O‘zaro muloqot davomida 2021 yilda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Taʼkidlanishicha, o‘tgan saylovda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ovoz berishlari uchun zarur qo‘shimcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorlikda qator monitoringlar o‘tkazilib, saylov uchastkalari aʼzolariga tavsiyalar berilgan.
Ombudsman tomonidan saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlar o‘z huquqidan hech qanday moneʼliksiz foydalana olishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etilgan saylov uchastkalari ham o‘rganilgan.
Uchrashuvda shuningdek, Ombudsman huzuridagi Qiynoqlarning oldini olish Milliy preventiv mexanizmi doirasida jamoatchilik guruhlari bilan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, ularda fuqarolik jamiyati institutlari va OAVlarining ishtirok etayotgani ham qayd etildi.
Muloqotda O‘zbekiston Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha DIIHB missiyasining yakuniy hisobotida ilgari surilgan tavsiyalar haqida fikr almashildi. Suhbat davomida mehmonlar tomonidan ushbu tavsiyalar O‘zbekistondagi saylov qonunchiligi va uni tashkil etish tartiblarini xalqaro ilg‘or tajribalariga moslashtirishda muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
Ouen Merfi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YEXHT DIIHB) delegatsiyasi rahbari
- O‘tgan yili O‘zbekistonda Prezidentlik saylovlari o‘tkazilgandan so‘ng ushbu jarayonlarni kuzatgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi o‘z hisobotini aprel oyida eʼlon qildi va unda 24 ta tavsiya o‘rin olgan. Bular tavsiya xalos. Uni eʼtiborga olish yoki olmaslik har bir davlatning o‘zi hal qiladi. Bizning hukumat taklifi asosida O‘zbekistonga tashrifimiz davomida tavsiyalarimizni birgalikda muhokama qilish ko‘zda tutilgan. Bugunga uchrashuvimiz davomida ham ushbu institutning faoliyati, uning saylov jarayonlaridagi ishtiroki, har bir fuqaroga ovoz berish huquqini taʼminlash bo‘yicha shart-sharoitlar yaratish yuzasidan fikr almashdik.

В ходе беседы состоялся обмен мнениями по поводу условий, созданных избирателям на выборах Президента Республики Узбекистан в 2021 году, и роли Омбудсмана в обеспечении политических прав избирателей.
Отмечается, что на прошедших выборах Омбудсман и Региональными представители Омбудсмана совместно с представителями гражданского общества провели ряд мониторинговых визитов и дали рекомендации членам избирательных участков по созданию необходимых дополнительных условий для голосования лиц с ограниченными возможностями здоровья.
Омбудсман также изучил условия созданные в избирательных участках, организованные в пенитенциарных учреждениях, чтобы заключенные и осужденные, имеющие избирательное право, могли пользоваться своим правом без каких-либо ограничений.
На совещании также было отмечено, что в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при Омбудсмане проводится мониторинг закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения общественными группами с привлечением институтов гражданского общества и СМИ.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по рекомендациям, выдвинутым в итоговом отчете миссии БДИПЧ по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистана. В ходе беседы гости отмечали, что данные рекомендации играют важную роль в адаптации избирательного законодательства Узбекистана и порядка его организации к передовому международному опыту.
Эоган Мерфи, глава делегации Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ ОБСЕ)
-Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, наблюдавшее за процессами проведения в прошлом году Президентских выборов в Узбекистане, опубликовало в апреле свой отчет, который включает в себя 24 рекомендации. Это только рекомендации. Принять их во внимание или нет решит каждое государство. На основе правительственного предложения предусмотрено совместное обсуждение наших рекомендаций в ходе нашего визита в Узбекистан. В ходе нашей встречи мы также обменялись мнениями о деятельности института Омбудсмана, его участии в избирательных процессах, создании условий для обеспечения права голоса каждого гражданина.
Конечно, мы рады, что наши рекомендации принимаются во внимание. Мы готовы и впредь продолжать сотрудничество.