Marhum Polat Shamshetovning bevaqt o‘limi yuzasidan Mustaqil komissiyaning rasmiy bayonoti
Avval xabar berilganidek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari Polat Shamshetovning o‘limi sabablarini aniqlash maqsadida 4-sonli Tergov hibsxonasiga borib, u yerdagi sharoitlar, kamera yozuvlari, dastlabki tibbiy xulosa va boshqa tegishli hujjatlarni o‘rganishdi. Shuningdek, marhum bilan bitta kamerada bo‘lgan  shaxslar va tergov hibsxonasi xodimlari bilan suhbat o‘tkazishdi.
Marhum P.Shamshetov bilan bir kamerada bo‘lgan B.M. va Sh.S.lar bilan suhbatda, ular 3 fevral kuni nonushtadan keyin kamerada sud hukmini qayta-qayta o‘qigan, muhokama qilishgan, tushlikdan so‘ng sayr qilishgach, kameraga qaytishgan. Ularning aytishicha, shu kunlarda P.Shamshetov ko‘p tamaki chekkani tufayli nafas olishi og‘irroq bo‘lib qolgan. Xonadoshlarning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha kuni marhum ko‘p bezovtalangan, to‘satdan ularning ko‘z o‘ngida xushini yo‘qotgan.
Kamera yozuvlarida marhum Shamshetovning o‘sha kundagi harakatlari, sanitariya-gigiyena xodimi va tez tibbiy yordamning operativ harakatlari aniq aks etgan.
4 fevral kuni soat 01:50da P.Shamshetovning sog‘ligi yomonlashganligi sababli kameradoshlari hibsxona tibbiyot bo‘limi shifokorini chaqirtirgan. Hibsxona tibbiyot bo‘limi feldsheri katta serjant D.Temirov kameraga kelgan vaqtida mahkum P.Shamshetov hushsiz holatda bo‘lgan. Soat 02:15 da RSHTTYOIM Buxoro viloyati filiali tez yordam shifokori A.G‘afurov va feldsher M.Raxmonov yetib kelgan vaqtda mahkum P.Shamshetovni biologik o‘lim holatida ekanligini aniqlangan.
O‘rganish davomida Buxoro viloyat sud tibbiy ekpertizasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarning videoyozuvlari ham tahlil qilindi.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari marhum vafot etgan kunda o‘lim sabablarini aniqlash maqsadida Respublika shoshilinch tez tibbiy yordam ilmiy markazining Buxoro viloyatidagi filialidan jalb qilingan tez yordam shifokori A.G‘afurov va feldsher M.Raxmonovlar hamda sud-tibbiy ekspertizasini o‘tkazgan Respublika Sud tibbiy ekspertiza markazi Buxoro viloyat filiali mutaxassislari bilan ham suhbatlashib, kerakli maʼlumotlarni olishdi.
Bundan tashqari, mahbuslarga tasdiqlangan menyu asosida berilgan taomlar ko‘rib chiqildi va oshxonadagi sharoitlar o‘rganildi.  O‘rganish davomida, marhumga nisbatan ruhiy yoki jismoniy qiynoq qo‘llanilishi mumkinligiga oid maʼlumotlar assosiz ekanligi aniqlandi.

Официальное заявление Независимой комиссии по факту безвременной кончины покойного Полата Шамшетова
Как сообщалось ранее, члены Комиссии по изучению обстоятельств и событий в Республике Каракалпакстан выехали в следственный изолятор №4 в целях установления причин смерти Полата Шамшетова. Изучены созданные условия, записи видеокамер, предварительное медицинское заключение и другие соответствующие документы. Кроме того, опрошены лица, находившиеся в одной камере с покойным, и сотрудники следственного изолятора.
В беседе с теми, кто находился в одной камере с покойным П.Шамшетовым, выяснилось, что 3 февраля после завтрака они неоднократно перечитывали и обсуждали в камере судебный приговор, погуляли после обеда и затем вернулись в камеру. По словам сокамерников, в те дни П.Шамшетов много курил, ему стало тяжелее дышать. В тот день сильно беспокоился, и вдруг потерял сознание на их глазах.
На видеозаписях отчетливо отражены действия П.Шамшетова в этот день, оперативные действия сотрудника санитарно-гигиенической службы и скорой помощи.
4 февраля в 01:50 самочувствие П.Шамшетова ухудшилось, сокамерники вызвали врача медицинской части СИЗО. Заключенный П.Шамшетов был без сознания, когда в камеру пришел фельдшер медицинской части СИЗО старший сержант Д.Темиров. В 02:15, когда прибыли врач скорой помощи А.Гафуров и фельдшер М.Рахмонов Бухарского областного отделения РНЦЭМП, было установлено, что заключенный П.Шамшетов находится в состоянии биологической смерти.
В ходе изучения также были проанализированы видеозаписи осмотров, проведенных судебно-медицинской экспертизой Бухарской области.
Также в день смерти П.Шамшетова для установления причин смерти члены Комиссии получили необходимые сведения у врача скорой помощи А.Гафурова и фельдшера М.Рахмонова, привлеченных из Бухарского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, а также специалистов Бухарского областного филиала Республиканского центра судебно-медицинской экспертизы, которые провели судебно-медицинскую экспертизу.
Кроме того, изучено питание заключенных по утвержденному меню и условия на кухне. В ходе изучения установлено, что информация о возможном применении психических или физических пыток в отношении П.Шамшетова является необоснованной.