Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni o‘rganayotgan komissiya yig‘ilishida to‘plangan maʼlumotlar tahlil qilindi va keyingi rejalar belgilandi
2022 yilning 11 avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiyaning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda komissiya aʼzolari bilan birgalikda, “Madad” bepul yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha nodavlat notijorat tashkiloti, “Demokratiya va inson huquqlari instituti”, Respublika “Istiqbolli avlod” ijtimoiy axborot markazi, “Gumanitar huquqiy markaz”, Fuqarolik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash markazi va “Taraqqiyot strategiyasi” markazi kabi qator faol nodavlat notijorat tashkilotlar vakillari va OAV ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda dastlab nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari Komissiyaning 16–29 iyul kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni joyiga chiqib o‘rganish bo‘yicha faoliyati bilan tanishtirildi. Xususan, bir qator davlat organlari va idoralariga, ijtimoiy obyektlarga, xususan  Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga, Ko‘p tarmoqli tibbiyot markaziga, harbiy va ichki ishlar gospitallariga, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga, yaʼni Milliy gvardiyaga, Nukus shahar Ichki ishlar bo‘limiga, Nukus shahridagi Shimoliy-g‘arbiy harbiy okrugga, Nukus xalqaro aeroportiga tashrif buyurilganiga to‘xtalindi.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘iston Respublikasida bo‘lib o‘tgan voqealar yuzasidan tibbiyot birlashmalariga murojaat qilgan shaxslar va o‘sha kungi voqealar natijasida jabrlanganlar bilan, jabrlanganlarning holati, ularga ko‘rsatilgan tibbiy yordam xususida suhbat o‘tkazib, voqealarga aniqliklar kiritgani, ushbu shaxslarga nisbatan prokuratura va ishchi ishlar organlari xodimlari tomonidan ko‘rilgan choralar o‘rganilgani qayd etildi.
Yig‘ilishda Komissiya aʼzolari tomonidan Qoraqalpog‘istonda mustaqil ravishda o‘rganish olib borilgani va aniqlangan faktlar har tomonlama o‘rganilayotganligiga urg‘u berildi.
Yig‘ilishda so‘z olgan nodavlat notijorat tashkilotlar vakillari ham xalq orasida ko‘p ko‘tarilayotgan savollar va ularga yuborilayotgan murojaatlar haqida to‘xtalib, Komissiyaning keyingi faoliyatida o‘rganilishi kerak bo‘lgan jihatlar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tishdi.

На заседании вместе с членами комиссии, приняли участие неправительственная некоммерческая организация «Мадад», оказывающая бесплатную правовую помощь, Институт демократии и прав человека, Республиканский социально-информационный центр «Истикболли авлод», «Гуманитарно-правовой центр», Центр поддержки гражданских инициатив и представители ряда активных негосударственных некоммерческих организаций, таких как Центр «Стратегия развития», а также СМИ.
На заседании представители негосударственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества сперва были ознакомлены с деятельностью Комиссии 16-29 июля по выездному изучению ситуации и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан.В частности, отмечено, что был посещен ряд государственных органов и ведомств, социальных объектов, прежде всего Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, многопрофильный медицинский центр, военный госпиталь и госпитали внутренних дел, правоохранительные органы, а именно Национальная гвардия, УВД города Нукус, Северо-Западный военный округ в г.Нукус, Нукусский международный аэропорт.
Также было отмечено, что членами Комиссии были проведены беседы с лицами, обратившимися в медицинские объединения касательно событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, и пострадавшими в результате событий того дня, были изучены состояние пострадавших, оказанная им медицинская помощь, меры, принятые прокуратурой и работниками органов в отношении этих лиц.
На встрече было подчеркнуто, что члены Комиссии провели самостоятельное расследование в Каракалпакстане и что выявленные факты тщательно изучаются.
Выступившие на встрече представители негосударственных некоммерческих организаций также затронули вопросы, которые часто возникают у населения и в обращениях к ним, и высказали свое мнение по тем аспектам, которые следует изучить в рамках дальнейшей деятельности Комиссии.