Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan fuqarolar o‘rtasida anonim so‘rov o‘tkazildi
2022 yilning 17 avgust kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari maʼmuriy jazo muddatini o‘tab chiqqan fuqarolar va ularning oila aʼzolari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda fuqarolarning Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonada va surishtiruv jarayonida ularga nisbatan ruhiy va jismoniy qiynoqlar, kamsitish va boshqa inson huquqlarini buzuvchi holatlar bo‘yicha fikrlari o‘rganildi.
Shuningdek, maʼmuriy jazo muddatini o‘tib chiqqan fuqarolarga nisbatan jamoatchilikning munosabati qanday ekanligi masalasi ham muhokama qilindi.
O‘rganish jarayonida yana-da obyektivlikka erishish maqsadida 70 nafardan ortiq fuqarolar o‘rtasida anonim so‘rov o‘tkazildi. Mazkur so‘rovnomada Qoraqalpog‘istondagi namoyishlarni kelib chiqish sabablari, unga nisbatan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan ko‘rilgan choralar, yaralanganlarga nisbatan ko‘rsatilgan tibbiy xizmat sifati, qiynoq va zo‘ravonlik hamda boshqa jihatlar qamrab olingan.
Hozirda anonim so‘rovnoma o‘tkazishda hududlar qamrovini kengaytirish, imkon qadar ko‘plab fuqarolar fikrlarini o‘rganish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Qayd etish lozimki, Komissiyaning qaysi obyektlarda o‘rganishlar olib borayotgani, nimalarga eʼtibor berayotgani, aholi kayfiyatini o‘rganish bo‘yicha tadbirlari tezkor ravishda yoritilmoqda. Lekin, aniqlangan maʼlumotlar oshkor etilmayapti. Chunki ular qayta tekshiriladi, keltirilgan raqamlarning asoslangani o‘rganiladi.

Проведен анонимный опрос граждан о событиях в Каракалпакстане
17 августа 2022 года члены Комиссии по изучению обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, встретились с гражданами и членами их семей, отбывшими административное наказание. В ходе встречи были изучены мнения граждан по фактам применения в отношении них психических и физических пыток, дискриминации и других нарушений прав человека в специальной приемной, предназначенной для приема и содержания под стражей лиц, содержащихся под административным арестом, и в процессе дознания.
Также обсуждалось отношение общественности к гражданам, отбывшим административное наказание.
Для достижения большей объективности в процессе исследования был проведен анонимный опрос среди более 70 граждан. В данном обзоре освещаются причины протестов в Каракалпакстане, меры, принимаемые правоохранительными органами, качество оказания медицинской помощи пострадавшим, пытки и насилие и другие аспекты.
В настоящее время предпринимаются усилия по расширению масштабов анонимного опроса, изучению мнения как можно большего числа граждан.
Следует отметить, что деятельность Комиссии оперативно освещается, в том числе информация об объектах в которых проводятся изучения, на что было обращено внимание Комиссии , какие меры применялись для изучению настроения населения. Однако результаты изучений не разглашаются. Поскольку вся информация и основа представленных чисел должны быть тщательно проверены.