Marhum Polat Shamshetovning bevaqt o‘limi yuzasidan Mustaqil komissiyaning rasmiy bayonoti
Avval xabar berilganidek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari Polat Shamshetovning o‘limi sabablarini aniqlash maqsadida 4-sonli Tergov hibsxonasiga borib, u yerdagi sharoitlar, kamera yozuvlari, dastlabki tibbiy xulosa va boshqa tegishli hujjatlarni o‘rganishdi. Shuningdek, marhum bilan bitta kamerada bo‘lgan  shaxslar va tergov hibsxonasi xodimlari bilan suhbat o‘tkazishdi.
Marhum P.Shamshetov bilan bir kamerada bo‘lgan B.M. va Sh.S.lar bilan suhbatda, ular 3 fevral kuni nonushtadan keyin kamerada sud hukmini qayta-qayta o‘qigan, muhokama qilishgan, tushlikdan so‘ng sayr qilishgach, kameraga qaytishgan. Ularning aytishicha, shu kunlarda P.Shamshetov ko‘p tamaki chekkani tufayli nafas olishi og‘irroq bo‘lib qolgan. Xonadoshlarning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha kuni marhum ko‘p bezovtalangan, to‘satdan ularning ko‘z o‘ngida xushini yo‘qotgan.
Kamera yozuvlarida marhum Shamshetovning o‘sha kundagi harakatlari, sanitariya-gigiyena xodimi va tez tibbiy yordamning operativ harakatlari aniq aks etgan.
4 fevral kuni soat 01:50da P.Shamshetovning sog‘ligi yomonlashganligi sababli kameradoshlari hibsxona tibbiyot bo‘limi shifokorini chaqirtirgan. Hibsxona tibbiyot bo‘limi feldsheri katta serjant D.Temirov kameraga kelgan vaqtida mahkum P.Shamshetov hushsiz holatda bo‘lgan. Soat 02:15 da RSHTTYOIM Buxoro viloyati filiali tez yordam shifokori A.G‘afurov va feldsher M.Raxmonov yetib kelgan vaqtda mahkum P.Shamshetovni biologik o‘lim holatida ekanligini aniqlangan.
O‘rganish davomida Buxoro viloyat sud tibbiy ekpertizasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarning videoyozuvlari ham tahlil qilindi.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari marhum vafot etgan kunda o‘lim sabablarini aniqlash maqsadida Respublika shoshilinch tez tibbiy yordam ilmiy markazining Buxoro viloyatidagi filialidan jalb qilingan tez yordam shifokori A.G‘afurov va feldsher M.Raxmonovlar hamda sud-tibbiy ekspertizasini o‘tkazgan Respublika Sud tibbiy ekspertiza markazi Buxoro viloyat filiali mutaxassislari bilan ham suhbatlashib, kerakli maʼlumotlarni olishdi.
Bundan tashqari, mahbuslarga tasdiqlangan menyu asosida berilgan taomlar ko‘rib chiqildi va oshxonadagi sharoitlar o‘rganildi.  O‘rganish davomida, marhumga nisbatan ruhiy yoki jismoniy qiynoq qo‘llanilishi mumkinligiga oid maʼlumotlar assosiz ekanligi aniqlandi.

Independent Commission’s official statement on the untimely death of Polat Shamshetov
As previously reported, members of the Commission for the Study of Circumstances and Events in the Republic of Karakalpakstan visited the pre-trial detention center No.4 in order to establish the causes of Polat Shamshetov’s death. The inspectors inquired into the conditions in the detention center, video camera recordings, a preliminary medical report and other relevant documents. In addition, inmates of the deceased and the detention center personnel were interviewed.
The inmates said that on February 3, after breakfast, they with P.Shamshetov repeatedly re-read and discussed the court verdict in the cell, took a walk after lunch and then returned to the cell. According to them, those days Shamshetov smoked a lot, and it became harder for him to breathe. That day he looked extremely worried, and suddenly lost consciousness in front of them.
The video recordings clearly reflect Shamshetov’s actions on that day, the operational dealings of sanitary and hygienic service personnel and of the ambulance.
On February 4, at 1:50 a.m., Shamshetov’s health deteriorated, the cellmates called the doctor of the detention center medical unit. Prisoner Shamshetov was unconscious when senior sergeant D.Temirov, the paramedic of the detention center medical unit, came to the cell. At 2:15 a.m, when the ambulance doctor A.Gafurov and paramedic M.Rahmonov of the Bukhara regional branch of the Republican Scientific Center for Emergency Medical Aid arrived, they was found that the prisoner Shamshetov was in a state of biological death.
During the study, video recordings of examinations conducted by the forensic medical examination of the Bukhara region were also analyzed.
Apart from that, on the day of Shamshetov’s death, in order to establish the causes of death, the Commission members received essential information from the ambulance doctor A.Gafurov and paramedic M.Rahmonov, both from the Bukhara regional branch of the Republican Scientific Center for Emergency Medical Aid, as well as specialists from the Bukhara regional branch of the Republican Center for Forensic-Medical Examination, who conducted a forensic medical examination.
In addition, the Commission looked into the nutrition of prisoners in accordance with the approved menu and the conditions in the kitchen. It was established in the course of the study that the information about the possible use of mental or physical torture against P.Shamshetov is groundless.