Fuqaro o‘z murojaatida yoshi 20 yoshda ekanligi, onasi vafot etganidan so‘ng otasiga yolg‘iz vasiy bo‘lib qolganini maʼlum qilgan. Shuningdek, qizning otasi ikkala qo‘lidan ayrilgan, ko‘zi ham ko‘rmasligi sababli mustaqil ravishda harakat qila olmasligi sababli ishlay olmasligini bildirgan.
Mazkur murojaatni joyiga chiqib o‘rganish maqsadida Ombudsman xodimlari va “Tinchlik” MFY raisi ishtirokida ishchi guruh tuzildi.
Murojaatchi K.U.ning turar joyiga yetib borilganda, ishchi guruh aʼzolari yashash uchun mutlaqo shart-sharoitlarga ega bo‘lmagan ikkita kichik xona borligi va xonalarni isitish imkoniyati yo‘qligiga guvoh bo‘lishdi. Qolaversa, oilaning qarzdorligi sabab, xonadon gazdan ham uzib qo‘yilgani maʼlum bo‘ldi.
Fuqaroning aytishicha, u onasi tirik ekanligida boshqa davlatda ishlab pul yuborib turgan. Shu pullarga yangi uy qurishga kirishishgan, lekin, ona vafotidan keyin qiz otasiga g‘amxo‘rlik qilish uchun vataniga qaytgan va qurilish ishlari chala qolgan. Hozirda qiz tomorqasiga sabzavot va ko‘katlar ekib, ularni sotish orqali kun ko‘radi.
Murojaatchi yog‘ingarchilik kunlarida otasini sovuqdan sog‘lig‘i yomonlashishidan xavotirda va davlatdan sovuq kunlarda issiq boshpanaga ega bo‘lishi uchun yordam so‘ramoqda.
Maʼlumki, so‘nggi yillarda mamlakatda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini shakllantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasida inson qadrini ulug‘lashga yo‘naltirilgan ijtimoiy himoya siyosati bo‘yicha qator vazifalar belgilandi. Qolaversa, yordamga muhtoj ayollar, yoshlar va nogironligi bo‘lgan shaxslar «Temir daftar», «Yoshlar daftari» va «Ayollar daftari»ga kiritilib, ularga manzilli yordam ko‘rsatilishi belgilangan.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) 2022 yilning 25 oktyabr kuni Toshkent viloyati hokimiyatiga murojaat qilib, murojaatchiga uy-joy sharoitlarini yaxshilash uchun moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatishni so‘radi.

Did the disabled father and his only caregiver receive social assistance? The circumstances were clarified by the employees of the Ombudsman
A citizen living in the Zangiata district of the Tashkent region applied to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) for material and social assistance due to a difficult family situation. In her appeal, she noted that she appealed to the responsible organizations, but there was no result.
In the statement, she also indicated that she was 20 years old and that she became the sole guardian of her father after the death of her mother. Also, the girl's father cannot work, as he has lost both arms and cannot move independently due to blindness.
To consider this appeal, a working group was formed with the participation of employees of the Ombudsman's Secretariat and the chairman of the makhalla "Tinchlik".
Having arrived at the place of residence of applicant K.U., the members of the working group discovered that there were two small rooms in which there were absolutely no conditions for living and that there was no way to heat the premises. In addition, it turned out that because of the family's debts, the gas was turned off in the house.
The citizen said that she worked in another country and sent money while her mother was alive. With this money, they began to build a new house, but after the death of her mother, the girl returned to her homeland to take care of her father, and the construction work remained unfinished. Currently, the girl makes a living by growing vegetables and herbs in her garden and selling them. The applicant is concerned about her father's poor health due to the cold on rainy days and has sought government assistance in order to obtain heated housing on cold days.
It is known that in recent years the country has been carrying out large-scale work to form an effective system of state support for the population in need of social protection. In particular, the new Development Strategy of Uzbekistan for 2022-2026 defines a number of social protection policy objectives aimed at improving human dignity. In addition, women, youth and the disabled who need help are included in the Iron Notebook, Youth Notebook and Women's Notebook, and it is determined that they will be provided with targeted assistance.
Based on the results of studying this appeal, on October 25, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) applied to the khokimiyat of the Tashkent region with a request to provide the applicant with material and social assistance to improve her living conditions.