Shunga ko‘ra, Ombudsman, uning Kotibiyati xodimlari va Ombudsmanning Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda Jamoatchilik guruhlari tomonidan joriy yilning 30 may va 2 iyun kunlari Buxoro viloyatidagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Tashrifning birinchi kuni Kogon shahrida joylashgan 20-son Jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi. Maxsus kontingent sig‘imi 700 nafarga mo‘ljallangan bo‘lib, ushbu koloniyada jazo o‘tayotgan mahkumlar uchun belgilangan shart-sharoitlar yaratilgan.
So‘ngra, Buxoro shahar Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi boshqarmaning Vaqtincha saqlash hibsxonasidagi mahbuslarga yaratilgan sharoitlar o‘rganildi. 100 o‘ringa mo‘ljallangan mazkur hibsxona yangitdan taʼmirdan chiqarilib, saqlanayotgan shaxslarning yuvinish va sayr qilish joylari hamda hojatxonalarida sharoitlar yaratilgan.
Tashrifning ikkinchi kuni Kogon tumanidagi 1-son Jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi. Ushbu koloniya umumiy tartibda jazo o‘tashga hukm qilingan mahkumlarning jazo o‘tashlariga mo‘ljallagan. Koloniyada jazo o‘tayotgan mahkumlarning 86 foizidan ortig‘i ijtimoiy foydali mehnatga jalb etilgan. Koloniyaning ishlab chiqarish obyektlarida yog‘ochga ishlov berish, beton g‘isht (penoblok) ishlab chiqarish, mramor toshga ishlov berish, tikuvchilik hamda shisha idishlarni (butilka) tozalash sexlari ishlab turibdi.
Mahkumlarning yaqinlari bilan uchrashishi uchun koloniyada 6 ta qisqa va 12 ta uzoq muddatli barcha sharoitlarga ega xonalar ajratilgan. Koloniyaning Davolash profilaktika yordamini ko‘rsatish bo‘limi mahkumlarning davolanishi uchun zaruriy dori-darmonlar bilan taʼminlangan, bo‘limda Rengen, EKG, UZD va stomatologiya aparatlari mavjud.
Keyingi manzil Buxoro shahridagi 4-son Tergov hibsxonasi bo‘ldi. Tashrif davomida hibsxonadagi mahbuslarning yotoq joylari, tibbiyot bo‘limlari, sayr qilish joylari, yuvinish xonalari va hojatxonalar hamda kutubxonalar, shuningdek oshxona ko‘rib chiqildi. Saqlanayotgan shaxslar bilan kameralarida jamoaviy va yakka tartibda holi uchrashuvlar o‘tkazildi.
Shundan so‘ng, Qorovulbozor tumanidagi 17-son Jazoni ijro etish koloniyasiga ham monitoring tashrifi amalga oshirildi. Ushbu koloniyada jazo o‘tayotgan mahkumlarning 50 foizga yaqini Jinoyat-ijroiya kodeksiga ko‘ra ijtimoiy foydali mehnatga jalb qilingan. Koloniyaning ishlab chiqarish obyektlarida mebel va yog‘ochga ishlov berish, temirga ishlov berish, g‘isht ishlab chiqarish, tosh kesish, mozaika ishlab chiqarish va tikuv sexlari ishlab turibdi.
Qayd etish joizki, Ombudsman tomonidan ushbu koloniyaga o‘tgan yilda amalga oshirilgan tashrif davomida koloniyaning tibbiyot bo‘limi, ovqatlanish joylari, yuvinish xonalari va hojatxonalar hamda mahkumlarning yotoq joylarini taʼmirlash tavsiya etilgan. Ushbu tashrif davomida mazkur tavsiyalar Jazoni ijro etish departamenti tomonidan inobatga olinib, koloniyaning yuqorida qayd etilgan joylari va uzoq muddatli uchrashuv xonasi to‘liq joriy taʼmirdan chiqarilganligi maʼlum bo‘ldi.
Tashrifning so‘ngi kuni Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasining Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonasi hamda Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni Reabilitatsiya etish markazi, shuningdek Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya amaliy tibbiyot markazi Buxoro viloyati mintaqaviy filialiga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Ushbu tashrif davomida ham Ombudsman tomonidan o‘tgan yilda Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni Reabilitatsiya etish markazini qayta taʼmirlash yuzasidan berilgan tavsiyalar inobatga olinganligiga eʼtibor qaratildi. Tashrif kuni Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni Reabilitatsiya etish markazi viloyat Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan yangitdan qurilib, 75 o‘ringa mo‘ljallangan zamonaviy talablar asosida joriy yilning boshidan buyon to‘liq foydalanishga topshirilganligi maʼlum bo‘ldi.
Mahkumlar va mahbuslar bilan ommaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilib, ularning oila aʼzolariga moddiy yordam ajratish, uy-joy va boshqa masalalardagi murojaatlari ijro uchun qabul qilindi. suhbatlar davomida qiynoq holatlari qo‘llanilganligi va shart-sharoitlar hamda oziq-ovqat taʼminotlari yuzasidan shikoyatlar kelib tushmadi.
Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya amaliy tibbiyot markazi Buxoro viloyati mintaqaviy filialining Majburiy davolanish bo‘limi 85 nafar bemorga mo‘ljallangan bo‘lib, tashrif kuni 120 ta bemor saqlanayotganligi maʼlum bo‘ldi. Muassasa ko‘zdan kechirilgandan so‘ng bemorlarga qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha takliflar berildi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar tegishli davlat organlari bilan bir qatorda Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etilib kelinmoqda.

Каковы условия в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в Бухарской области?
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан № 5163 от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» Омбудсман и созданные при нем Общественные группы по выявлению и предотвращению пыток проводят регулярные мониторинговые посещения мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
30 мая и 2 июня текущего года Омбудсман, сотрудники Секретариата и Региональный представитель Омбудсмана в Бухарской области, а также Общественные группы провели мониторинговые визиты в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в Бухарской области.
В первый день визита был совершен мониторинговый визит в колонию № 20 в Кагане. Спецконтингент рассчитан на 700 человек и созданы надлежащие условия для осужденных, отбывающих наказание в этой колонии.
Затем были изучены условия, созданные для заключенных в Изоляторе временного содержания Бухарского городского управления внутренних дел. Учреждение, рассчитанное на 100 мест, было отремонтировано и созданы надлежащие условия в душевых комнатах и прогулочных местах, а также санузлах.
Во второй день визита осуществлен мониторинговый визит в колонию исполнения наказаний № 1 Коганского района. Эта колония предназначена для отбывания наказания осужденных в общем режиме. Более 86 процентов осужденных, отбывающих наказание в колонии, привлечены к социально полезному труду. На производственных объектах колонии работают цеха по переработке древесины, производству бетона кирпича (пеноблока), обработке мраморного камня, швейному производству и очистке стеклянной посуды (бутылок).
В колонии есть 6 комнат для краткосрочных встреч и 12 для долгосрочных, где родственники могут встречаться со своими родственниками. Лечебно-профилактический блок колонии оснащен необходимыми медикаментами для лечения осужденных, в отделении имеется рентгенологическое, ЭКГ, УЗД и стоматологические оборудования.
Следующим пунктом назначения был следственный изолятор № 4 в Бухаре. В ходе посещения были осмотрены общежития заключенных, медицинское отделение, гардеробные, душевые комнаты и санузлы, библиотеки, а также кухня. В камерах проводились коллективные и индивидуальные встречи с задержанными.
После этого был осуществлен мониторинг исправительной колонии № 17 Караульбазарского района. Около 50% осужденных, отбывающих наказание в этой колонии, согласно Уголовно-исполнительному кодексу привлечены к общественно полезному труду. На производственных объектах колонии работают цеха по обработке мебели и древесины, обработке железа, производству кирпича, резке камней, производству мозаики и швейные цеха.
Стоит отметить, что Омбудсманом в ходе визита в колонию в прошлом году рекомендован ремонт медицинского отделения колонии, мест питания, санузлов и спальных мест осужденных. В ходе этого визита выяснилось, что  эти рекомендации были учтены Департаментом исполнения наказаний и что вышеупомянутые места колонии и комната долгосрочной встречи полностью отремонтированы.
В последний день визита были проведены мониторинговые посещения в Специальную приемную Бухарского областного управления внутренних дел по приему и содержанию под стражей административно задержанных и Центра реабилитации бездомных, а также Бухарского областного отделения Республиканского специализированного наркологического практического медицинского центра.
Обращено внимание на то, что в ходе данного визита выяснилось что рекомендации Омбудсмана, которые были даны в прошлом году по реконструкции Центра реабилитации лиц, не имеющих конкретного места жительства также были учтены. В день визита стало известно, что Центр реабилитации лиц на 75 мест для лиц не имеющих определенного места жительства, был заново построен Областным управлением внутренних дел и с начала текущего года сдан в эксплуатацию в соответствии с современными требованиями.
В ходе визита с заключенными и осужденными проведены индивидуальные и коллективные беседы. От них и членов их семей  в процессе общения поступили ряд обращений, которые были приняты к производству. Эти обращения касались вопросов оказания материальной помощи, жилья и других. Стоит отметить что жалоб по поводу применения пыток или другого жестокого обращения, условия и продовольственное обеспечение в учреждениях не поступало.
Стало известно, что отделение принудительного лечения Бухарского областного филиала Республиканского специализированного наркологического практического медицинского центра рассчитано на 85 пациентов, в день посещения в учреждение находятся 120 пациентов. После осмотра учреждения были даны рекомендации по созданию комфортных условий для пациентов.
Следует отметить, что подготовленные Омбудсманом аналитические данные по результатам мониторинговых визитов по предупреждению пыток, в том числе о недостатках, выявленных в ходе мониторинга, предоставляются в соответствующие государственные органы, а также палаты Олий Мажлиса.