Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakiliga mahkumlar nima masalada murojaat qilishgan edi?
Maʼlumki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) xududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga muntazam ravishda monitoring tashriflari amalga oshirilib, u yerda saqlanayotgan shaxslarga yaratilgan sharoitlar muntazam ravishda o‘rganib kelinadi. Tashriflar doirasida mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi suhbatlar ham o‘tkazilib, ularning murojaatlari qabul qilinadi.
Ombudsmanning Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili Abira Xuseynovaning 17-sonli jazoni ijro etish muassasasiga qilgan monitoringlaridan birida mahkumlar yog‘ochga va metallga ishlov berish, bosh kiyimi tikish kabi kasb-hunarlarni o‘rganishni xohlashlarini bildirishgan edi. Ushbu taklif IIV Jazoni Ijro Etish Departamenti Oltinchi mintaqaviy hudud va muassasa rahbarlariga yetkazilgach, Hunarmandchilik uyushmasi viloyat bo‘limi bilan hamkorlikda mazkur jazoni ijro etish muassasasida hunarmandchilik faoliyatining 8 ta yo‘nalish, jumladan yog‘och o‘ymakorligi, mualliflik mebellari, metalldan yasalgan buyumlar, miniatyura, rang tasvir, naqqoshlik va bo‘yoqli naqshlar, mozaika, tosh o‘ymakorligi, bosh kiyim tayyorlash, milliy poyafzal tayyorlash bo‘yicha 3 oylik kasb-hunar o‘quv kurslari Usta-shogird asosida tashkil etildi.
Qayd etish lozimki, mahkumlarni yangi kasb-hunarlarga o‘rgatish jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarni axloqan qayta tarbiyalash, ularda sodir etgan jinoyatiga nisbatan pushaymonlik hissini shakllantirish va jamiyatga qaytarishda muhim ahamiyatga ega.
2022 yilning 26 oktyabr kuni 8 ta yo‘nalish bo‘yicha o‘quv kurslarini tamomlagan 49 nafar mahkumlarga sertifikatlar topshirildi. Tadbirda Ombudsmanning Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili, IIV Jazoni Ijro Etish Departamenti Oltinchi mintaqaviy hudud 17-son jazoni ijro etish koloniyasi rahbari, Buxoro viloyat “Hunarmand” boshqarmasi vakili hamda  ishtirok etishdi.
Yig‘ilganlarga bugungi kunda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarga kasb-hunar o‘rganishlari uchun yaratilayotgan sharoitlar, mazkur kasb-hunar kurslarini tugatib, tegishli mutaxassislik bo‘yicha sertifikatga ega bo‘lgan shaxslarga ozodlikka chiqqanidan so‘ng o‘zlarining tadbirkorlik faoliyatini boshlashlari uchun davlat tomonidan ko‘rsatilayotgan ijtimoiy yordam to‘g‘risida batafsil maʼlumot berildi.
Shu kuni Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakili jazoni ijro etish muassasasida mahkumlarga yaratilgan shart-sharoitlarni ham o‘rgandi.

During one of these visits by the Regional Representative of the Ombudsman in the Bukhara region, Abira Huseynova, to penitentiary institution No. 17, prisoners expressed a desire to learn such professions as woodworking and metalworking, sewing hats. After this proposal was brought to the attention of the heads of the relevant Department for the Execution of Punishments of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with the regional branch of the trade union of artisans, 3-month vocational training courses were organized in this penitentiary institution on the basis of the “master-student” principle in 8 areas of handicraft activity, in including wood carving, author's furniture, metal products, miniatures, color painting, mosaics, stone carving, headwear, national shoes.
It should be noted that the training of prisoners in new professions is important for the moral re-education of convicts serving sentences in penitentiary institutions, the formation of a sense of remorse for their crimes and their return to society.On October 26, 2022, certificates were awarded to 49 convicts who completed advanced training courses in these areas. The event was attended by the Regional Representative of the Commissioner for Human Rights in the Bukhara region, the head of the correctional colony No. 17 of the Sixth District Section of the Department for the Execution of Punishment of the Ministry of Internal Affairs, a representative of the Hunarmand department of the Bukhara region.
The participants were provided with detailed information about the conditions created for mastering the profession by convicts currently serving sentences, and those who completed these professional courses and received a certificate in the relevant specialty, after release, about starting their entrepreneurial activities on the basis of social assistance provided by the state .
On the same day, the Regional Representative of the Ombudsman in Bukhara also got acquainted with the conditions created for prisoners in this penitentiary institution.