Qiynoqqa oid xabarlar Ombudsman nazoratiga olinib o‘rganilmoqda. Lekin, kuni kecha Bo‘kada sodir bo‘lgan holat sud tergov jarayonlarida qiynoq deb atalmish illatga hali hanuz yo‘l qo‘yilayotganligini tasdiqlaydi.
Bo‘ka tumanida fuqaroning vafot etishi bilan, tayinlangan birlamchi sud-tibbiy ekspertizasi natijalariga ko‘ra, Toshkent viloyati prokuraturasi tomonidan darhol jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, voqeaga aloqador bo‘lgan 2 nafar tezkor xodimlar hibsga olinganini Ombudsman ijobiy baholaydi.
Aslida biz huquqlarimiz himoyachisi sifatida biladigan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari orasida Bo‘kadagi holat misolida qonunga xilof ish ko‘ruvchi xodimlar borligi juda achinarli. Tizimda ishlovchi barcha xodimlar shunday degan fikrdan yiroqmiz, so‘nggi yillarda qiynoqqa qarshi kurashish borasidagi islohotlarni eʼtirof etishimiz lozim. Lekin, davlat siyosatiga qarshi turib, o‘z xizmat faoliyatida ruhiy va jismoniy qiynoqqa yo‘l qo‘yayotgan “xodimlar” bor ekan, fuqarolarda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga nisbatan ishonchsizlik yuzaga keladi.
Shu o‘rinda aytish kerakki, qiynoq bu jamiyat tanasidagi kasallik. Uni davolash uchun avvalo shaffoflik taʼminlanishi kerak. Chunki aynan shaffoflik- qiynoqlarni barvaqt oldini olishning taʼsirchan vositalaridan biri. Mamlakatdagi ochiqlik siyosati sabab shu kabi og‘riqli holatlar tilga olinib, unga jamoatchilik eʼtibori qaratilmoqda.
To‘g‘ri qiynoq ko‘plab rivojlangan davlatlarning ham global muammolaridan biridir. Qiynoq insonning fundamental huquqlarining buzilishi hisoblanadi. Mutaxassislarning fikricha, qiynoq insonga uzoq muddatli psixologik taʼsirga ega bo‘lgan, shaxs sifatida yo‘q qilishga qaratilgan xatti-harakat sifatida baholanadi. Inson qadri tamoyili ustuvor bo‘lgan O‘zbekiston qiynoqqa qarshi kurashish bo‘yicha o‘zining mustahkam va keskin pozitsiyasiga ega. So‘nggi yillarda qiynoq holatlariga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan jazo choralari og‘irlashtirilib, hattoki, ularga nisbatan afv qo‘llanilmasligi qatʼiy belgilab qo‘yildi.
Qolaversa, mansabdor shaxslarning noqonuniy harakatlari uchun javobgarlikka tortish maqsadida qonunchilikka alohida modda kiritilgan va qiynoqni qo‘llagan shaxsga nisbatan og‘irlashtiruvchi normalar qo‘llanilishi belgilangan. Jinoyat Kodeksining 235-moddasi qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash uchun jinoiy javobgarlikni nazarda tutadi.
Yangilangan Konstitutsiyamizda ham agar shaxsning o‘z aybini tan olganligi unga qarshi yagona dalil bo‘lsa, u aybdor deb topilishi yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi belgilandi. Bu bilan qiynoq holatlarini keltirib chiqaruvchi omillar ildizi qirqilmoqda.
Qiynoq holatlarini aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman boshchiligida Milliy preventiv mexanizm doirasida jamoatchilik guruhlari bilan birga penitensiar muassasalarga doimiy ravishda monitoring tashriflari amalga oshirilib, u yerdagi sharoitlar tizimli ravishda o‘rganilmoqda. U yerda saqlanayotgan shaxslar orasida anonim so‘rovnomalar o‘tkazilmoqda. Mahkum va mahbuslar bilan holi tarzda suhbatlashib, qiynoqlar qo‘llanilganiga oid murojaatlar kelib tushganda, holat darhol nazoratga olinmoqda. Qolaversa, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan qiynoq qo‘llanilganiga oid xabarlar ham joyiga chiqib o‘rganilib, qiynoq alomatlari mavjud bo‘lgan hollarda ish ko‘rib chiqish uchun prokuratura organlariga yuborilmoqda. Bo‘kadagi holat ham Ombudsman nazoratida bo‘ladi.
Gumonlanuvchi yoki ayblanuvchilar surishtiruv va tergov jarayonida kaltaklanib, vafot etishi mumkin emas. Kuch ishlatish uslubi dan foydalangan xodimlarni aniqlash va ularga qatʼiy chora ko‘rish, tizimdagi xodimlar malakasi va faoliyatini birma-bir tahlil qilish, zo‘ravonlar va sustkashlardan voz kechish kerak. Zero, bugungi davlat siyosati inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan. Shu nuqtai nazardan bu boradagi qadamlar izchil bo‘lishi lozim. Biz aybdor shaxslarni qatʼiy jazoga tortishga chaqiramiz.

Позиция Омбудсмана на сообщения о случаях применения пыток
В последнее время в социальных сетях распространился ряд сообщений о физическом и психическом давлении и пытках граждан в ходе дознания и следствия или в учреждениях исполнения наказаний, что вызвало широкий общественный резонанс.
Эти сообщения о применении пыток взяты под контроль и  расследуются Омбудсманом. Однако ситуация, произошедшая вчера в Букинском районе, подтверждает, что пытки по-прежнему допускаются в следственных процессах.
По факту гибели гражданина в Букинском районе по результатам назначенной первичной судебно-медицинской экспертизы прокуратура Ташкентской области незамедлительно возбудила уголовное дело и арестовала 2 оперативных работников, причастных к происшествию.
На самом деле очень печально, что среди сотрудников правоохранительных органов, которых мы знаем как защитников наших прав,  есть представители, которые нарушают законы, как и в случае произошедшим в Букинском районе. Мы далеки от мнения, что все сотрудники, работающие в системе, такие, и мы должны отметить о предпринятых реформах в борьбе с пытками в последние годы. Однако до тех пор, пока есть «служащие», выступающие против государственной политики и допускающие психические и физические пытки в процессе службы, граждане не смогут доверять правоохранительным органам.
Здесь следует сказать, что пытки — это болезнь организма общества. Чтобы вылечить его, сначала необходимо обеспечить прозрачность системы. Потому что прозрачность системы является одним из эффективных средств раннего предотвращения пыток. Благодаря проводимой в стране политике открытости о болезненных ситуациях как эти открыто можем говорить и привлекать к ним внимание общественности.
Пытки являются одной из глобальных проблем многих развитых стран. Пытки являются нарушением основных прав человека. По мнению специалистов, пытка рассматривается как действие, направленное на уничтожение человека, оказывающее на человека длительное психологическое воздействие. Узбекистан, где принцип человеческого достоинства является приоритетом, имеет свою твердую и жесткую позицию по борьбе с пытками. В последние годы были усилены наказания для сотрудников, совершивших пытки, и даже в отношении этих лиц категорически не может быть институт помилования.
Кроме того, для привлечения должностных лиц к ответственности за неправомерные действия в законодательство введен специальный порядок действий, а также установлены отягчающие меры для лица, применившего пытки. Статья 235 Уголовного кодекса предусматривает уголовную ответственность за пытки и другие жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и наказания.
Наша обновленная Конституция также предусматривает, что лицо не может быть признано виновным или подвергнуто наказанию, если признание им своей вины является единственным доказательством против него. Закрепление этой нормы направлено на устранение коренных причин пыток.
В рамках Национального превентивного механизма под руководством Омбудсмана по выявлению и искоренению случаев пыток проводятся регулярные мониторинговые посещения пенитенциарных учреждений вместе с общественными группами, систематически изучаются условия в этих учреждениях. Среди лиц, содержащихся в этих учреждениях, проводятся анонимные опросы. При поступлении обращений о применении пыток, проводятся индивидуальные беседы с осужденными и заключенными в спокойной обстановке, ситуация немедленно берется под контроль Омбудсмана. Кроме того, сообщения о применении пыток, распространяемые в социальных сетях, изучаются на месте, а в случаях наличия признаков пыток дело направляется на рассмотрение в прокуратуру. Ситуация в Букинском районе также находится под контролем Омбудсмана.
Подозреваемые или обвиняемые не могут быть избиты и умереть во время дознания и расследования. Необходимо выявить сотрудников, применивших насилие в своей деятельности, и принять к ним строгие меры, последовательно проанализировать квалификацию и деятельность сотрудников системы, а также отказаться от насильников. Ведь сегодняшняя государственная политика направлена ​​на прославление человеческого достоинства. С этой точки зрения шаги в этом направлении должны быть последовательными. Мы призываем к строгому наказанию виновных.