Qoraqalpog‘istondagi holatlar yuzasidan komissiya aʼzolari fuqarolar murojaatlarini muntazam qabul qilishmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istondagi voqealar bo‘yicha fuqarolar murojaatlarini o‘rganishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Bunda asosiy eʼtibor inson huquqlarining taʼminlanish holatlari, xususan, huquq tartibot idoralari tomonidan ko‘rilgan chora-tadbirlar izchil o‘rganilmoqda.
Qayd etish lozimki, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari tomonidan Komissiyaning ishchi Shtabida fuqarolar qabuli muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Olingan har bir murojaat Komissiya tomonidan nazoratga olinib, tegishli choralar belgilanmoqda.
Shuningdek, Komissiya tashabbusi bilan ishga tushirilgan1374 qisqa raqamli koll-markaz tomonidan fuqarolarning Qoraqalpog‘istondagi holat va sodir bo‘lgan hodisalar yuzasidan murojaatlari qabul qilinmoqda.
Agar Sizda mavzuga doir murojaat bo‘lsa, 1374 qisqa raqamli ishonch telefoniga yoki Komissiyaning ishchi Shtabida o‘tkazilayotgan fuqarolar qabuliga kelishingiz mumkin.Manzil: Nukus shahri, G‘arezsizlik ko‘chasi (mo‘ljal O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasi binosi, 3-qavati)

При этом основное внимание уделяется вопросу обеспечения прав человека, в частности тщательно изучаются меры, принимаемые правоохранительными органами.
Следует отметить, что члены комиссии по изучению ситуации и событий в Республике Каракалпакстан регулярно проводят прием граждан в рабочем штабе комиссии. Каждое полученное обращение берётся на контроль Комиссии и принимаются соответствующие меры.
Также через созданный комиссией колл-центр по короткому номеру 1374 осуществляется прием обращений граждан относительно ситуации и событий, произошедших в Каракалпакстане.
При наличии обращения по данному вопросу Вы можете позвонить по короткому номеру телефона доверия 1374 или прийти на прием граждан, проводимый в рабочем штабе Комиссии по адресу: г.Нукус, улица Гарезсизлик (ориентир – здание Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, 3 этаж)