Fuqaro o‘z murojaatida yoshi 20 yoshda ekanligi, onasi vafot etganidan so‘ng otasiga yolg‘iz vasiy bo‘lib qolganini maʼlum qilgan. Shuningdek, qizning otasi ikkala qo‘lidan ayrilgan, ko‘zi ham ko‘rmasligi sababli mustaqil ravishda harakat qila olmasligi sababli ishlay olmasligini bildirgan.
Mazkur murojaatni joyiga chiqib o‘rganish maqsadida Ombudsman xodimlari va “Tinchlik” MFY raisi ishtirokida ishchi guruh tuzildi.
Murojaatchi K.U.ning turar joyiga yetib borilganda, ishchi guruh aʼzolari yashash uchun mutlaqo shart-sharoitlarga ega bo‘lmagan ikkita kichik xona borligi va xonalarni isitish imkoniyati yo‘qligiga guvoh bo‘lishdi. Qolaversa, oilaning qarzdorligi sabab, xonadon gazdan ham uzib qo‘yilgani maʼlum bo‘ldi.
Fuqaroning aytishicha, u onasi tirik ekanligida boshqa davlatda ishlab pul yuborib turgan. Shu pullarga yangi uy qurishga kirishishgan, lekin, ona vafotidan keyin qiz otasiga g‘amxo‘rlik qilish uchun vataniga qaytgan va qurilish ishlari chala qolgan. Hozirda qiz tomorqasiga sabzavot va ko‘katlar ekib, ularni sotish orqali kun ko‘radi.
Murojaatchi yog‘ingarchilik kunlarida otasini sovuqdan sog‘lig‘i yomonlashishidan xavotirda va davlatdan sovuq kunlarda issiq boshpanaga ega bo‘lishi uchun yordam so‘ramoqda.
Maʼlumki, so‘nggi yillarda mamlakatda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini shakllantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasida inson qadrini ulug‘lashga yo‘naltirilgan ijtimoiy himoya siyosati bo‘yicha qator vazifalar belgilandi. Qolaversa, yordamga muhtoj ayollar, yoshlar va nogironligi bo‘lgan shaxslar «Temir daftar», «Yoshlar daftari» va «Ayollar daftari»ga kiritilib, ularga manzilli yordam ko‘rsatilishi belgilangan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) 2022 yilning 25 oktyabr kuni Toshkent viloyati hokimiyatiga murojaat qilib, murojaatchiga uy-joy sharoitlarini yaxshilash uchun moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatishni so‘radi.

В заявлении она также указала, что ей 20 лет и что является стал единственным опекуном своего отца после смерти матери. Также отец девушки не может работать, так как потерял обе руки и не может самостоятельно передвигаться из-за слепоты.
Для рассмотрения данного обращения была сформирована рабочая группа с участием сотрудников Секретариата Омбудсмана и председателя МФО «Тинчлик».
Приехав по месту жительства заявителя К.У., члены рабочей группы обнаружили, что имеются две небольшие комнаты, в которых совершенно нет условий для проживания и что нет возможности отапливать помещения. К тому же выяснилось, что из-за долгов семьи в доме отключили газ.
Гражданка сообщила, что работала в другой стране и отправлял деньги, пока была жива ее мать. На эти деньги начали строить новый дом, но после смерти матери девушка вернулась на родину, чтобы заботиться об отце, и строительные работы остались незавершенными. В настоящее время девушка зарабатывает на жизнь тем, что выращивает овощи и зелень в своем саду и продает их.
Заявительница обеспокоена плохим здоровьем своего отца из-за холода в дождливые дни и обратилась за помощью к правительству, чтобы получить отапливаемое жилье в холодные дни.
Известно, что в последние годы в стране проводится масштабная работа по формированию эффективной системы государственной поддержки населения, нуждающегося в социальной защите. В частности, в новой Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы определен ряд задач политики социальной защиты, направленных на повышение человеческого достоинства. Кроме того, женщины, молодежь и инвалиды, нуждающиеся в помощи, внесены в «Железная тетрадь», «Молодежная тетрадь» и «Женская тетрадь», и определено, что им будет оказана адресная помощь.
По результатам изучения данного обращения, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) 25 октября 2022 года обратился в хокимият Ташкентской области с просьбой оказать заявительнице материальную и социальную помощь для улучшения её жилищных условий.