деятельностью Уполномоченного за 2021 года.
Также были обсуждены вопросы реализации в нашей стране мер по обеспечению прав человека, внедрению новых механизмов в процесс работы с обращениями населения, предупреждению пыток, обеспечению открытости и прозрачности, укреплению свободы слова.
Илкка Ряйсянен, Чрезвычайный и Полномочный Посол Финляндии в Узбекистане
Это мой первый визит в Узбекистан. Хотел бы отметить, что мы поддерживаем проводимые реформы в области прав человека в Узбекистане, в частности, политику открытости. Это, безусловно, создает новые возможности для укрепления сотрудничества с международным сообществом, в том числе с европейскими странами. Финляндия готова тесно сотрудничать с Узбекистаном.
Наша встреча с Омбудсманом также была очень плодотворной. Думаю, что в будущем мы будем тесно сотрудничать в сфере прав человека. Мы с нетерпением ждем нашего будущего сотрудничества.