Ombudsmanning Farg‘onadagi mintaqaviy vakili sayyor qabuli kelgan fuqaro G.Sh. 1980 yilda tug‘ilgan jiyani tuman shifoxonasida surunkali jigar yetishmovchiligi og‘ir darajasi tashxisi bilan davolanayotganini qayd etdi. Shuningdek bemorning moddiy sharoiti og‘irligi sababli uni order asosida Respublika virusologiya ilmiy tekshirish instituti shifoxonasida malakali davolanishi uchun amaliy yordam berishni so‘radi.
Mintaqaviy vakilning zudlik bilan viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi va Farg‘ona shahar yuqumli kasalliklar shifoxonasiga qilgan murojaati asosida bemorga Respublika virusologiya ilmiy tekshirish instituti shifoxonasida bepul davolanishi uchun 2022 yilning 7 may kuni order berildi va shifoxonaga yuborildi.
Shuningdek, qabul davomida 6 nafar fuqaroning murojaatlari ham tinglanib, ularga huquqiy tushuntirishlar berildi.
Sayyor qabulda ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash, bolalar maydonchasi tashkil etish, uy-joy kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish, moddiy yordam olish, bolalar uchun nafaqa tayinlash bo‘yicha murojaatlar kelib tushdi.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili Alisher Komilov haftaning dushanba va juma 14:00 dan 17:00 ga qadar fuqarolar murojaatlarini qabul qiladi.

Citizen G.Sh. who came to the reception of the regional representative of the Ombudsman in the Fergana region told that his nephew, born in 1980, is being treated at a district hospital with a diagnosis of hepatic insufficiency. He also asked for practical assistance in obtaining qualified treatment for a patient at the Scientific-research Institute of Virology on the basis of a warrant due to poor financial situation.
On May 7, 2022, on the basis of an urgent appeal from the regional representative to the regional health department and the Fergana City Infectious Diseases Hospital, the patient was issued an order for free treatment and he was sent to the Scientific-research Institute of Virology.
Also, during the reception, appeals of 6 citizens were heard and legal explanations were given.
During the reception, appeals were received to improve the supply of drinking water, arrangement of the playground, formalize housing and cadastral documents, receive material assistance, and assign child allowance.
For information: regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Fergana region Alisher Kamilov receives citizens' appeals on Mondays and Fridays from 14:00 to 17:00.