O‘zaro muloqot davomida 2021 yilda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Taʼkidlanishicha, o‘tgan saylovda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ovoz berishlari uchun zarur qo‘shimcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorlikda qator monitoringlar o‘tkazilib, saylov uchastkalari aʼzolariga tavsiyalar berilgan.
Ombudsman tomonidan saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlar o‘z huquqidan hech qanday moneʼliksiz foydalana olishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etilgan saylov uchastkalari ham o‘rganilgan.
Uchrashuvda shuningdek, Ombudsman huzuridagi Qiynoqlarning oldini olish Milliy preventiv mexanizmi doirasida jamoatchilik guruhlari bilan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, ularda fuqarolik jamiyati institutlari va OAVlarining ishtirok etayotgani ham qayd etildi.
Muloqotda O‘zbekiston Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha DIIHB missiyasining yakuniy hisobotida ilgari surilgan tavsiyalar haqida fikr almashildi. Suhbat davomida mehmonlar tomonidan ushbu tavsiyalar O‘zbekistondagi saylov qonunchiligi va uni tashkil etish tartiblarini xalqaro ilg‘or tajribalariga moslashtirishda muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
Ouen Merfi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YEXHT DIIHB) delegatsiyasi rahbari
- O‘tgan yili O‘zbekistonda Prezidentlik saylovlari o‘tkazilgandan so‘ng ushbu jarayonlarni kuzatgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi o‘z hisobotini aprel oyida eʼlon qildi va unda 24 ta tavsiya o‘rin olgan. Bular tavsiya xalos. Uni eʼtiborga olish yoki olmaslik har bir davlatning o‘zi hal qiladi. Bizning hukumat taklifi asosida O‘zbekistonga tashrifimiz davomida tavsiyalarimizni birgalikda muhokama qilish ko‘zda tutilgan. Bugunga uchrashuvimiz davomida ham ushbu institutning faoliyati, uning saylov jarayonlaridagi ishtiroki, har bir fuqaroga ovoz berish huquqini taʼminlash bo‘yicha shart-sharoitlar yaratish yuzasidan fikr almashdik.

During the conversation, an exchange of views took place on the conditions created for voters in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan in 2021, and the role of the Ombudsman in ensuring the political rights of voters.
It is noted that during the last elections, the Ombudsman and the Regional Representatives of the Ombudsman, together with representatives of civil society, conducted a number of monitoring visits and made recommendations to members of polling stations on creating the necessary additional conditions for voting for people with disabilities.
The Ombudsman also studied the conditions created in the polling stations, organized in penitentiary institutions, so that prisoners and convicts who have the right to vote can exercise their right without any restrictions.
It was also noted at the meeting that within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture under the Ombudsman, closed institutions are being monitored by public groups with the involvement of civil society institutions and the media.
During the conversation, an exchange of views took place on the recommendations put forward in the final report of the ODIHR mission to observe the elections of the President of the Republic of Uzbekistan. During the conversation, the guests noted that these recommendations play an important role in adapting the electoral legislation of Uzbekistan and the procedure for its organization to international best practices.
Eoghan Murphy, Head of Delegation, Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE ODIHR)
- The Bureau for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe, which oversaw the processes of last year's presidential elections in Uzbekistan, published its report in April, which includes 24 recommendations. These are only recommendations. It is up to each state to decide whether or not to take them into account. On the basis of the government proposal, a joint discussion of our recommendations is envisaged during our visit to Uzbekistan. During our meeting, we also exchanged views on the activities of the Ombudsman institution, its participation in electoral processes, and the creation of conditions for ensuring the right to vote for every citizen.
Of course, we are glad that our recommendations are taken into account. We are ready to continue cooperation in the future.