Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) xodimlari va uning hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan doimiy ravishda harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga monitoring tashriflari amalga oshirilishi bilan bir qatorda boquvchisini yo‘qotgan va yolg‘iz keksalar, shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar saqlanadigan “Muruvat” uylarida saqlanayotganlar sharoitlari ham o‘rganib boriladi.
Joriy yilning avgust oyida Samarqand viloyati, Urgut tumandagi erkaklar va ayollar “Muruvvat” uylariga Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Husanov tashrif buyurib, muassasadagi sharoitlarni o‘rgangan edi.
“Muruvvat” uyidagilar bu yerdagi yashash sharoiti, shuningdek, ovqatlanish, dori-darmonlar bilan taʼminlanganlik va ularga xodimlar tomonidan bo‘layotgan munosabatlardan mamnunliklarini bildirishgan edi.
Biroq, olib borilgan monitoring o‘rganishlar davomida muassasada yashovchi ayrim bemorlarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi aniqlandi. Xuddi shunday holat ayollar “Muruvvat” uyida ham kuzatildi.
“Muruvvat” uyi mutasaddilarining murojaatiga asosan masalaning mohiyati o‘rganildi. Mutasaddilarning qayd etishicha, bir qarashda arzimagan ko‘ringan hujjat vaqt o‘tib jiddiy muammolarga sabab bo‘lishi mumkin. Hatto to‘liq davlat qaramog‘ida bo‘lgan bu kishilarga muruvvat ko‘rsatishning iloji bo‘lmay qolishi mumkin. Muammoning yechimini sud orqali hal qilish mumkin. Biroq bu borada “Muruvvat” uyi qilgan murojaat tegishli xarajat talab qiladi. Tabiiyki, muassasada bunday holatlar uchun ko‘zda tutilgan mablag‘ mavjud emas.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan “Muruvvat” uylaridagi 9 nafar bemorlar manfaatida sudga daʼvo arizalar kiritildi.
O‘z navbatida tegishli davlat idoralari bilan yozishmalar orqali 9 nafar ruhiy xastaligi bor bemorlarning zarur hujjatlari to‘planib, sudga taqdim etildi.
2022 yilning 18 oktyabr kuni Ombudsmanning daʼvo arizasi Fuqarolik ishlari bo‘yicha Urgut tumani sudining sayyor sud majlisida ko‘rib chiqildi.
“Muruvvat” uylarining o‘zida o‘tkazilgan sud majlisi yakunida 6 nafar bemorni tug‘ilganlik faktini belgilash haqidagi daʼvo arizalar qanoatlantirildi. 3 nafar shaxsning hujjatlari topildi.

In August of this year, the Regional Representative of the Ombudsman in the Samarkand region, Diyor Khusanov, visited and got acquainted with the conditions in the “Muruvvat” institutions in the Samarkand region, Urgut region, intended for men and women.
Residents of the "Muruvvat" house expressed satisfaction with the living conditions, as well as food, medicines and the attitude of employees towards them.
However, in the course of monitoring studies, it was found that some patients living in the institution do not have identity documents. A similar situation was observed in the home "Muruvvat" for women.
Based on the appeal of the officials of the Muruvvat house, the essence of the issue was studied. Officials note that the document, which at first glance seems trivial, can cause serious problems over time. It may even be impossible to provide assistance to these people who are in full state care. This problem can be resolved through the courts. However, when filing a claim, you must pay a state fee. The institution does not have funds for such expenses.
Based on the above, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) filed claims in favor of 9 patients of the Muruvvat houses.
In turn, through correspondence with the relevant state institutions, the necessary documents of 9 patients with mental illness were collected and submitted to the court.
On October 18, 2022, the Ombudsman's statement of claim was considered at an offsite court session of the Urgut District Court for Civil Cases.
As a result of the court session held in the "Muruvvat" house, the claims to establish the fact of birth of 6 patients were satisfied. Found documents of 3 persons.