Mazkur konferensiyada aholining zaif qatlamlari, ayniqsa ayollar, voyaga yetmaganlar, keksalar va imkoniyati cheklangan shaxslarning huquq va erkinliklarini XXI asrdagi muammolardan kelib chiqib, samarali himoya qilishda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning o‘rni muhokama qilinmoqda.
Shuningdek, Sharq va G‘arb ombudsmanlarini birlashtirish, turli mamlakatlarning ilg‘or tajribalari bilan tanishish orqali inson huquqlarini himoya qilish va ilgari surish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash maqsad qilingan.
Kunning ikkinchi yarmida Ombudsmanlar delegatsiyalari aʼzolari Turkiya Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga tashrif buyurishdi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an o‘z so‘zida Ombudsman institutining o‘rni va ahamiyatiga to‘xtaldi. 2012 yilda Turkiya prezidenti tashabbusiga ko‘ra, davlat organlari ustidan nazorat qiluvchi tashkilot sifatida Turkiya Ombudsmani instituti joriy etilgan.
Shundan so‘ng, delegatsiya aʼzolari Turkiya Prezidenti Administratsiyasi hududida tashkil etilgan kutubxonaga tashrif buyurishdi. Qayd etilishicha, mazkur kutubxonaning ochilish marosimida shaxsan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ishtirok etgan. Kutubxonadagi kitob javonlari jamlanganda 3 kilometrni tashkil etuvchi mazkur dargohda O‘zbekiston uchun ham alohida burchak tashkil etilgan. Boy milliy va madaniy meroslarni jamlagan mazkur kutubxona xizmatlaridan oddiy fuqarolar ham foydalanishlari mumkin.
Shuningdek, Turkiya parlamentiga ham tashrif buyurildi va mehmonlar ular faoliyati bilan tanishtirildi.

На данной конференции обсуждается роль национальных правозащитных институтов в эффективной защите прав и свобод уязвимых слоев населения, особенно женщин, несовершеннолетних, пожилых людей, лиц с ограниченными возможностями, исходя из проблем XXI века.
Мероприятие также направлено на укрепление сотрудничества в области защиты и продвижения прав человека путем объединения восточных и западных омбудсменов, знакомства с передовым опытом разных стран.
Во второй половине дня члены делегации омбудсменов посетили Администрацию Президента Турецкой Республики.
В своем выступлении Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган коснулся роли и значения института омбудсмана. В 2012 году по инициативе Президента Турции был введен институт турецкого омбудсмана как контрольной организации за государственными органами.
После этого члены делегации посетили библиотеку, созданную на территории Администрации Президента Турции. Отмечается, что Президент Республики Узбекистан лично принимал участие в церемонии открытия этой библиотеки. В этой библиотеке, длина которой составляет 3 километра, если сложить книжные полки, создан специальный уголок для Узбекистана. Услугами этой библиотеки, содержащей богатое национальное и культурное наследие, могут воспользоваться и простые горожане.