O‘zaro muloqot davomida Ombudsman instituti faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, huquq va sud-huquq tizimlari, shuningdek, qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyoti muhokama qilindi.
Jorj Vashington nomidagi universitet professorlarining taʼkidlashicha, ularning tashrifidan ko‘zlangan asosiy maqsad axborot va tajriba almashish, fuqarolar arizalarini tasniflash amaliyotini o‘rganishdan iborat.
Uchrashuv jarayonida Ombudsman Kotibiyati xodimlari so‘nggi yillarda mamlakatimizda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili instituti faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan islohotlar, Ombudsman tomonidan fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish, tahlil qilish, qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha berilgan takliflari hamda Milliy preventiv mexanizmi doirasida jazoni ijro etish muassasalariga amalga oshirilgan monitoring tashriflari hamda ularda fuqarolik jamiyati vakillarining ishtiroki haqida professorlarga maʼlumotlar berildi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda Ombudsman vakolatlari kengaytirilayotgani va uning mintaqaviy vakillari faoliyatiga alohida eʼtibor qaratilib, bu fuqarolar murojaatlarini tezkorlik bilan joyiga chiqib o‘rganish va tegishli choralar ko‘rilishiga xizmat qilayotganligi taʼkidlandi.

During the meeting, the main areas of activity of the Ombudsman institution, systems of the legal and judicial sphere, as well as legislation and law enforcement practice were discussed.
George Washington University professors said that the main purpose of their visit was to exchange information and experience, as well as to study the practice of classifying citizens' appeals.
Representatives of the Ombudsman's Secretariat provided information on reforms to improve the activities of the Ombudsman carried out in the country in recent years, consideration of citizens' appeals by the Ombudsman, monitoring of penitentiary institutions within the framework of the National Preventive Mechanism and interaction with representatives of civil society.
It was also noted that in recent years the powers of the Ombudsman have been expanding and special attention is paid to the activities of its regional representatives, which contributes to the prompt study of citizens' appeals on the grand and the adoption of appropriate measures.